הכנה למבחן מסכם באנגלית לכיתה ו'

מבחן מסכם באנגלית לכיתה ו עשוי להיות מלחיץ עבור ילדים רבים. השליטה בשפה האנגלית היא לעתים מורכבת, בשל שונותה מן השפה העברית בכללי הדקדוק ובמבני הכתיבה. פעמים רבות מבחן באנגלית לכיתה ו מהווה את קרש הקפיצה אל חטיבת הביניים ואל ההקבצה הלימודית, ולכן חשוב להשקיע בו זמן ומאמץ, בעיקר אם ילדיכם מביע חשש מן המבחן.

מבחן באנגלית לכיתה ו לרוב יכלול כמה נושאים עיקריים, ביניהם הבנת הנקרא, דקדוק בסיסי וקריאה באופן שוטף, לכן במאמר זה נציג לכם את חומרי הלימודים העיקריים במבחן מסכם באנגלית לכיתה ו', וכיצד להכין את ילדיכם בצורה הטובה ביותר. זכרו כי שפה לא רוכשים ביום אחד, וככל שתתרגלו עם ילדיכם את השפה האנגלית לאורך השנים, כך הילד ירגיש ביטחון בדיבור ובקריאה - ואת התוצאות תראו במבחנים.

רוצים ללמוד אנגלית עם מורה פרטי מנוסה?

בקישור מוצגת רשימה מסודרת של מורים לאנגלית עם פרופיל מפורט הכולל ניסיון, תגובות והשוואת מחירים.

נכון, זה קצת מסובך, ושונה בהרבה מהפשטות של העברית, שלה רק שלושה זמנים. אבל עם תרגול והבנה, אפשר להגיע לדקדוק מושלם בשפה האנגלית.אחד מהזמנים החשובים ביותר הינו פרזנט סימפל.

אם יש לכם מבחן באנגלית present simple, הנלמד כחלק מנושאי הלימוד באנגלית לכיתות ו', הדבר החשוב ביותר שתוכלו לעשות הוא קודם כל להבין מה זה הזמן הזה ומתי משתמשים בו. אחרי שמקבלים הבנה בתחום הזה, זה כבר לא כל כך מפחיד ואפשר לגשת לתרגילים ולפתור אותם בהצלחה. מוכנים? מתחילים!

מבחן מסכם באנגלית לכיתה ו

כיצד לתרגל לקראת מבחן מסכם באנגלית לכיתה ו

ישנם כמה נושאים עיקריים שכנראה יופיעו במבחן המסכם, ושווה לתרגל אותם לאורך השנה כולה. הנושאים העיקריים בהם ייתקל הילד הם: 

קריאה באופן שוטף

לרוב, במבחן יוצג קטע קריאה ("אנסין") שיבחן את ילדיכם בקריאה שוטפת של טקסטים לא מוכרים, וכן פרשנות של תרשימים וטבלאות. היכולת לקרוא באופן שוטף היא חשובה במיוחד, הן בעברית והן באנגלית, ומאפשרת הבנה טובה יותר, למידה מהירה ויצירת משמעות לטקסט.

ישנה דרך אחת להתכונן לקריאה שוטפת באופן הטוב ביותר: לקרוא. קריאת ספרים באנגלית מתרגלת את הילד הן בהבנת הנקרא והן בקריאה שוטפת. ברגע שקריאה באנגלית תהפוך למשהו שמוכר לילד מהבית, ולא דבר מפחיד שיש לחשוש מפניו, שלב זה של המבחן יעבור בקלות. גם קריאה של אותו טקסט פעם אחר פעם יכולה לעזור בשטף הקריאה. 

הצגת רעיונות ואינטראקציה חברתית

נושא זה עוסק בהצגת נושאים ורעיונות באופן רהוט ומאורגן, וכן יצירת שיחה עם חברים בהתבסס על אוצר מילים ודקדוק. לרוב, ידרשו התלמידים לדבר בעל פה בפני הכיתה על נושא מוכר שמעניין אותם. במבחן כתוב ידרשו התלמידים להציג באופן כתוב פסקה על נושא מוכר ולחוות את דעתם.

הצגת רעיונות מאפשרת לתלמידים לקחת את השפה האנגלית צעד אחד קדימה, ולהתחיל להשתמש בה באופן רשמי.

כדי לתרגל הצגת רעיונות ודיבור שוטף נסו לדבר עם הילד באופן קבוע בשפה האנגלית. זו יכולה להיות שעה קבועה ביום או טפטופים לאורך היום כולו. בנוסף, ניתן להפוך את שעת הטלוויזיה לתוכן לימודי גם כן, בעזרת הקרנת תכניות טלוויזיה באנגלית עם תרגום בשפה האנגלית.  

הרחבת אוצר מילים

עוד נושא חשוב במבחן באנגלית לכיתה ו' הוא אוצר מילים. תלמידים בכיתה ו' מצופים לזהות, להבין, לקרוא ולכתוב מגוון רחב של מילים וביטויים, שניתן למצוא בתכנית הלימודים Foundation Level. בסך הכל, על התלמידים להבין כ-1,200 מילים עד סוף כיתה ו', ועליהן יבחנו במבחן המסכם.

הרחבת אוצר המילים ניתן לתרגל באמצעות משחקים ותרגילי הכתבות של אוצר מילים בצורה חוויתית, באמצעות אפליקציות או אתרים ללימוד אוצר מילים. אוצר מילים מתפתח גם בעזרת שיחה שוטפת עם הילד בשפה האנגלית, בעיקר על נושאים שהם אוהבים או שמעניין אותם. בנוסף, גם קריאה של סיפורים וספרים באנגלית עוזרת לחידוד אוצר המילים. זאת, כמובן, נוסף על הלימודים הפורמליים בבית הספר.

נושאי דקדוק בסיסי

הדקדוק בשפה האנגלית הוא לא כל כך פשוט, שכן הוא מורכב מזמנים שונים וממבנים שונים שגורמים ללא מעט בלבול. אם יש לכם מבחן דקדוק באנגלית, חשוב להכיר לעומק את הזמנים השונים. חשוב לדעת שבאנגלית ארבעה זמנים: הווה, עבר, עתיד, ועבר-עתיד. בנוסף, לכל אחד מהזמנים האלו יש ארבע צורות: פשוט (Simple), מתקדם (Progressive), מושלם (Perfect), ומושלם-מתקדם (Perfect-Progressive).

בכיתה ו' נכנסים עמוק יותר אל תוך כללי הדקדוק בשפה האנגלית, שעשויים להיות מאתגרים. התלמידים לומדים מבנים כמו Past Simple, Present Progressive, Present Simple ו-Future, ועליהם לדעת להתאים את הזמן הנכון למשפט ולהשתמש בכללי הדקדוק בצורה נכונה. דקדוק בסיסי הוא משמעותי לכתיבה נכונה וכן לדיבור נכון, ולכן שווה לשים עליו את הדגש. בכל הנוגע לדקדוק, הכל תלוי בתרגול. ככל שהילד יתרגל יותר תרגילים בנושאי הדקדוק השונים, כך ההבנה תתבסס בראשו בצורה טובה ותישאר שם.  ניתן להשתמש בחוברות תרגול ובאתרי אינטרנט ייעודיים.

מהו הווה פשוט?

הווה פשוט הוא אחת הצורות של זמן 'הווה', ויש לו שימושים שונים. למעשה, להווה פשוט יש שלושה שימושים עיקריים: לתאר דברים שהם קבועים או לא משתנים - לדוגמה, יום העצמאות נחגג כל שנה בתאריך ה' באייר. לתאר באיזו תדירות משהו קורה - כלומר, משהו שקורה כל שבוע, כל שבועיים, כל חודש… לדבר על אירועים שקבועים בלו"ז - לדוגמה תור לרופא

כדי להשתמש בצורה זו אין לגעת בפועל, והוא למעשה נשאר רגיל. לדוגמה, כדי להגיד 'אני רץ' או 'אני אוכל', אני אשאיר את הפועל כמו שהוא ללא שינוי. כלומר, We eat, I run.

זאת מלבד מספר פעמים יוצאי דופן, בהם יש להוסיף -s בסוף הפועל. זה קורה כאשר "הוא" או "היא" עושים את הפעולה. כלומר - He speaks, She eats.

מה ההבדל בין הווה ממושך להווה פשוט?

בעברית, אין לנו הבדל ממשי בין הווה ממושך להווה פשוט - אני יכול להגיד, "אני עכשיו בחדר כושר" או "אני הולך לחדר כושר בכל יום", והפועל 'הולך' נראה ונכתב אותו הדבר בשני המקרים. באנגלית, המצב שונה לחלוטין - ויש הבדל בין הווה ממושך להווה פשוט. כלומר, יש הבדל בין פעולות שנעשות באופן קבוע וסדיר (הווה פשוט - Present Simple), כמו 'אני הולך לחדר כושר כל יום', או 'אני אוכל סלט בכל יום', לבין פעולות שנעשות ברגע זמן ממש, כמו, 'אני נמצא עכשיו בחדר כושר', או 'אני עכשיו אוכל המבורגר' (הווה ממושך - Present Progressive).

כדי לסכם, יש להבין שכאשר אנחנו רוצים לדבר על דברים שהם קבועים בלו"ז, דברים בשגרה, תחביבים או דברים שלא משתנים, אנחנו משתמשים בהווה פשוט. כאשר אנחנו מדברים על דברים ופעולות שקורות ממש עכשיו ויסתיימו בקרוב, אנחנו נשתמש בהווה ממושך.

קחו לדוגמה את המשפט "אני משחק כדורגל".

בהווה פשוט, המשפט יראה כך: I play soccer (אני משחק באופן קבוע, אבל לא כרגע. זה חלק משגרת יומי או תחביביי. זוהי סיטואציה קבועה)

בהווה ממושך, המשפט יראה כך: I'm playing soccer (אני משחק ברגע זה - בקרוב המשחק יסתיים. זוהי סיטואציה זמנית)

מאמרים נוספים שיוכלו לסייע

נושאי לימוד אנגלית לכיתה ד'

שיטות לימוד לקראת מבחן באנגלית Present Simple

אם יש לכם מבחן באנגלית Present Simple, ישנן לא מעט שיטות ללמוד נכון ולדעת איך להשתמש במבנה זה. הדבר הראשון שיש לעשות הוא לזהות שאכן מדובר במבנה של פרזנט סימפל. אחרי שיודעים שזה הזמן הנכון, צריך להכיר את צורת השימוש בו - כלומר, מתי מוסיפים s ומתי לא.

פרזנט סימפל תרגול

דיבור - הדרך הכי טובה היא פשוט לדבר על שגרת היום עם חבר או אפילו עם עצמכם. נסו לספר על שגרת יומכם, מה אתם עושים בבוקר, אחר הצהריים ובערב? חשוב לדבר רק בהווה פשוט - כי הרי דברים שקורים בשגרה הם הווה פשוט!

תרגולים באינטרנט - תוכלו לחפש תרגול פרזנט סימפל ברשת האינטרנט. ניתן למצוא ברשת מבחר רחב של תרגולים שיעזרו לכם להשתפשף בתחום האנגלית ולתרגל.

קורס באנגלית - אם אתם מרגישים שאתם לא מתמודדים טוב ולא מצליחים להבין כמו שצריך את התרגול, תמיד ניתן לעשות קורס ייעודי באנגלית או לקחת שיעורים פרטיים. שיעורים אלו יעזרו לכם להבין את חוקי הדקדוק בצורה המיטבית.


מאמרים דומים