איך מחשבים שטח של צורות מורכבות?

כשתלמידים שומעים את צמד המילים "צורות מורכבות", הם לרוב מרגישים חוסר נוחות. רגע לפני שגם אתם שואלים את עצמכם: "אוי, למה שוב זה?", דעו כי אין באמת סיבה. תיאור הצורות כמורכבות לא באמת הופך אותן לכאלו, ומסתבר כי דווקא חישובי השטחים וההיקפים לצורות המורכבות, יכולים להיות קלים יותר.

הצורות המורכבות ישתלבו בשיעורי הבית שלכם ובהמשך במבחנים, רק לאחר שתלמדו שלל צורות שונות בלימודי הגיאומטריה. הסיבה שהצורות מורכבות, היא רק מאחר ומדובר על צורות שהן טיפוס מעט שונה מאלו שזכיתם להכיר. בכל צורה מורכבת, "מתחבאות" להן צורות נוספות שאתם צריכים לזהות. חלוקת הצורה המורכבת לכמה צורות שונות (ומוכרות), תאפשר לכם להשיב על השאלה איך מחשבים שטח של צורות מורכבות?

הטריק: לחלץ צורה מוכרת מתוך הצורה המורכבת

אז איך משיבים על השאלה איך מחשבים שטח של צורות מורכבות? ראשית, עליכם לזהות צורות מוכרות לכם בתוך הצורה המורכבת. דוגמא לכך: מלבן. כידוע, לכל צורה תכונות שאתם מכירים, כך שתוכלו בתוך הצורה המורכבת בעצמה, ליישם את התכונות של הצורה המוכרת וכך לחשב שטחים והיקפים.

עם השלמת הנתונים החסרים (בהתאם לתכונה של כל צורה, לדוגמא: מלבן), אתם יכולים להשלים את "הפאזל", לציין נתונים נוספים המתגלים בפניכם וכך לחשב את שטחה של הצורה המורכבת. בחישוב השטח בצורות מורכבות תצטרכו המון פעמים לבצע פעולות חשבוניות פשוטות כמו חילוק וחיבור (בעיקר עבור צלעות בצורה)  – הכל בהתבסס על תכונות ייחודיות לכל צורה.

לדוגמה: בהנחה והצורה המורכבת כוללת בתוכה כמה מלבנים שונים, הרי שעל פי נתוני הצלעות, יהיה ניתן לחשב את גדלי השטחים השונים. שטח המלבן מחושב על פי הנוסחה של אורך המלבן X רוחב המלבן. בעת שנתוני הצלעות חשופים, ניתן לבצע חיסור וחיבור (בהתאם לגדלי המלבנים ומיקומם בתוך הצורה) של צלעות, וכך לחשב את שטח הצורה, לדוגמה, נתונה הצורה המורכבת הבאה: איך מחשבים שטח של צורות מורכבות?

על מנת לחשב את שטח הצורה – נחלק אותה באופן בו נקבל שני מלבנים. את השטח אנחנו נמצא על ידי חיבור ו/או חיסור של מלבנים.

בחלוקה זאת יצרנו

מלבן שגודלו 18=2*9 מלבן A

מלבן שגודלו 48=6*8 מלבן B

שטח הצורה המורכת כולה הינו:

66= 6*8 + 2*9 או

66 = 48 + 18

שיעור פרטי בבית המורה או אונליין – מה באמת כדאי?

שיעורים פרטיים במתמטיקה מסייעים להמון תלמידים – בכל הקבצות הלימוד ולתלמידי כל היחידות בלימודי התיכון. בעבר, שיעור פרטי היה מבוסס על היערכות לוגיסטית שכללה נסיעה בתחבורה ציבורית אל בית המורה, או לחילופין הורים שהסיעו את ילדיהם בתוך העיר, ולעתים גם מחוצה לה. כיום, בעידן הידיגיטלי-וריטואלי (שאתם נולדתם לתוכו), קל מאד ליהנות משיעור פרטי בכמה קליקים.

שיעור פרטי במתמטיקה אונליין חוסך לכם המון זמן! כתלמידים, אתם צריכים לחלק את עצמכם בין מספר מקצועות, תוך שאתם רוצים להשקיע כמה שרק ניתן בלימודיכם. עם שיעור פרטי אונליין, אתם מתחברים בחיבור ישיר אל המורה בשעה שקבעתם. כך, אינכם מבזבזים זמן יקר לשווא, ובעת שמסתיים השיעור הפרטי תוכלו להמשיך לשבת בחדרכם ולתרגל את הנלמד.

רגע לפני שאתם מתאמים שיעור: קראו ביקורות

באתר שלנו תוכלו לבחור את המורה הטוב ביותר במתמטיקה עבורכם! אתם גרים בתל אביב וישנה המלצה חמה על מורה מטבריה? אל חשש, אתם לא צריכים לנסוע עד אליו – אלא שכל הנדרש מכם הוא לפתוח את המחשב ולהתחבר אונליין לשיעור. אנו ממליצים בחום לקרוא את הביקורות על המורים הרשומים באתר. מה יוצא לכם מזה?

  • אתם נחשפים לביקורות מאומתות של תלמידים.
  • אתם יודעים לקראת מה אתם הולכים ומה אתם עתידים לקבל.
  • הביקורת משקפת את הפן המקצועי והשירותי של המורה.
  • אתם יכולים לדעת מהו ניסיון המורה ועד כמה הוא מומלץ (על פי מספר השיעורים שהוא העביר).
  • כמו כן, תוכלו לבחור מורה פרטי גם על פי שיקול כלכלי (מחיר השיעור).