אנלוגיות

מכירים את המילה אנלוגיות? אם אתם תלמידי פסיכומטרי בהווה, תלמידי פסיכומטרי לשעבר כנראה שהתשובה היא כן. לחלקכם אף המילה הזאת מעלה חשש וגורמת לרתיעה קלה. אך האם אנלוגיות הן דבר קשה? האם הצלחה באנלוגיות זה עניין של מזל? לדעתי, כמו דברים רבים בחיים- נדרשת גישה נכונה לחלק הזה, גישה שכוללת אסטרטגיה שגם ברגעים הכי לחוצים נדע להשתמש בה ואף נצליח.

איך פותרים אנלוגיות בפסיכומטרי

פרק האנלוגיות הינו 6 השאלות שפותחות את הפרק המילול בפסיכומטרי. זהו חלק שדורש עבודה על קצב גבוה, ורמת דיוק ביצירת הקשרים.

פיתרון אנלוגיות דורש כמה שלבים. שלב ראשון הוא הבנת שתי המילים בצמד המקורי שעליו נשאלת השאלה. לאחר מכן אנו ניצור קשר לצמד הנ"ל. לאחר מכן אנו עוברים לתשובות: האסטרטגיה היא לחלק את המעבר על התשובות ל-2 חלקים:

  • שלב ראשון הוא שלב פסילה מהירה: המטרה היא "להלביש" את הקשר של הצמד המקורי על התשובות.
  • מה שלא מתאים - למחוק\לסמן קו על הצמד- המחיקה היא כה חשובה כי היא מורידה פרטים לא נחוצים מהעיניים. 
  • מה שמתאים\יש ספק לגביו- לסמן בנקודה בצד ולהמשיך בפסילה.

אם נותרנו אם זוג מילים יחיד נסמנו ונמשיך לשאלה הבאה. אם נותרנו עם 2 צמדי מילים ננסה לנסח קשר חדש על כל צמד מהמילים שנותרו. את הקשר החדש ננסה "להלביש" על הצמד המקורי- אם לא מתאים נעבור לצמד הבא. כעת נעשה בדיוק את אותה הבדיקה-אם מתאים ניקח ונמשיך לשאלה הבאה.

לדעתי אחד מכלי השיפור החזקים באנלוגיות הוא התיחקור. אחד מהכלים שמסייעים לפיתרון אנלוגיות הוא יכולת לנסח קשרים על צמדי מילים. לכן לאחר פיתרון האנלוגיות, ברוגע - ננסח קשרים טובים. בנוסף אנו נחפש פירושים למילים שלא הכרנו. את הקשרים החדשים שניסחנו והמילים שפירשנו נעתיק למחברת אנלוגיות. כל יום נפתח במעבר על המחברת אנלוגיות וננסה לזכור ובכך להשתפר להבא.

מקווה שעכשיו לאחר תירגול ותיחקור פעם הבאה שתישמעו את המילה אנלוגיות התחושות יהיו חיוביות. בהצלחה