Present Perfect Progressive - הווה מושלם ממושך

במבט ראשון, זמן Present Perfect Progressive נראה כמורכב ללמידה וככזה שמצריך חשיבה רבה בכדי להבין מתי ואיך להשתמש בו. אך האמת היא שלזמן זה יש מספר עקרונות פשוטים וזיכרון שלהם יוביל אתכם לשימוש נכון יותר בשפה האנגלית.

כמו כול זמן בשפה האנגלית, גם זמן Present Perfect Progressive הוא כזה שמורכב מחוקים וכללים אותם יש להבין ולזכור בעת תהליך הלמידה. חוקי זמן זה מתבטאים בשני אופנים, מתי מתאים להשתמש בו וכיצד זמן Present Perfect Progressive משנה את חלקי המשפט.

תהליך למידה יעיל לזמנים באנגלית

 • מטרתנו היא לגרום לכם להבין את העיקרון העומד מאחורי שימוש בזמן זה, הבנת העיקרון תקל עליכם ביכולת לזכור את חוקיו. לרוב, זמן זה נלמד בשלבים האחרונים בתהליך למידת השפה האנגלית, זאת מכיוון שהוא מכיל בתוכו עקרונות הקשורים לזמנים פשוטים יותר שנלמדים לפניו. לכן, סביר להניח כי אתם מגיעים אל למידת זמן זה עם ידע קודם, כזה שישמש אתכם בעת שתנסו לזכור את החוקים של זמן Present Perfect Progressive.
 •  כך נבקש מכם לסמוך על ידע מוקדם זה. ביטחון עצמי ביכולות שלכם, יתברר כמועיל ביותר , בעת שתרגישו לעיתים כי אינכם יודעים בביטחון, מתי נכון להשתמש

 עיקרון זמן Present Perfect Progressive.

העיקרון הפשוט ביותר והבסיסי של זמן זה הוא המועד בו התרחשה הפעולה, עליה אתם רוצים לדבר. נרחיב על נקודה זאת בהמשך המאמר. מאמר זה יספק לכם כמה טיפים וכללים אשר מטרתם היא לעזור לכם להבין כיצד להשתמש בזמן Present Perfect Progressive בצורה הטובה ביותר. 
 

קצת על זמן Present Perfect Progressive

אז למה בעצם אנחנו משתמשים בזמן Present Perfect Progressive? אנו עושים זאת בכדי למלא שתי מטרות עיקריות, האחת היא הדגשת פעולה מורכבת שנמשכת למשך פרק זמן מסוים. השנייה היא הדגשת משך הזמן לפיו נעשתה הפעולה.

ראשית כול יש להבין, זמן זה נועד לפעולות שהתחילו בעבר,נמשכו לאורך פרק זמן והסתיימו להן. הדגש בזמן Present Perfect Progressive הוא כי השימוש בו מתאים לפעולות שנגמרו. גם אם הפעולות נמשכו לאורך זמן רב והן כוללות בתוכן מספר פעולות נוספות, כלומר הן פעולות מורכבות, ברגע שהן נגמרו להן , דבר זה הופך אותן למתאימות לזמן Present Perfect Progressive.

בנוסף, מאחר שאנו עוסקים בפעולות מורכבות, אנו משתמשים בזמן זה בכדי להדגיש את פרק  הזמן לפיו נמשכו פעולות אלו. בדרך כלל , כאשר אנחנו מוסיפים יחידת מידה של זמן לפעולה, אנו עושים זאת בכדי להראות כי הפעולה נמשכה , לאורך פרק זמן משמעותי.

דוגמת המבנה

 • כך למשל, נעשה שימוש בזמן Present Perfect Progressive בעת שנבקש לדבר על מבנה עתיק שנבנה לפני זמן רב ובנייתו נמשכה לאורך כמה שנים.
 • בהמשך לכך, אין זה אומר שזמן Present Perfect Progressive מתאים אך ורק לפעולות שנמשכו לאורך פרק זמן ממושך. זמן זה, יתאים בכול פעם שתבקשו להזכיר את משך הזמן לפיו נעשתה הפעולה. גם אם הדבר אומר כי הפעולה התחילה ונגמרה, לפני כמה דקות.
 • כך ניתן להבין את העיקרון השני של זמן זה. חשבו על כך, כאשר אנחנו מזכירים את משך הזמן לפיו נעשתה הפעולה, אנו עושים זאת בכדי לקשור את הפעולה לערך מוסף מסוים.


פרק הזמן של הפעולה

 • כעת נסתכל על משפט נוסף." התלמיד למד באוניברסיטה במשך חמשת השנים האחרונות"
   כולל בתוכו לא רק את פעולת הלמידה אלא את העובדה כי התלמיד למד במשך מספר שנים, סביר להניח כי לימודים שכאלו התקיימו לאורך פרק זמן ממושך, דרשו ממנו מאמצים כאלו ואחרים.
 • לעיתים, כאשר נעשה שימוש בזמן Present Perfect Progressive, נהוג לשים סימן קריאה (!) בסיום המשפט, בכדי להדגיש את חשיבות המשפט ואת חשיבות פרק הזמן לפיו נעשתה הפעולה.
  דוגמה :!! I have been standing here for 30 minutes.

 

כמה חוקים בסיסיים לזמן Present Perfect Progressive

בפסקה הקודמת, ביקשנו להדגיש כי האחד העקרונות הבסיסיים בזמן הזה, הוא הדגשת פרק הזמן שלפיו נעשתה הפעולה. לכן, יש להקפיד על הוספת ביטוי זמן מתאים בסוף או תחילת המשפט. ללא שימוש בביטוי זמן זה, לא ניתן יהיה להבין את חשיבות הפעולה. לכן, הקפידו על שימוש נכון בביטוי הזמן המתאימים, אז הנה כמה מביטוי הזמן שקשורים לזמן Present Perfect Progressive

 •  During
 • Recently
 • Lately
 • For the last...

כאשר בנוסף ניתן להוסיף מספרים המתארים את משך הפרק הזמן

 • 5 minutes
 • 6 months
 • years 5

שינויים במרכיבי המשפט בזמן ההווה המושלם הפשוט

שימוש בזמן Present Perfect Progressive, מצריך שינויים בחלקי המשפט.

כך פעלים יקבלו את הסיומת ing, כאשר לפני הפעלים, נוסיף את המילה Been ואת כינוי השייכות Have או Has. כינוי הגוף שיקבלו את Has, הם

 •  He
 • She
 • It

שאר כינוי הגוף יקבלו את המילה Have. כך משפט, בזמן Present Perfect Progressive יהיה מורכב בצורה הבאה:

 • כינוי גוף+Has/Have+Been+פועל בצורת המקור+ing+ביטוי זמן

ישנן פעולות אשר נמשכות לאורך זמן ואף מתקיימות בהווה, אך הן שייכות  לזמן Present Perfect Progressive, זאת מכיוון שהפעולה מתחילה ונגמרת בכול פעם מחדש.

 דוגמה: Math classes recently., He has been taking

הבדלים בין זמן Present Perfect Simple לזמן Present Perfect Progressive

לבסוף, יש להבדיל בין זמן Present Perfect Simple לזמן Present Perfect Progressive כיוון שיש דמיון רב ביניהם.

שניהם מתמקדים בפעולה שהתחילה בעבר , כשהפעולה נמשכה לאורך פרק זמן מסוים, אך ההבדל הפשוט הקיים בין שני זמנים אלה, נמצא בזמן בו נגמרה הפעולה. בעוד שזמן Present perfect simple, מתאים לפעולות שנמשכות בהווה, זמן Present Perfect Progressive מתאים לפעולות שהתחילו ונגמרו בעבר, למרות שהן עדיין רלוונטיות להווה. ברגע שהפעולה נגמרה, מקומה נמצא בזמן Present Perfect Progressive.

תרגול זמן Present Perfect Progressive:

 • רשמו לעצמכם כמה פעולות בהם עסקתם לאורך פרק זמן מסוים, כאשר פעולות אלה נגמרו ואין עוד אתם עוסקים בהן. כך למשל, תוכלו לכתוב על עבודות מסוימות בהן עסקתן, תחביבים שהיו לכם בימי הילדות, יחסים רומנטיים אשר נגמרו להם.
 •  לאחר שתרשמו את פעולות אלה, תוכלו להבחין כי הן קשורות לאירועים רבי משמעות בחייכם. כאשר אתם רושמים את משפטים אלה, הקפידו לרשום, למשך כמה זמן הן נמשכו. ככול שתרשמו פעולות בעלות משמעות רבה יותר, כאלו שנמשכו לאורך פרק זמן ארוך, תוכלו להבין בצורה טובה יותר, את העקרונות של זמן Present Perfect Progressive.
 • לאחר מכן, נסו לתרגם את המשפטים שכתבתם אל השפה האנגלית כאשר תעשו שימוש בזמן Present Perfect Progressive. יש לשים לב כי אתם כותבים לפי החוקים והעקרונות שנכתבו במאמר זה.

משימת בונוס:

 • נסו לדבר עם אדם נוסף על הפעולות אשר רשמתם. בכדי שתשפרו את יכולות הזיכרון שלכם, נסו לדבר עם האדם, כאשר אתם מסתכלים כמה שפחות על המשפטים שכתבתם.
 • אם לא הצלחתם בפעמים הראשונות, הרי שזה בסדר גמור. זמן זה הוא חדש בשבילכם ורק כעת אתם לומדים כיצד להשתמש בו, לכן יהיה זה טבעי ביותר אם תמצאו את עצמכם מתקשים לומר משפטים הקשורים לזמן Present Perfect Progressive בצורה טבעית. המשיכו לנסות שוב ושוב.

מאמרים דומים

אנגלית למתקדמים כיתה ט גיל 15 ומעלה