איך מחשבים שטח של אליפסה?

בעוד ישנם מקצועות שמשתלבים בהדרגה עם השנים בתכנית הלימודים בבית הספר, ישנם מקצועות שלומדים כבר מהיום הראשון. אחד מאותם המקצועות? מתמטיקה. ליתר דיוק, תחילה אלו לימודי החשבון, המפגישים אתכם – התלמידים, עם משחקי מספרים בחיבור וקצת בחיסור. ככל שעוברות השנים, אתם מתמודדים עם נושאים מורכבים יותר, וגם עם צורות שעליכם להכיר את המאפיינים הייחודים להן. אחת מאותן צורות, שסביר כי גם אתם לומדים עליה בימים אלו – היא אליפסה.

האליפסה, כידוע, היא אוסף של נקודות שנמצאות בסכום מרחקים שווה מ-2 נקודות שונות. אותן נקודות הן גם המוקד של האליפסה. חשוב שלא להתבלבל ולהבין את ההבדל המהותי שבין אליפסה למעגל: מעגל הוא אוסף של נקודות שנמצאות במרחק שווה מנקודה אחת בלבד.

איך מחשבים את שטח האליפסה?  בדיוק כך:

נוסחת החישוב לשטח האליפסה היא:  A= pi*a*b                           

בהנחה והשאלה מציגה את נתוני רדיוס האליפסה באורכים: a  ו- b  אזי שטח האליפסה יתקבל על ידי חישוב: A= pi*a*b

איך מחשבים שטח של אליפסה?

טיפים לכל השנה: איך תצליחו גם אתם במתמטיקה?

גם אם יש לכם "כישרון טבעי" במתמטיקה וגם אם לא, הרי שאתם נדרשים לתרגל את הנושאים הנלמדים לאורך כל השנה. ככל שתתרגלו יותר ותאתגרו את עצמכם אל מול יותר תרגילים, כך החומר יטמע אצלכם ותוכלו כבר "לשרוק" אותו. אחת הבעיות הגדולות ביותר, המקשות על המון תלמידים להצליח, היא האסטרטגיה הבאה: למידה לפני מבחנים בלבד.

בחטיבות הביניים ובבתי הספר התיכוניים, ישנה תכנית לימודים עשירה במתמטיקה. כתוצאה מכך, המורה עוברת בין נושא לנושא, כאשר עליה להספיק לעמוד בלוח הזמנים הצפוף ללמד אתכם את כל הנדרש. כך, אתם מוצאים עצמכם המון פעמים מתרכזים בנושא הנלמד בכיתה, אך זונחים את הנושא שנלמד רק לפני שבוע. לכן, כדאי לאמץ את הטיפים הבאים:

  • שננו את הנוסחאות השונות לפחות פעם בשבוע, לרבות נוסחת חישוב שטח של אליפסה.
  • הכינו דרך קבע את שיעורי הבית – דרכם תוכלו להגיע למצב של הבנת החומר.
  • כשאתם מאתגרים את עצמכם עם תרגילים, אתם נחשפים למגוון רחב של בעיות ושאלות.
  • גם אם המורה סיימה ללמד את הנושא בכיתה, המשיכו לתרגל אותו במתכונת של פעם בשבוע בבית.

שיעורי חיזוק עם מורה פרטי יכולים רק לסייע!

המון פעמים הקושי במתמטיקה לא נובע מאי-הבנת החומר, אלא מהקושי של תלמידים לעמוד בקצב הלמידה בכיתה. מה שלא הצלחתם להבין בכיתה, תוכלו להבין בשיעור פרטי! בסופו של דבר, על מנת להבין איך מחשבים שטח של אליפסה, אתם צריכים להכיר את האליפסה על כל תכונותיה. בעת שאכן תבינו מה מאפיין אותה ובמה היא נבדלת מצורות אחרות, תוכלו לפתור שלל בעיות הרלוונטיות לצורה ייחודית זו.

לעתים, שיעור פרטי אחד מספיק על מנת "להפיל לכם את האסימון", ולהביא אתכם למצב של הבנת החומר. כידוע, ניתן לתאם שיעור פרטי אונליין – כך שהמורה הפרטי כאילו ומתארח בחדרכם. שיעור אונליין יכול להתבצע בפורמט של אחד על אחד, אך תוכלו ללמוד את השיעור הפרטי גם עם חבר נוסף שלכם המעוניין בחידוד הנושא הרלוונטי.

כך תוכלו גם אתם למנף את הסיכוי להצלחה במבחן

מורה פרטי שואף לא רק לחדד בפניכם איך מחשבים שטח של אליפסה, אלא גם להעניק לכם ערך מוסף. לדוגמא: איך נערכים לקראת מבחן במתמטיקה? לפניכם, מספר טיפים:

  • תכננו לעצמכם לו"ז למידה של לפחות שבוע וחצי לפני המבחן.
  • הקדישו לפחות 4 שעות למידה ותרגול בכל יום עד למבחן.
  • נתקלים בקושי ולא מצליחים לפתור תרגיל? פנו אל המורה למתמטיקה או תאמו שיעור פרטי.
  • תרגלו דווקא את התרגילים בדרגה הקשה יותר. כך, לרוב השאלות במבחן יהיו קלות יותר לפתרון.