Past Perfect Progressive / עבר מושלם ממושך - כללים וחוקים

זמן ה-Past Perfect Progressive הוא זמן מורכב המכיל שני זמנים שונים בסיסיים בו זמנית: עבר והווה. הדבר נשמע תמוה שכן איך פעולה אחת יכולה להתקיים בשני זמנים אלו במקביל, אך כשמביטים על החוקים של זמן Past Perfect Progressive, מבינים בקלות, כיצד זמן זה נותן לתופעה המיוחדת הזאת להתרחש.

מאחר שזהו זמן מורכב, יש ללמוד את הדרך בה הוא משנה משפטים ופעלים ולהבין את הרגעים הנכונים המתאימים לשימוש בזמן זה. כך, בכדי שלא תמצאו את עצמכם מתבלבלים עם זמני עבר והווה אחרים, עליכם להבין בצורה יסודית את העקרונות שעומדות מאחורי זמן Past Perfect Progressive. לשם כך נכתב מאמר זה, בכדי שתוכלו לפתח מיומנות ללמידת החוקים בצורה יעילה ומהירה. בכדי שיכולות דיבור וכתיבת האנגלית שלכם יהפכו לטובות יותר. מצד שני, למידה נכונה של זמןPast Perfect Progressive תעזור לכם לא לפעול בצורה אוטומטית ולהתמצא בזמן זה כאשר אתם מבינים את ההיגיון העומד מאחוריו.

Past Perfect Progressive - סיבות לקיום הזמן

זמן ה-Past Perfect Progressive נוצר כדי שנוכל להכניס שני פעלים ספציפיים שמתרחשים בסיטואציה אחת, למשפט אחד. שני פעלים אלו נעשים בעבר אך כול אחד מהם שונה מהאחר. פעולה אחת צריכה להיות נמשכת והפעולה השנייה צריכה לקטוע את הפעולה הראשונה. נסביר את הדבר בעזרת דוגמה:

תארו לכם שאתם לומדים למבחן חשוב למשך כמה שעות, אך ידיד שלכם הגיע אל ביתכם כדי להציע לכם להצטרף למשחק כדורגל שכונתי. אדם זה בעצם קטע פעולה עם פעולה משלו. כאשר תבקשו לתאר סיטואציה שכזאת לאדם אחר, כך תמצאו את עצמכם משתמשים בזמן Past Perfect Progressive.

סיבה נוספת לקיום זמן זה היא רצון לתאר את פרק הזמן בו התרחשה הפעולה. כך, כאשר נמצא את עצמנו משתמשים ב-Past Perfect Progressive, נעשה זאת כאשר אנחנו מצמידים לפעולה הראשונה ביטוי זמן מסוים שמתאר את האורך שלה, לדוגמה"I had been studying for three hours before Saul came to offer me to play football."

לבסוף זהו זמן שמכיל שני צדדים, אדם שמבצע ואדם נוסף שמבצע פעולה שקוטעת את האדם האחר. מאחר שישנו צורך להראות כי שני האנשים נכחו באותה סיטואציה ושתי הפעולות רלוונטיות אחת לשנייה, נוצר זמן ה-Past Perfect Progressive, כדי להראות בבירור שאנחנו מדברים על שתי פעולות, ועל שני צדדים שקיימים בסיטואציה אחת.

Past Perfect Progressive - עקרונות בסיסיים

מאחר שזהו זמן שמתבסס על שתי פעולות, כאשר תבקשו להסביר לאדם אחר על סיטואציה בעבר בה התקיימו שתי פעולות, תמצאו את עצמכם משתמשים בזמן זה. זהו העיקרון הראשון שיש לזכור, עיקרון שתי הפעולות. לפני שניגש לעקרונות מורכבים יותר, מוטב שעיקרון זה יובן לכם.

כעת נגיע לעיקרון של סיום הפעולה. עיקרון זה מתחלק לשניים:

 • ראשית כול, זהו זמן אשר מכיל אך ורק פעולות שהתרחשו בעבר ונגמרו להן. פעולות שנמשכות מעבר לעבר, לא רלוונטיות לשימוש בזמן Past Perfect Progressive.
 • בנוסף, אנחנו מדברים על זמן שמכיל שתי פעולות שכול אחת מהן התרחשה בצורה שונה. כך אחת התרחשה לאורך פרק זמן מסוים והשנייה התרחשה לאחר מכן וקטעה את הפעולה הראשונה. זוהי העת היחידה בה זמן זה רלוונטי.
 • לבסוף נבקש לשים את הדגש על עיקרון הפעולה האחת שקוטעת את השנייה. הפעולות יכולות להתקיים במקביל אך הדבר החשוב הוא כיצד הן משפיעות אחת על השנייה. זהו העיקרון הבסיסי של זמן זה, הדבר שחייב להתקיים הוא שתי פעולות שמשפיעות אחת על השנייה.​​​​​ לדוגמה: "She had been playing video games for 3 hours before she saw you."

Past Perfect Progressive ו-Past Perfect Simple - שוני ודמיון

Past Perfect Progressive דומה מאוד לזמן  Past Perfect Simple כאשר שני הזמנים מתרחשים בעבר, כעת נבקש להסביר כיצד זמנים אלו שונים ודומים בכדי שתוכלו להבדיל בינם ולדעת מתי ניתן להשתמש בכול אחד מהם.

 • נתחיל מעיקרון שתי הפעולות המופיע בשני זמנים אלו. כול אחד מהזמנים מדבר על שתי פעולות שנעשות בסדר מסוים שמשפיעות אחת על השנייה. אך בזמן Past Perfect Progressive הפעולות בעצם קוטעות אחת את השנייה כאשר הראשונה נמשכה לפרק זמן מסוים והשנייה קטעה את הראשונה. לעומת זאת בזמן Past Perfect Simple, אין אנו מדברים על שתי פעולות שקטעו אחת את השנייה אלא אנו פשוט מדברים על שתי פעולות שמגיעות בסדר מסוים אחת אחרי השנייה.
 • הבדל נוסף שקיים בין שני זמנים כאלה מתקיים כאשר זמן Past Perfect Progressive מדבר על פעולה אחת שנמשכה לפרק זמן מסוים כאשר ישנו דגש על פרק הזמן בו נעשתה הפעולה. לעומת זאת, Past Perfect Simple אינו קשור לפרק זמן כזה או אחר או למועד מסוים, זהו זמן שפשוט נועד לעשות סדר בדברים. פשוט בכדי להראות לאדם האחר מתי נעשים שתי הפעולות.

Past Perfect Progressive - כללי הזמן ומרכיבי המשפט

כעת נעבור על כמה כללים שקשורים לדרך בה זמן Past Perfect Progressive משנה משפטים.

 • בתחילת המשפט נוסיף את ביטוי הגוף של האדם שמבצע את הפעולה הראשונה.
 • זהו זמן אשר המשפטים בו מחולקים לשני משפטים כאשר כול חלק הוא בעל כללים משלו. 

כך נתייחס כעת לחלק הראשון של המשפט:

 • בתחילת המשפט נוסיף את ביטוי הגוף של האדם שמבצע את הפעולה הראשונה.
  • הפעולה של החלק הראשון, נשארת בצורת המקור שלה כאשר אנחנו מוספים לה Ing. אין צורך לשנות את הפועל ל V3.
  • לפני הפעולה נוסיף את המילים HAD  ו BEEN- כאשר כלל הגופים מקבלים את מילות אלה ללא  הבחנה וללא שינוי בצורת המילים.
  • בסוף החלק הראשון של המשפט נוסיף את פרק הזמן שלאורכו התרחשה הפעולה הראשונה.

הנה כמה ביטוי זמן לדוגמה:

 • All morning / night
 • For three hours / years / months
 •  Since 5 o’clock

בחלק השני של המשפט:

 • נוסיף ביטוי זמן שמראה כי אכן הפעולה השנייה קטעה או השפיעה על הראשונה.
 • לאחר מכן נוסיף את הפעולה השנייה בצורת המקור שלה.

כך, משפט בזמן Past Perfect Progressive יראה בצורה הבאה:

 • נושא+HAD+BEEN+פועל+ING+ביטוי זמן+ ביטוי זמן נוסף+פעולה בצורת מקור.

 

תרגול Past Perfect Progressive

כעת ניגש לשלב התרגול, תרגול של זמן Past Perfect Progressive מתבטא בצורך להבין אילו מין הסיטואציות רלוונטיות לזמן זה.

כך בכדי לתרגל את הזמן נבקש מכם לחשוב על כמה סיטואציות בהן עשיתן פעולה אחת והיא נקטעה על ידי פעולה אחרת.

 • כתבו את הפעולות בעברית קודם ולאחר מכן נסו לכתוב את הדבר בשפה האנגלית,

תרגול נוסף שניתן לבצע הוא לדבר עם אנשים נוספים על הפעולות האלו. תרגול של כתיבה ודיבור מעורבים יחדיו יגרמו לכם לדבר בזמן  Past Perfect Progressive בצורה טובה יותר.


מאמרים דומים

אנגלית למתקדמים כיתה ט גיל 15 ומעלה