איך להרחיב את אוצר המילים באנגלית ללא שינון?

אוצר המילים באנגלית הוא החלק החשוב ביותר בכישורי השפה. ועדיין, רובנו לא מרגישים בטוחים לגבי אוצר המילים שלנו ולגבי היכולת שלנו ''לספוג'' מילים חדשות. לכן במאמר זה נגלה שיטה חדשנית שתעזור לנו להיתקל פעם אחת בלבד בכל מילה שנרצה לדעת ולאחר מכן לזכור אותה ללא בעיות!

אז אם אתם לקראת מבחן בשפה האנגלית או פשוט מעוניינים להרחיב את אוצר המילים שלכם מזווית שונה, חוויתית ופשוטה יותר, מאמר זה נועד עבורכם. 

הרחבת אוצר המילים באנגלית

אוצר המילים של רובנו באנגלית נע בדרך כלל בין ''לא מספיק'' לבין ''אני כנראה אוכל להסתדר בכל מכולת שתזרוק אותי בה בניו יורק''. כך או כך, אנחנו לא באמת מאמינים שנצליח לנהל שיחה מלאה ועמוקה באנגלית עם דובר השפה ולצאת מהחוויה בשלום.

את המשוואה הזאת אנחנו רוצים לשנות היום. ומהי הדרך הכי טובה להרחיב את אוצר המילים שלנו? (אם אתם בין קוראיי הנאמנים אתם כבר יודעים לענות על השאלה).
 

אסוציאציות כמובן

למה אני מתכוון כשאני אומר אסוציאציות? אני שמח ששאלתם. אסוציאציה היא דרך ליצור קשר רעיוני בין מושגים שונים שלכאורה אין ביניהם בהכרח קשר.

כיצד אסוציאציות עוזרות להרחיב את אוצר המילים?

כדי להתחיל לענות על השאלה הזו כדאי שנעצור לרגע ונבין מה הסיבה שרובנו מנסים לשנן מילים חדשות ושוכחים אותן בכל פעם מחדש.

אסוציאציה לטובת זיכרון לטווח ארוך

כאשר אנחנו נתקלים במילה חדשה ומשננים אותה כמו שהיא, אנחנו למעשה יוצאים למלחמה לא הוגנת נגד הזיכרון שלנו. למוחנו המורכב יש העדפה לזכור רק פרטים שחשובים ורלוונטיים להישרדותנו, לכן, אם נציב את המילה החדשה לבדה מול מוחנו ה''סנוב'' סביר להניח שהיא לא תעבור סלקציה ותיכנס למועדון הנכסף. מועדון ''הזיכרון לטווח ארוך''.

על מנת שמילה חדשה תוכל לעבור את המחסומים שמציב לה המוח שלנו, עלינו לעשות פעולה פשוטה. מציאת אסוציאציה שתגרום ליותר קשרים במוח להיבנות סביב המילה שבחרנו.

איך זה עובד בפרקטיקה?

אז דיברתי הרבה תיאוריה עד עכשיו, רוצים קצת פרקטיקה? קדימה! בוא נניח שאנחנו רוצים לזכור את המילה infant. גם אתם לא מכירים את המילה הזו? מעולה, נוכל לתרגל עכשיו ביחד.

לאחר בדיקה בגוגל תרגום גיליתי שמשמעות המילה היא תינוק. (כן, באנגלית יש מילים רבות שישמשו לתיאור אותה מילה, לכן BABY היה קופץ לכם לראש קודם אם הייתי שואל איך אומרים תינוק) .

כעת, מכיוון שאני כבר מכיר את המוח העקשן שלי שמסרב לתת למילים חדשות להיכנס למאגר הזיכרון כשהן לבדן, אשתדל לבנות הקשר אסוציאטיבי מתאים שיבנה לי קשרים  חזקים בין המילים.

איך זה ייראה בתכל'ס? אז ככה:

 • המילה INFANT מתארת תינוק. לכן, לי הכי נוח להזכיר לעצמי שתינוקות הם אינפנטיליים. זה נשמע קצת מוזר אני יודע, אך אתם יכולים להיות בטוחים שאם תעשו זאת גם, לעולם לא תצטרכו יותר להיזכר מה אומרת המילה INFANT.

''בסדר, בחרת מילה די קלה, אינפנט ואינפנטיל.. לא חוכמה'' – אוקיי , אז בואו נעשה את העניינים קצת יותר מאתגרים.

בואו נבחר את המילה municipality  (עירייה) .

כעת אני נותן לכם כמה רגעים לנסות ולמצוא אסוציאציה שתעזור לכם לזכור את הקשר בין המילים.

אסוציאציה שעוזרת לי היא – מוני ציפה להיבחר לראשות העירייה. אם הקשר עדיין לא יושב לכם טוב זה בסדר, ארחיב אותו.

 • municipality זו המילה באנגלית. וזה יישמע בעברית כמו : מוניציפליטי. לכן, מה שיעזור לי לזכור שהכוונה היא לעירייה זה השימוש במילים שקיימות במונח באנגלית, כשאבנה מהם משפט שקשור לחיים האמיתיים. לכן, אם אחשוב על האזרח מוני לדוגמא, שרוצה להיבחר לראשות העיר, פשוט אגיד לעצמי שמוני ציפה להיבחר לראשות העירייה וכך הקשר שנוצר במוחי סביב המילה municipality לא יישכח יותר לעולם.

כעת כשניתקל שוב במילה municipality מוחנו יידע לשלוף את ההקשר לבד וכל שיישאר לנו לעשות הוא רק לקוות עבור מוני שהוא הצליח להיבחר לבסוף, וגם אם לא נבחר, אנחנו את המילה שלנו זוכרים בטוח.

מילה נוספת לדוגמה: survey  (סקר) .

 • המילה survey  משמעה סקר. כמו סקר דעת קהל. לכן, אם נרצה לזכור את המילה נוכל למשל לבנות את האסוציאציה הבאה- אם מישהו יעשה עלינו סקר דעת קהל אנחנו בטוח נרצה לקבל וי בכל הנושאים. למה הדגשתי חלק מהמילים? כי הן ישמשו אותנו בבניית האסוציאציה. בטוח באנגלית זה sure ואת זה אנחנו יודעים (ובמקרה שלא, הנה החכמנו). לכן, אם נרצה שהסקר יהיה טוב נרצה לקבל וי בטוח = sure vy. Survey!

 

ומה לגבי המילה immortal   (בן אלמוות) ?

 • כאן, נוכל לדוגמא להגיד לעצמנו שאם אנחנו מפחדים ללכת לבד בחושך כי אולי יקרה לנו משהו חס וחלילה, כדי להרגיש בטוחים פשוט נצא להליכה עם חברתנו, עם אורטל. immortal = עם אורטל. כשאני הולך עם אורטל אני מרגיש חסין ובטוח, מרגיש ממש בן אלמוות.

השתמשו באסוציאציות שמתאימות לכם

לקראת סיום חשוב לי להבהיר, האסוציאציות שהצגתי במאמר הן אסוציאציות שעוזרות לי אך הן עדיין יכולות להשתנות מאוד בין אדם לאדם. יכול להיות שבמוחכם תעלה אסוציאציה קלה, מגניבה או מצחיקה יותר וככה הקשרים שבמוחכם ייבנו סביב המילה ופירושה ביתר קלות. אם למשל גם אתם שיחקתם כילדים קטנים (או עד עצם היום הזה) במשחק mortal kombat  (משחק וידאו של קרבות) יכול להיות שלכם יהיה יותר קל לזכור את המילה immortal בכך שהדמות שהיא הכי טובה בmortal kombat היא דמות חסינה ובת אלמוות. כך, תוכלו ליצור לעצמכם אסוציאציות נחמדות לגבי כל מילה חדשה שתפגשו , וכן זה אפשרי עם כל מילה אני מבטיח!  מוזמנים לנסות לאתגר אותי באופן פרטני ונמצא הקשרים יחד.

**כל דקה שתקדישו למציאת האסוציאציה הטובה ביותר תהיה שווה יותר משעות רבות שבהן ננסה לשנן את המילה לבדה**

 

תרגול אסוציאציות

לתרגולכם החופשי כמה מילים אקראיות באנגלית, אני מאתגר אתכם למצוא אסוציאציות מתאימות שישמשו גם אתכם בהמשך הדרך :

 • Elections
 • Garden
 • Region
 • Regime
 • Muscle
 • Permanent
 • Odor

                                                                                     

GOOD LUCK!

 


מאמרים דומים