איך מחשבים היקף פליגונים?

בעיות, מה עושים עם בעיות? פותרים אותן כמובן! לא מעט מורים במתמטיקה בוחרים לקרוא לבעיות "חידות", מה שמפחית משמעותית את מימדי הלחץ של התלמידים. אז מהי בעיה? מדובר בסך הכל על שאלה עם נתונים. שימוש בנתונים המופיעים בשאלה, יחד עם נתונים שאתם "מייבאים" בעקבות ידע מקדים שלכם, מספקים לכם את הפתרון.

בעיות בגיאומטריה, דורשות מכם להשיב על שלל שאלות:

  • מהו היקף של צורה.
  • חישוב שטח של צורה.
  • מציאת אורך צלע ועוד...

אחת השאלות הפשוטות ביותר שיוכלו לשאול אתכם (בהנחה ואתם מכירים את תכונות הצורה הרלוונטית), היא השאלה בדבר היקף הצורה. ישנן צורות המורכבות מקווים ישרים המכונות פליגונים. בלימודי המתמטיקה שלכם בחטיבת הביניים ובתיכון, סביר כי תתבקשו לחשב היקף של צורה כזו. תלמידים יקרים, איך מחשבים היקף של פליגונים?

איך מחשבים היקף פליגונים

איך מחשבים היקף של פליגונים?

כל עוד מדובר על הצורה המאופיינת בקווים ישרים, חישוב ההיקף יתבצע על ידי חיבור כל אורכי הצלעות. מדובר על פעולה חשבונית פשוטה שלא מצריכה מכם להפגין כישורים ייחודיים. לדוגמא:

היקף צורה שהצלעות שלה הן 5, 9, 4, 6 ו-7, יהיה 31. כל שאתם צריכים לעשות הוא לבצע פעולת חיבור של כל הצלעות.

מתי שאלה שכזו יכולה להיות מאתגרת? כמעט תמיד. מדוע? משום שבמבחנים לא רוצים לבחון אתכם על פעולה חשבונית כמו חיבור, אלא על הבקיאות שלכם בתכונות של צורות מסוימות. לכן, עליכם להכיר את התכונות של הפליגונים באשר הם.

דוגמא: חישוב היקף של מקבילית

כך לדוגמא, יכולה להופיע במבחן שאלה שכזו:

נתונה מקבילית שהצלעות של הן 5 ו- 6, מהו היקף המקבילית? על מנת להשיב על השאלה, אתם נדרשים להכיר את תכונות המקבילית. כידוע, הצלעות המקבילות במקבילית שוות, ולכן אתם יכולים להסיק שאורך הצלעות האחרות 5 ו-8. לכן, היקף המקבילית במקרה הזה יהיה 26 (5 + 8 + 5 + 8 ).  

השתתפות פעילה בכיתה – מדוע היא חשובה?

ישנם תלמידים שמשתתפים דרך קבע בשיעור המתמטיקה בכיתה, ואלו שקצת יותר שקטים. ההשתפות שלכם בכיתה מבורכת! בעת שאתם משתתפים פעילים, אתם מאתגרים את עצמכם עם שאלות מורכבות, ועצם ההשתפות האקטיבית החומר מוטמע בתודעה שלכם. כמעט תלמיד, מרבית התלמידם בכיתה הם התלמידים "השקטים", כך שישנם מספר תלמידים דומיננטיים שעבורם השיעור בכיתה הוא כמעט כמו שיעור פרטי. הם שואלים שאלות, מקבלים מענה מהמורה וכך הם מצליחים להגיע להבנה עמוקה יותר בכל נושא שנלמד.

3 שיטות להפחתת לחץ במעמד המבחן במתמטיקה

המוטיבציה שלכם להבין את החומר הנלמד במתמטיקה די ברורה: אתם רוצים לקבל ציון כמה שיותר גבוה במבחן. ישנם לא מעט תלמידים שבקיאים מאד בחומר הנלמד, אך תחושת הלחץ במבחן פוגעת בריכוז שלהם וגם בציון הסופי. לפניכם, 3 טריקים שיפחיתו משמעותית את הלחץ שלכם:

  • ראשית, הזכירו לעצמכם שלא משנה מה יהיה – יש לכם הזדמנות נוספת במועד ב'. עצם הידיעה כי יש לכם ניסיון נוסף לשפר את הציון, מפחיתה משמעותית את הלחץ ומאפשרת לכם להיות מרוכזים וממוקדים יותר.
  • שנית, הזכירו לעצמכם מהי רמת הידע שלכם. אם הצלחתם לפתור תרגילים בשיעורי הבית, בכיתה ועם המורה הפרטי, למה שלא תצליחו במבחן?
  • והדבר האחרון: תרגלו נשימות – לפני המבחן ובזמן המבחן. מדובר על טכניקה שיוצרת הרפייה, ומעניקה תחושה של שלווה ורוגע.

ומה לגבי שיעור פרטי במתמטיקה? אל תחכו לשבוע שלפני המבחן שלכם בשביל להשלים פערים. כאן באתר שלנו תוכלו לבחור מורה המעביר שיעור פרטי אונליין, כאשר תוכן השיעור מותאם לנושאים בהם תרצו להתמקד. בהצלחה!