מהם ההבדלים בין לימוד אנגלית לילדים ולימוד אנגלית למבוגרים

שליטה בשפה האנגלית היא חיונית עבור כל אחד בימינו, והצורך לדעת אנגלית מתעורר בתחומים רבים ושונים מחייו של כל אחד. החל מסיור באינטרנט ורכישה אונליין מחנויות ואתרים ברחבי העולם, עבור דרך הצורך לתקשר עם הסביבה  במהלך חופשה בחו"ל, וכלה בלימודים להשכלה גבוהה ובקשרים מקצועיים ועסקיים עם שותפים וגורמים שונים ברחבי העולם הדורשים לימוד אנגלית עסקית. לימודי האנגלית בבתי הספר מתקיימים לרוב בקבוצות גדולות שלא מאפשרות ליווי ויחס אישי לכל תלמיד, וכתוצאה מכך חלק מן התלמידים נפלטים ממעגל הלמידה. עבור מבוגרים שהאנגלית אינה שגורה בפיהם, הדרך להשכלה גבוהה ולקידום מקצועי תלויה רבות ביכולתם לרכוש שליטה באנגלית, ולתקשר בקלות עם העולם הרחב. בשורות הבאות נתבונן על ההבדלים בלימוד אנגלית בין מבוגרים וילדים, ועל היכולת של כל אחד היום להשלים את הפער.

 

מטרות שונות, צרכים שונים, משאבים שונים

קיימם הבדלים רבים בין לימוד אנגלית למבוגרים ובין לימוד אנגלית לילדים בכיתה ה,לימוד אנגלית לילדים בכיתה א', לימוד אנגלית לילדים בכיתה ג או לימוד אנגלית לילדים בכל כיתה אחרת ואנו נסקור את העיקריים שבהם.
מטרות – לימוד אנגלית מדוברת או ספרותית לילדים ברוב המקרים נדרש כאשר הילד אינו מצליח להסתנכרן עם הנעשה בכיתת הלימוד בבית הספר. במקרים אלו המטרה היא להשלים את הפער בין התלמיד וכיתת הלימוד שלו. כשמדובר בלימוד אנגלית למבוגרים, המטרה היא ברוב המקרים שיפור ציון או השלמת בגרות לצורך לימודים גבוהים. במקרים אחרים מדובר באדם מבוגר שהחליט להשלים את החסר וללמוד אנגלית מהר על מנת שיוכל לתקשר בקלות רבה יותר בחו"ל ובמרשתת, ובמקרים מסוימים מדובר באנשים שנדרשים לצאת לחו"ל במסגרת עבודה או לימודים, ורוצים לחזק לרענן ולשכלל את שליטתם בשפה.
צרכים – מה צריך הילד בכדי ללמוד אנגלית בקלות, ומה דרוש למבוגר? ילדים צריכים שיטת לימוד מעניינת, סביבת לימוד תומכת, מכילה ובטוחה, ונושאי לימוד רלוונטיים לחייהם. כמו כן, ילדים זקוקים למורה קשוב וערני שידע לסחוף ולהלהיב אותם, וקצב לימוד מספיק מהיר בכדי לא לשעמם אותם, אך לא מהיר מדי, כדי שיוכלו להישאר בעניינים. לעומתם מבוגרים צריכים שיטת לימוד המאפשרת להם לשלב את הלימודים בחייהם, מען זמין לשאלות והסברים, חלק מן התלמידים הבוגרים יעדיפו לימוד בקבוצה, בעוד שעבור אחרים לימוד אישי יתאים יותר.
משאבים – יכולת הלימוד של ילדים היא גבוהה, ומוחם יכול ללמוד בקלות שפה חדשה, כולל הפנמת כללי דקדוק בצורה בלתי מכוונת,  מתוך חשיפה לשפה עצמה דרך שיחה, האזנה צפייה בסרטונים וכן הלאה. עבור מבוגרים, יכולת הלימוד של המוח קטנה יותר מבחינת קליטת שפה משמיעה, אך חזקה מבחינת יצירת הקשרים בין מושגים קיימים. כך למשל, ילד יוכל להפנים כללי דקדוק מתוך חשיפה יומיומית לשפה, בעוד שמבוגר יוכל ללמוד את כללי הדקדוק תוך הבנת המושגים והדרך בה הם פועלים.

לימוד אנגלית לילדים שונה מלימוד אנגלית למבוגרים - איך בכל אחת מהשיטות ניתן להדביק את הפער?

 

כל הדרכים

לכל אדם דרכי למידה מועדפות משלו, בין אם הוא ילד ובין אם הוא מבוגר. חלקנו מעדיפים ללמוד לבד, חלקנו צריכים את האינטראקציה עם אחרים בשביל ללמוד, חלקנו לומדים בקלות משמיעה, בעוד שאחרים חייבים לראות את הדברים כתובים, חלק מאיתנו זקוקים לשקט בכדי להתרכז, בעוד שאחרים חייבים לנוע כדי ללמוד. ילדים מסוגלים לקלוט שפה בצורה כמעט אינטואיטיבית אם הם נחשפים אליה על בסיס קבוע, בעוד שעבור מבוגרים יש צורך בלימוד מובנה יותר, והסוד להצלחה בלימודים הוא בחירה נכונה של הפורמט שיעבוד הכי טוב עבורכם. לבחירתכם מגוון רחב של שיעורים ללימוד אנגלית אונליין בין אם מדובר בלימוד אנגלית לילדים באינטרנט ובין אם מדובר בלימוד אנגלית למבוגרים באינטרנט המעברים על ידי מורים פרטיים מנוסים ומקצועיים בשעות שמתאימות לכם ובפורמט שבו יהיה לכם הכי נוח ללמוד, כולל לימוד בקבוצה או לימוד פרטני, ושיעורים בהם ניתן לצפות שוב ושוב. כמו כן, ניתן להזמין שיעורי אנגלית אצל מורה פרטי שיפגוש אתכם במרשתת, או יגיע לביתכם, ואף ניתן ללמוד קורס לאנגלית במוסדות שונים בכיתות ערב או בוקר, על פי לוח הזמנים שלכם. 

 

לעולם לא מאוחר, ואף פעם לא מוקדם מדי

למידת שפה יכולה להתבצע בכל שלב בחיים. לעולם אין זה מאוחר או מוקדם מדי לרכוש שפה נוספת. ילדים צעירים יכולים לרכוש שפה בקלות מעצם חשיפה יומיומית לשפה המדוברת, בעוד שמבוגרים צריכים לימוד יותר מובנה. מורה טוב ידע כיצד להעביר לתלמיד את החומר בדרך שתהיה אפקטיבית ביותר עבורו, לכן כשאתם מחפשים דרך ללמוד אנגלית, בדקו את רשימת המורים, ובחרו את המורה הפרטי המתאים, המקצועי והמנוסה ביותר. והכי חשוב, לא משנה מה גילכם, שיהיה לכם לימוד נעים ופורה.