Past Perfect Simple / עבר מושלם פשוט - כללים וחוקים

בעת שאנו מבקשים לדבר בזמן  עבר, בשפה האנגלית אנו עלולים למצוא את עצמנו, מנסים להבין,  האם אנו מדברים וכותבים בצורה נכונה. דבר זה יכול לקרות מכיוון שקיימים כמה וכמה זמנים שונים הקיימים בתוך זמן העבר, כול אחד מהם מתאים לסיטואציות שונות כאשר יש לו כללים וחוקים משלו. במאמר זה נדבר על הזמן Past Perfect Simple, אחד מזמני העבר המורכבים שנועד למטרה מסוימת, כאשר ניתן להשתמש בו אך ורק למטרה הזאת. זמן זה נחשב מורכב שכן הוא דורש כמה וכמה שינויים בהרכב המשפט ובנוסף, לא ניתן להשתמש בו בצורה רחבה בהשוואה לזמן Past Simple.

למידה של זמן זה יכולה להפוך לפשוטה יותר, על ידי הבנה, מתי יש להשתמש בזמן זה ואת הכללים אשר קשורים לשינוי במרכיבי המשפט. המטרה שלנו , כאן במאמר זה היא לעזור לכם ללמוד את זמן Past Perfect Simple בצורה יעילה יותר.

Past Perfect Simple - מתי משתמשים בזמן זה?

אנו נדרש להשתמש בזמן Past Perfect Simple כאשר נגיע למצב בו אנחנו מבקשים לדבר על סיטואציה בה קורות שתי פעולות שמגיעות אחת אחר השנייה. כך יש להבין כי הדגש בזמן זה מתקיים בכמה מובנים:

 • תמיד חייבות להתקיים שתי פעולות. זוהי המטרה הראשונה אליה נועד Past Perfect Simple, בכדי לתת לנו את היכולת להסביר על שתי פעולות שקרו בעבר, בזמנים סמוכים.
 • Past Perfect Simple נועד בכדי להסביר על שתי פעולות. כך המשפט בנוי כאשר הפעולה הראשונה נמצאת בחלקו הראשון של המשפט והפעולה שהגיעה לאחר מכן נמצאת בחלקו השני של המשפט.
 • זמן זה, אינו מדבר דווקא על מועד מדויק או טווח זמן מסוים. הדבר החשוב כאן הוא שתי הפעולות והסדר בו הן נעשו.
 • זמן זה רלוונטי אך ורק לפעולות שהתחילו בעבר וכבר נגמרו. דבר זה שונה מזמני עבר אחרים אשר לעיתים מתייחסים לפעולות שהתחילו בעבר ונמשכות אל ההווה.

Past Perfect Simple - זמן שעוזר לסדר

בכדי להבין יותר טוב, מתי אנו נדרשים להשתמש בזמן Past Perfect Simple יש לחשוב על מצב בו אנחנו נדרשים להסביר לאדם אחר, השתלשלות של כמה אירועים קטנים, שהיו חלק מאירוע גדול אחד. כך למשל ניתן לחשוב על חיי זוגיות או נישואים אשר כוללים בתוכם כמה אירועים. כך למשל נוכל למצוא את עצמנו מסבירים "לפני שילדנו את הילד הראשון שלנו, אני ואשתי התחתנו."

בשונה מזמנים אחרים באנגלית שמתייחסים לסדר יום של בני אדם, במקרה של Past Perfect Simple אין זו הכוונה דווקא אך ורק לסדר יום, אלא פשוט ישנו צורך להסביר לאחרים, איזו פעולה נעשתה לפני האחרת. כך למשל דוגמה פשוטה נוספת שניתן להשתמש בה, היא כאשר אנחנו נסביר לאדם אחר על תאונת דרכים שעברנו, לא עלינו. כך נוכל להגיד: "היום נסעתי שלוש שעות ולאחר מכן, אכלת במסעדה בתחנת דלק."

לבסוף, זמן Past Perfect Simple הוא זמן שאינו מתקיים במסגרת זמן מסוימת, שאינו קשור למועד מדויק. כך אנחנו יכולים להשתמש בו בלי שהוא אנחנו צריכים להתחשב בפרק הזמן.

Past Perfect Simple - כיצד זמן זה שונה מזמני עבר נוספים?

ראוי לעצור לרגע ולנסות ליצור כמה עקרונות פשוטים שיעזרו לנו להבין כיצד זמן Past Perfect Simple, שונה מזמני עבר אחרים.

 • ראשית כול זמני עבר אחרים, מדברים על פעילות אחת ספציפית. אלו זמנים שמבקשים להתמקד בפעולה זאת, להסביר את חשיבותה, את פרק הזמן שלאורכו היא נעשתה ואת המצב בו נעשתה הפעולה. בכול מקרה , אלו הם זמנים הסובבים סביב פעולה אחת.
 • זמני עבר נוספים נועדו בכדי להדגיש מועד מסוים בכדי להבהיר לאדם השני, מתי נעשו פעולות מסוימות. כך אנחנו מבקשים להזכיר לאדם אחר מתי נערך אירוע שהוא היה מעורב בו או לספר על סדר היום שלנו בזמן מסוים. לעומת זאת
  Past Perfect Simple הוא מקרה בו אין אנו מייחסים חשיבות מיוחדת למועד בו נעשו הפעולות.
 • לבסוף, יש להבין כי זמני עבר שונים יכולים להתייחס לפעולות שהתחילו בעבר ונמשכו לאורך פרק זמן מסוים או לחלופין, נגמרו בהווה או המשיכו לאחר מכן. Past Perfect Simple מדבר אך ורק על פעולות שהתחילו ונגמרו בעבר. הוא נועד בכדי להסביר על מצב שכבר אינו יכול להשתנות.

Past Perfect Simple - זמן שעוזר לכול הצדדים

Past Perfect Simple הוא זמן שצדדים רבים יכולים להשתמש בו כאשר הם מדברים על אותן שתי פעולות. כך הוא אינו נועד אך ורק לאדם אחד שמסביר לאדם אחר, אלא הוא גם נועד לאדם השני שמבקש לשאול, באיזה סדר נעשו הפעולות בעבר.

אם נחזור לדוגמת הנסיעה, גם השוטר משתמש בזמן Past Perfect Simple בכדי לדון בתהליך הנסיעה: "האם נכנסת למסעדה בתחנת דלק, רק לאחר שנסעת במכונית במשך שלוש שעות?", כך ניתן להבין במאפיין נוסף ומאפיין שקיים אצל זמן Past Perfect Simple, כאשר נשתמש בו, נגרום לכך שהאדם שמולנו ישתמש גם כן בזמן זה.

למעשה זהו זמן שעובד על עיקרון שני הצדדים או יותר. במילים אחרות, השימוש בזמן זה, הוא הדדי. בשונה מזמנים אחרים בהם ישנו אדם שמסביר ואדם שמקשיב. פה ישנם שני בני אדם שנוקטים באותם תפקידים . שניהם מסבירים ושניהם שואלים.

Past Perfect Simple - כללים ומרכיבי המשפט

Past Perfect Simple הינו זמן שהוא חלק מזמני העבר ולכן ראשית כול, כמו שאר זמני העבר השונים, גם כאן, הפועל עובר שינוי כאשר יש להשתמש בצורת ה V3 של הפעלים השונים. דבר זה תקף אך ורק לפעולה הראשונה. באשר לפעולה השנייה, נשאיר את הפועל בצורת המקור, כאשר לאחר מכן נוסיף לו את הסיומת Ing. ולפני הפעולה השנייה, נוסיף את כינויי השייכות, HAD, כאשר הדבר תקף לכלל הגופים השונים. 

ניתן להוסיף ביטוי זמן בתחילת המשפט. הנה כמה ביטוי זמן רלוונטיים ל Past Perfect Simple:

 • By the time
 • At the moment
 • When
 • Before
 • After
 • As soon as
 • Never
 • Yet
 • Just

משפט בזמן Past Perfect Simple אמור להיראות בצורה הבאה:

 • ביטוי זמן+נושא+פעולה V3, נושא+HAD+פעולה+ Ing+המשך המשפט.

תרגול Past Perfect Simple

חשוב על אירוע גדול בחייך שהיה מורכב מכמה אירועים קטנים יותר. לדוגמה, יום החתונה שלך, הדייט הראשון עם בת הזוג, יום הולדת שזכורה לך. לחילופין ניתן לחשוב על אירוע שנמשך לאורך פרק זמן וכלל כמה אירועים שונים.

 • כתוב את אירוע זה וכמה שיותר אירועים קטנים שהיו קיימים בו, בשפה העברית.
 • כעת נסה לסדר את האירועים שהיו חלק מין האירוע הגדול כאשר אתה משתמש ב Past Perfect Simple.

יש לכתוב את התרגול לפי הכללים והחוקים שלמדת היום.

 • לבסוף, נסה לדבר על הדברים שכתבת, עם אדם נוסף.

 

 


מאמרים דומים

אנגלית למתקדמים כיתה ט גיל 15 ומעלה