כללי דקדוק באנגלית

לדקדוק באנגלית יצא שם לא טוב: הוא נתפס כנושא משעמם ורבים חשים בלבול ותסכול כשהם נדרשים להרכיב משפט שעושה שימוש נכון בזמנים ובכללי הדקדוק בשפה האנגלית. אבל, חשוב לדעת שכדי לדבר אנגלית בצורה ברורה וללא טעויות מביכות – צריך לדעת את כללי הדקדוק באנגלית.

רוצים ללמוד אנגלית אונליין עם מורה מנוסה?

כנסו לקישור הבא: בקישור מוצגת רשימה מסודרת של מורים אונליין לאנגלית עם פרופיל מפורט הכולל ניסיון, תגובות והשוואת מחירים.

השפה האנגלית כוללת תבניות דקדוק ברורות, ועל מנת שנדבר וגם נכתוב אנגלית בהיגיון, עלינו להכיר את החוקים השונים. עדיף להתחיל זאת כמה שיותר מוקדם, כדי להפנים וליישם. הנה מקבץ של כללי דקדוק לתלמידי חטיבת הביניים.

בטוחים או מבקשים: המקרה המבלבל של would /will Will

Will היא מילה המתארת פעולה שתתרחש בעתיד. אבל האם אנחנו בטוחים שאותה פעולה צפויה להתרחש? כאשר אנחנו בטוחים שפעולה כלשהי תתרחש בעתיד, או כאשר מדובר במשפט של סיבה ותוצאה, נשתמש ב: will. אבל מה קורה כאשר אנחנו קצת פחות בטוחים או רוצים לבקש? נשתמש בwould.

לדוגמה:

I think I will take the train instead of walking או: Would you be able to be there? In/at/ on

In/at/ on – מה השימוש הנכון?

השימוש בשלוש מילים אלה, יכול להיות מבלבל ולא תמיד אנו יודעים מתי מגיע תורה של מילה זו ולא אחרת. הנה הסדר המדויק:

מילההסברדוגמה
Inנשתמש בה כשנרצה לציין עונה או חודש וגם זמן ביום (בוקר, אחר הצהריים).In the spring On
Onנעשה בה שימוש בציון תאריך או היום בשבועOn Friday At
Atנשתמש בה בציון השעה והזמן ביום (בוקר, אחר הצהריים)At noon

 

That, This, These and Those - מי אלה בכלל?

המילים האלה הן קטנות ויחד עם זאת הן כל כך מהותיות להבנת השפה ולדיוק במשמעות. כדי להשתמש בביטויים אלה בצורה נכונה, יש להתחשב בשני גורמים: האם מדובר ביחיד או ברבים? ומה הקרבה בזמן ובמרחק?

מילההסברדוגמה
Thisנשתמש כשנרצה לתאר יחיד קרובThis picture is nice That
Thatנשתמש כשמדובר ביחיד רחוקI know that boy These
Theseנשתמש ברבים וקרובים!These pretzels are making me thirsty Those
Thoseנעשה שימוש בביטוי כשמדובר ברבים ורחוקיםThose are pencils

 

קצת על זמנים

אם אתם נעים כעת באי נוחות בכיסא, יש לכך סיבה די מוצדקת: לזמנים יש מקום של כבוד בדקדוק באנגלית, ובשונה מעברית, לכל זמן בתוך העבר, ההווה והעתיד – יש הגדרה משלו. כך נדע מתי להשתמש בזמן הנכון והמדויק לסיטואציה:

 

 • Present Perfect continuous - הווה מושלם ממושך: מתאר פעולה שהסתיימה לאחרונה או כזו שנמשכת עד לעכשיו (.I have been working in this company for 10  years)

 • Present Perfect – הווה מושלם: מתאר חוויות מהעבר, שינויים, מידע חדש או מצב שמתמשך (Have you been there?).

 • Present continuous – הווה ממושך: מתאר פעולות המתרחשות ממש עכשיו, פעולות שמתקיימות סביב לזמן ההווה ופעולות שמתקיימות בהווה (I am speaking to you).

 • Simple Present - הווה פשוט: מתאר הרגלים ופעולות המתקיימות באופן קבוע, ומשמש גם לכותרות בעיתון (She has 2 brothers).

 • Past perfect continuous – עבר מושלם ממושך: מתאר פעולה שהחלה בעבר יותר רחוק ונמשכה לפחות עד הפעולה שהתרחשה בעבר הקרוב יותר (She said she had been waiting for 3 hours).

 • Past perfect – עבר מושלם: מתאר פעולה בעבר, שהתרחשה לפני פעולה בעבר( We had not left).

 • Past continuous – עבר ממושך: מתאר פעולות שהיו בעיצומן כשבאמצע קרתה פעולה קצרה אחרת או לשתי פעולות ארוכות ומקבילות (While I was working , she was resting).

 • Past simple – עבר פשוט: מתאר אירוע שקרה בעבר והסתיים לחלוטין (She went to the door).

 • Future in the past – עתיד בזמן עבר: מתאר משהו שיקרה בעתיד אך מדברים עליו בעבר (I knew you would help him).

 • Future simple - עתיד פשוט: מתאר משהו שעוד לא הוחלט לגביו (We will see what we can do to help you).

אוצר מילים או כללי דקדוק – מה חשוב יותר?

לא באמת ניתן ליצור תחימה שכזו, ואין בה כל תכלית. על מנת לעשות שימוש נכון באוצר המילים אתם נדרשים להכיר את כללי הדקדוק. בכדי להשמיש את כללי הדקוק? אתם נדרשים להיות בקיאים באוצר מילים בכדי שתוכלו לבנות משפט. בעת שאתם לומדים למבחן באנגלית, חשוב שאסטרטגיית הלמידה שלכם תבוסס על השקעה בכל אחד מהנושאים. 

חשוב לדעת: את כללי הדקדוק בסופו של דבר תכירו ותשלטו בהם בצורה מלאה. הסיבה היא שמדובר על תבניות קבועות, תחומות ומוגבלות שאתם בסך הכל צריכים להבין, לשנן וליישם. מנגד, אוצר המילים הוא כמעט אינסופי ותמיד תוכלו ללמוד ממנו עוד, להרחיב אותו וכך גם לשלוט יותר בשפה. 

איך הפכו כללי הדקדוק לאימת התלמידים?

איש אינו מפקפק בחשיבותם של כללי הדקדוק באנגלית, אך במה שכן מפקקפים הוא במידת הסימפטיות שלהם. כנראה שגם אתם חשים רגשות מעורבים לכללי הדקדוק, כאשר הסיבה העיקרית היא יחסי הציבור הכושלים שלהם. במידה רבה, למידת כללי הדקדוק נחשבת דווקא לפשוטה יחסית בשפה האנגלית, פשוט מאחר ואתם נדרשים לשנן תבניות קבועות. אילו כללי דקדוק יפגשו אתכם בלימודי האנגלית?

 • Present perfect

 • Past perfect

 • Future simple ועוד...

למידה למבחן באנגלית: איך מייעלים אותה?

כל מבחן באנגלית בוחן אתכם על נושאים ספציפים, לרבות כללי דקדוק מסוימים. חשוב: המון פעמים תלמידים רוצים לגלות בקיאות בכל הכללים, למרות שהם לא עתידים להבחן עליהם. על מנת שהלמידה שלכם אכן תהיה יעילה, כדאי למרכז את המאמצים שלכם ללמידת כללי הדקדוק עליהם אתם עתידים להבחן בלבד! מדוע?

 • התמקדות על נושאי הלמידה הספציפים

 • הזמן שלכם מושקע בצורה יעילה

 • לומדים פחות מבנים, וכך פוחת הסיכוי להתבלבל ביניהם במבחן

שימו לב: לאורך "השגרה", מומלץ וכדאי בהחלט לתחזק את כל כללי הדקוק באנגלית. עם מורה פרטי לאנגלית לדוגמא, תוכלו לשנן תבניות וכללים בכל שיעור פרטי שלכם, מה שיעניק לכם בסיס חזק והיכרות מעמיקה עם כל נושא. לקראת המבחן לעומת זאת, חשוב להיצמד למיקוד הרלוונטי. 

מבינים-משננים-מתרגלים: נוסחת הקסם ללמידת כללי הדקוק!

אז איך מיישמים בפועל את הלמידה? ההמלצה אליכם היא להיצמד לשילוש הקדוש:

 • ראשית, הבינו את כלל הדקדוק הרלוונטי ואיזה זמן הוא מייצג

 • לאחר מכן, שננו את המבנה הספציפי 

 • הדבר החשוב ביותר: תרגול!

תרגול כללי הדקדוק מצריך מכם להפגין בקיאות מלאה בתבניות הזמנים השונות. ככל שתתרגלו יותר, כך תוטמע אצלכם ההבנה ותוכלו ליישם את כללי הדקדוק השונים בקלות. שימו לב כי מבחנים באנגלית כוללים גם חלק של שאלות אמריקאיות, כאשר התשובות האפשריות יהיו דומות ומעט מבלבלות. לכן, עם למידת כל כלל דקדוקי, הדגישו וחדדו לעצמכם את המרכיב המייחד אותו ומה מבדיל אותו מכללים דומים.

לדוגמא: ההבדלים שבין past perfect ובין past perfect continuous (הווה מושלם אל מול הווה מושלם ממושך).

אנגלית: אוצר מילים ודקדוק למען עתידכם!

המון תלמידים חולקים את אותה תחושת תסכול: השקעה של שעות (ושנים) בלמידת מקצועות שלא ישרתו אותם כלל בעתיד. לצד מקצועות שבהחלט אפשר להתווכח על מידת ההשפעה שלהם על עיצוב עתידכם, גם ישנם מקצועות הידועים כמקצועות חובה. מקצוע האנגלית מעניק לכם ידע שמתורגם כעת ויתורגם גם בעתיד לכוח – שפה! השפה האנגלית היא שפה בינלאומית שאתם חשופים אליה בכל יום מספר פעמים ביום: בעיתונים ובספרים, בשירים ובסדרות. איך האנגלית תשרת אתכם בעתיד?

 • האנגלית כשפה לניהול עסקים

 • האנגלית כשפה מובילה בלימודים אקדמאים

 • היכולת לתקשר עם עמיתים לעבודה / פרטנרים לטיולים ועוד...

 


מאמרים דומים