מקומם של אבנים אינו על הלב - על הפגת מתחים

אין לכם כל עניין בו, אם היה ניתן לסלקו מנפשכם וחייכם הייתם משלמים כל סכום, ומשאלתכם היא שלא תצטרכו להתמודד עם חוסר האיזון שהוא מייצר לעולם: המתח הנפשי. לייחל לחיים נטולי מתחים זו אמנם אפשרות, אך הסבירות כי אלו יתממשו אינה גבוהה. ולכן, במקום להשקיע משאבים בהימנעות גורפת ממתחים (שבעצמה עלולה לגבות מחיר), ראוי להשקיעם בלמידת הפגת מתחים. 

המתחים המורגשים תחילה ברמה הנפשית בלבד, עלולים לחלחל גם אל הגוף. בעת שהם מוזנחים ולא מטופלים כראוי (עצמית על ידיכם או במסגרת טיפולית), יכולות להתפתח בעיות עמוקות יותר כדוגמת חרדה ודיכאון. מובן כי מתחים מורגשים בעוצמות שונות, הנקבעות בעיקר בהתאם לגורם המתח ועד כמה הוא עלול להזיק לאדם הסובל ממנו (מתח בעקבות מעבר לדירה חדשה, מתח כלכלי או מתח בריאותי?). 

הטיפול בהתמודדות עם מתחים ראוי להתמקם בראש סדר העדיפויות שלכם! ולכן, אנו מבקשים לחלוק אתכם 5 דרכים שעשויות לסייע לכם עם הפגת מתחים. נשמו עמוק, מתחילים:

1.המחשבות שלכם מדברות מתח? דברו אותן בקול!

אין אדם שלא חווה לעתים מתחים. ומה בכל זאת מבדיל בין האנשים? תדירות הופעתם של המתחים, "האופי" שלהם ודרך ההתמודדות איתם. לעתים, אנשים שחווים מתח חשים נבוכים עצם הופתעו ("למה אני מתוח ממה שאחרים ממש לא?"), כך שדרך הפעולה הטבעית שלהם תהיה להתכנס בעצמם ולנסות להסוות אותו. הבעיה היא שבעת שמנסים "לכלוא" את המתח ולטאטא אותו מתחת לשטיח, הקושי לא נעלם אלא מתעצם. ולכן, הטיפ הראשון שאנו מציעים עבור הפגת מתחים הוא לדבר את המתח מול אדם קרוב אליכם. ומה יצא לכם מזה?

  • הקלה משמעותית הנובעת מפרופורציות והזדהות שתקבלו מהאדם שבפניו תיפתחו ("תאמין לי, עברתי משהו דומה. זה באמת סתם, אני אומר לך")
  • דיבור המתח = OUTLET של הרגשות שיוצר תחושה של "טיהור פנימי" = הורדת סלע עצום מהלב עצם הדיבור על המתח והשפעותיו עליכם.

2.האם המתח ראוי לבמה האדירה שאתם נותנים לו?

גם במצב שבו אתם מרגישים את המתח על הכתפיים, בפעימות ליבכם, במצב הרוח הירוד ובתפקוד שעלול להיפגע, נסו להיות שיפוטיים כלפיו. ומה זה אומר בפועל? לנסות להבין עד כמה הוא באמת ראוי לבמה שהוא מקבל. 

לדוגמא: נניח ואתם סובלים ממתח עצום כבר מספר ימים, משום שלתחושתכם לא תספיקו להגיש בזמן עבודה אקדמית. מאחר ומדובר על משהו שאינו ודאי (שכן ישנו סיכוי, גם אם לא גבוה, שתספיקו להגיש אותה בזמן), הרי שתוכלו ליהנות מהספק ולהשקיע את האנרגיה שלכם בעשייה במקום בדאגות. זהו מקרה קלאסי בו המתח "מקדים את זמנו", כך שבכל מקרה הוא גורם לסבל מיותר.

"הסתכלות" על המתח מבחוץ, תוכל לחסוך מכם המון מופעי מתח בחייכם. תתפלאו לגלות עד כמה מתחים רבים שהעיקו עליכם כלל לא היו ראויים לבמה המרכזית, אלא לעמדה שולית מאחורי הקלעים.

3.הפגת מתחים באמצעות פעולות מסיחות דעת

והנה דרך נוספת להתמודדות עם מתחים: דמיינו לעצמכם שהמתח שאתם מרגישים, הוא כמו אדם שאתם מנסים להימנע מאינטראקציה איתו. ולמה הכוונה? בעת שאתם מזהים את המתח חודר לנפש ולגוף, נסו להתחמק ממנו! ואיך עושים את זה? עם הפניית משאבים לפעולה שעשויה להסיח את דעתכם. סביר כי המתח לא יעלם לגמרי, אך ישנו סיכוי להקלה משמעותית וגם היא מבורכת. הפעולה המסיחה יכולה להיות פעילות גופנית, בישול, האזנה למוסיקה, קיפול כביסה, ניקיון הבית, השקיית עציצים או כל פעולה אחרת שעולה על דעתכם.

4.אז מה דעתכם לישון על המתח בלילה?

שינה טובה היא התרופה האידיאלית להמון בעיות? לא תאמינו אפילו עד כמה! שינה טובה היא דלק לגוף. בבוקר, כשהגוף והנפש יהיו רעננים ועל "טנק מלא", סביר ותוכלו להתמודד עם גורם המתח בצורה מושכלת, שקולה ויעילה יותר. לעתים, תופתעו לגלות כי מה שנראה לכם כמו מפלצת בשעת ערב, ירגיש פתאום בבוקר כזבוב קטן על הקיר ("אני לא מאמין שייחסתי לשטות הזו כל כך הרבה חשיבות").

5.למדו לזהות את גורם הלחץ ולתקוף אותו בזמן

כשאתם מזהים בעינית הדלת אדם שאינכם מכירים, אתם לא פותחים לו את הדלת. ומדוע אנו מציינים זאת? משום שתוכלו לנקוט באותה האסטרטגיה עם המחשבות והגורמים המזינים אתכם במתחים. בעת שתדעו לזהות את הגורמים המייצרים אצלכם באופן קבוע מתח – אלו שאינם רצויים, תוכלו להפגין מולם שליטה ולמנוע מהם כניסה לתודעתכם. הנה דוגמא:

  • גורם המתח: התחושה שכל העובדים בחברה מוכשרים יותר, יעילים יותר ומוערכים יותר מכם.
  • ההשלכות של המתח: ערך עצמי נמוך, תחושה שאתם כל הזמן במרוץ סביב עצמכם, סימפטומים פיסיים כדוגמת דופק מואץ, חוסר תיאבון ומצב רוח ירוד.  
  • אסטרטגיות שעשויות לסייע עם הפגת מתחים: ההכרה ביכולות שלכם (תזכורת מילולית-פנימית), תרגול נשימות / דמיון מודרך, ההבנה כי ככל הנראה התחושות שלכם סובייקטיביות (אחרת לא הייתם מועסקים), וריענון זיכרונכם עם ההישגים וההערכה המקצועיות שהפגינו כלפיכם לא אחת.