איך מחשבים מהירות ממוצעת?

כנראה שגם המורה שלכם למתמטיקה חלקה אתכם את הטיפ החשוב ביותר למענה על בעיות: להבין מה שואלים אתכם. ישנם תלמידים שבקיאים בחומר הנלמד, אך מאחר והם מתקשים להבין את ששואלים אותם, הם מאבדים נקודות רבות במבחנים. אחד הפחים שנופלים בהם תלמידים הוא חוסר תשומת הלב באשר לשני המונחים הבאים:

  • ממוצע המהירויות.
  • מהירות ממוצעת.

לכאורה, מדובר על אותו המונח, אך בפועל - לא. ממוצע המהירויות מבקש מכם לדעת מהו הממוצע הכללי-קלאסי של המהירות בה נסעו מספר נהגים: לדוגמא:

  • איתי נסע ב-70 קמ"ש.
  • שלמה ב-80 קמ"ש.
  • רן ב- 120 קמ"ש.

ממוצע המהירויות של כל הנהגים מחושב על פי חיבור כל המהירויות וחילוקן ב-3 = 90 קמ"ש.

חישוב של מהירות ממוצעת מחושב בצורה שונה לגמרי! עוד לפני שאתם משננים את הנוסחאות השונות, חשוב שתבינו את ההבדל שבין שני המונחים. זיכרו: חוסר הבנת השאלה יכול לגרום לאיבוד כל הנקודות בבוחן, במבחן או בבחינת הבגרות.

חישוב מהירות ממוצעת: איך זה עובד?

שאלות שכאלו מטבען כוללות לא מעט נתונים. לכן, הטיפ הראשון אליכם הוא לדבוק בסדר וארגון, וליצוק את כל הנתונים המופיעים בשאלה לטבלה מסודרת. לפניכם, שאלה קלאסית הדורשת מכם לחשב מהירות ממוצעת. שני דברים חשובים:

  • סימון הנתונים בטבלה מומלץ מאד במבחן! (על גבי השאלון או בדף טיוטה).
  • יש לחשב ולציין גם עצירות (נתון שכיח בשאלות על מהירויות).

דוגמא לשאלה:

טלי יצאה למסע שופינג לכבוד היום האחרון ללימודים! היא לא הסתפקה במרכז קניות אחד, אלא בכמה מרכזים שונים. תחילה, נסעה לקניון בתל אביב במהירות של כ-80 קמ"ש במשך שעתיים. לאחר הסיבוב הראשון, היא חשה עייפה ועצרה לשעה קלה בצד הדרך. לאחר ההפסקה, נסעה במהירות של כ-160 קמ"ש למרכז הקניות בעפולה למשך שעתיים. אם כן, מהי המהירות הממוצע בה נסעה טלי?

 

זמן (כמה זמן היא נסעה)

מהירות

דרך

2

80

160

1

0

0

2

160

320

 

הנוסחה לפיה יש לחשב את המהירות הממוצעת: כל הדרך שעשתה טלי, לחלק בכל הזמן אותו בילתה.

160 + 0 + 320 = 480

את כל הדרך יש לחלק בכל הזמן: 2+2+1 = 5

480/5 = 96 וזוהי המהירות הממוצעת של טלי.

הנוסחה החשובה ביותר? התרגול!

שאלות מסוג זה דורשות בעיקר בהבנה, ולכן חשוב לתרגל את הנוסחה כמה שיותר. לא מדובר על שאלות מורכבות, וכל עוד אתם מבינים מה שואלים אתכם – מדובר כמעט על שאלות מתנה. שאלות שדורשות מכם להשיב מהי המהירות הממוצעת, רלוונטיות לתלמידים הלומדים בהקבצה א' או ב', וגם תלמידי בשלוש יחידות, 4 וכמובן שגם 5. בהתאם לרמת תכנית הלימוד, השאלות הופכות מורכבות יותר ועם כמה שיותר נעלמים.

גם בשיעור פרטי: תרגול מהירות ממוצעת

שאלות שכאלו הדורשות בחישוב של מהירות ממוצעת, נתפשות תחילה כמעט מאיימות. בהשוואה לחישוב ממוצע של מהירויות, אכן מדובר על שאלות מאתגרות יותר, אך הן לא בלתי אפשרויות. גם במסגרת שיעור פרטי, תוכלו להתמקד במענה על בעיות. מהם הדגשים החשובים לפתרון בעיות?

  • קריאת הבעיה כ-3 פעמים (כן, גם תחת מגבלה של זמן במבחן).
  • סימון נתוני השאלה במרקר.
  • סימון השורה התחתונה: מה מבקשים מכם?

תחילה, מענה על בעיה מסוג שכזה יקח לכם בין רבע שעה לכ- 20 דקות. ככל שתתרגלו יותר, תשימו לב כי הזמנים מתקצרים, מה שיוכל להעניק לכם יתרון משמעותי במבחנים. את השיעור הפרטי שלכם תוכלו ללמוד בבית המורה או בביתכם, אך גם בשיעור אונליין שיחסוך לכם זמן רב!