למה המבחן הפסיכומטרי שונה מכל מבחן אחר שאי פעם עשית

כנראה שמי שקורא את זה שמע דבר או שניים על הבחינה הפסיכומטרית.

אני מניח שהקורא יודע כי מדובר בבחינה המהווה לעתים קרובות את הנטבח העיקרי לקבלה ללימודים אקדמאיים וכי מדובר באיזשהו מבחן אמריקאי משונה המכיל חלק אנגלית, חלק מילולי וחלק כמותי.

כאן אנסה להסביר למה המבחן הפסיכומטרי הוא מבחן השונה מכל מבחן שכנראה הכרת, ולמה בשל כך עדיף להעזר במורה פרטי ולא בקורס הכנה כיתתי.

 

למה המבחן הפסיכומטרי שונה מכל מבחן אחר שאי פעם עשית

דבר מהותי שיש להבין בנוגע לבחינה הזו הוא שהבחינה לא בודקת ידע. אחזור על כך שוב, הבחינה הפסיכומטרית כמעט ולא בודקת ידע!

בשונה ממה שתלמידים רבים (ויותר מדי מורים) חושבים – על מנת להצליח בבחינה יש צורך במעט מאוד ידע ויכולות שינון, והוא בודק בעיקר יישום של ידע.

על מנת להצליח בבחינה הפסיכומטרית לא צריך לדעת הרבה דברים, אבל מה שכן צריך הוא לדעת איך ליישם את הכלים והידע בצורה כמה שיותר טובה. יש הבדל בין היכולת לזכור מידע ליכולת לשלוף מידע וליכולת ליישם את אותו המידע. מורה טוב יודע את זה ויודע איך לא רק ללמד ולהעביר את החומר, אלא איך לתרגל את התלמיד ולעזור לו להגיע לרמה בה הוא שולט בחומר ומסוגל להתמודד עם מירב התרגילים הבאים לפניו.

למידה לבחינה הפסיכומטרי יכולה להזכיר קצת את למידת המשחק שח-מט. אין הרבה שצריך "לדעת", אין הרבה חוקים וכללים ומהלכים אפשריים, אך ממעט הכללים האלו יש הרבה דברים ומצבים שאפשר לעשות ובעיות שצריך לפתור.

 

למה דווקא לבחינה הפסיכומטרית כדאי להעזר במורה פרטי

יש שלוש סיבות עיקריות להעדפת מורה פרטי מאשר למידה בכיתה לבחינה הפסיכומטרית.

  • יותר יחס אישי מוביל לתוצאות טובות יותר

מכיוון שהבחינה שונה ומוזרה ולא בודקת ידע, הכנה מצוינת לבחינה הפסיכומטרית דומה בחלקה יותר לאימון מאשר ללימוד קלאסי. יש לחשוב על המבחן באופן הבא: מדובר על מבחן בו הזמן הוא גורם מכריע, מי שכתב אותו מנסה בכוונה ליצור מבחן שלא יהיה ניתן להתכונן אליו והציון ניתן ביחס לנבחנים האחרים כך שעל מנת לקבל ציון גבוה עליך לעקוף את כל השאר. כשהמבחן הוא למעשה תחרות מול שאר הנבחנים – ברור כי (כמעט) כולם יודעים את אותם החוקים, הכללים והטריקים אבל לא כולם מאומנים באותה רמה ביישום של אותם החוקים, הכללים והטריקים. למידה עם מורה פרטי לעולם תהיה יעילה יותר בהשוואה ללמידה בכיתה.

  • רמה המתאימה בדיוק אליך

כאן מגיע ההבדל העיקרי בין למידה  כחלק מקורס ובין למידה עם מורה פרטי. מורה פרטי לפסיכומטרי הוא לא רק מורה, אלא מאמן אישי. במבחן שכזה יש חשיבות מכרעת למורה שיראה איך התלמיד ניגש לפרק, מה הטעויות שהוא עושה ומה הדברים שהוא יכול לעשות טוב יותר. רק כאשר אני כמורה רואה את התלמיד שובר את הראש על התרגיל אני יכול להבין מה בדיוק הקושי האישי שלו ולהתאים את השיעור אליו באופן שהכי יתאים לו.

לא משנה עד כמה כמורה בכיתה הייתי תותח ומנוסה – על מנת להיות מורה טוב היה עלי לכוון את רמת השיעור השיעור לרמה של השליש האמצעי של הכיתה. בשל כך בשיעור כיתתי התלמידים החזקים משתעממים, שכן הם לומדים דברים שהם כבר יודעים במקום לתרגל תרגילים קשים המתאימים לרמה שלהם, ולתלמידים החלשים לצערנו פשוט אין סיכוי, מכיוון שיש חומר שצריך להספיק. בשיעור פרטי אין דבר כזה, התלמיד הוא הכיתה! הרמה של השיעור, השאלות, התרגילים ומבנה השיעור בנויים בהתאם לחוזקות ולחולשות של התלמיד. כשאני מלמד תלמיד פרטי אני יכול להתעכב איתו על נושא שהוא מתקשה בו כמה שרק צריך, בעוד שבכיתה הדבר פשוט לא אפשרי.

  • ליווי בפאן המנטאלי

המבחן הפסיכומטרי הוא מבחן מתסכל בשל שלל סיבות. הוא מכיל נושאים רבים אשר בסבירות גבוהה לפחות אחד מהם לא בא לתלמיד בטוב, אי אפשר לקבל בו ציון מושלם (אחד לעשרת אלפים בלבד מקבל את ה800 הנחשק), הוא על זמן והוא כנראה אחד מהמבחנים המכריעים ובעלי המשקל הגבוה ביותר שתעשו בימי חייכם. מורה צמוד מעניק ליווי ועידוד כשצריך בתקופת הלמידה, שיכולה להיות לא פשוטה, ולהפוך אותה לחוויה נסבלת יותר ואפילו מהנה.

סוף דבר

הבחינה הפסיכומטרית היא בחינה חשובה שתהליך הלמידה אליה יכול להיות לא הכי כיף. על מנת להצליח לעבור את המבחן הזה בניסיון אחד ולהגיע לתוצאה המקסימלית אליה התלמיד יכול להגיע, תוצאה אשר תאפשר לו שלא להתפשר על המשך דרכו האקדמית נכון ללמוד לבחינה הזו כמו שצריך. בשל אופי המבחן מורה פרטי מהווה הדרך היעילה והבטוחה להגיע לתוצאה הרצויה.