איך מחשבים רדיוס לפי היקף?

חלקכם מכירים את הרדיוס בשם "מחוג". כך או כך, מדובר בדיוק על אותו קטע בעל אותן התכונות. אז מהו הרדיוס? קטע מסוים שקושר בין המרכז של המעגל ובין נקודה מסוימת הנמצאת על היקף המעגל. ישנן לא מעט שאלות שאפשר לשאול על מעגלים ועל רדיוסים, כאשר אחת השאלות השכיחות ביותר היא בדבר חישוב הרדיוס לפי היקף המעגל.

על מנת להשיב על השאלה, הרי שאתם צריכים לדעת מהי נוסחת החישוב. את הנוסחה תוכלו ליישם בעת שיהיו שקופים בפניכם נתונים רלוונטיים, או פשוט כאלו שתצטרכו לחלץ בעצמכם באמצעות היכרות עם הצורה ותכונותיה.

איך מחשבים רדיוס לפי היקף?

הנוסחה לחישוב היקף המעגל היא: P=2πR

כאשר P= היקף המעגל, R= רדיוס המעגל, ו- π= הוא מספר שגודלו בערך 3.14.

נתון: מעגל שהיקפו הוא 18.84, יש לחשב את רדיוס המעגל.

נציב את הנתונים הידועים לנו בנוסחה: 18.84=2πR

ניתן לתרגם את ההיקף במונחי π, כלומר: 18.81 ÷3.14=6

אז מקבלים: 6π=2πR

מצמצמים את ערך ה- π ומקבלים 6=2R ממשיכים עם חלוקה ב-2 בכדי לבודד את ערך ה- R. 

כלומר: R=6/2 ומכאן התוצאה המתקבלת היא כי רדיוס המעגל = 3.

קחו אוויר: 5 טיפים מעולים ללמידה יעילה לקראת מבחנים

יותר ויותר תלמידים מלינים על כך שמלמדים אותם את החומר, אך לא מלמדים אותם איך ללמוד למבחנים. ישנו פער גדול בין פתירת שאלה בכיתה אל מול המורה ובסיוע של חברים, ובין התמודדות עם שאלות בזמן אמת במבחן. הסוד להצלחה? תרגול החומר וגם תרגול מנטלי שמטרתו לגרום לכם להאמין בעצמכם, ובעיקר להפחית את תחושות הלחץ. אז איך נערכים למבחן על הצד הטוב ביותר?

1.התחילו ללמוד כשבוע וחצי לפני המבחן

ישנם בתי ספר המחלקים את לוח המבחנים לתלמידים כבר ביום הראשון לתחילת הלימודים. המשמעות היא שאתם יודעים מתי אתם עתידים להבחן, כך שאתם גם יכולים להתכונן מראש מבחינת הזמנים וסדר העדיפויות שלכם. שבוע וחצי הוא פרק זמן מספיק ללמוד למבחן במתמטיקה, זאת בהנחה ואתם בקיאים במרבית החומר וזקוקים לפרק הזמן רק לתרגול ושינון נוסחאות.

2.צרו לעצמכם לו"ז למידה מפורט

בנוסף, כדאי מאד שתיצרו לעצמכם לוח זמנים שמפרט מה אתם עתידים ללמוד בכל יום בשבוע. לא מספיק להגיד: "ביום שני אלמד מעגלים ורדיוס", אלא שאתם צריכים לפרט בדיוק מה אתם עושים:

  • פרטו את השעות. לדוגמא: מ-16.00 עד 20.00.
  • מה בדיוק תעשו (שינון נוסחאות, ריענון תכונות הצורה, פתרון תרגילים).
  • בכמה עמודים תתקדמו בחוברת העבודה וכן הלאה.

3.הפסקות לאורך הלמידה חשובות מאד

כשאתם בונים לעצמכם לוח זמנים ללמידה, שלבו גם הפסקות. במידה ותלמדו לאורך שעות ובצורה אינטנסיבית, אתם עלולים להגיע לשחיקה מהירה. המטרה היא לשמר את המוטיבציה שלכם, ולא להגיע למצב שכמה ימים לפני המבחן אתם באפיסת כוחות. על כל שעתיים של למידה, הפסקה מרעננת של חצי שעה.

4.קבוצות למידה מבורכות!

האם כדאי ללמוד עם חברים? כן! שימו לב כי אתם אכן לומדים ולא הופכים את מפגש הלמידה למסיבה מאולתרת. בכל שלושה ימי למידה, טפחו קבוצת למידה עם 2-3 חברים. המטרה היא לפתור יחד תרגילים, בעוד שכל אחד מכם יוכל לתרום מהידע שלו לחברים האחרים וכך לחזק נושאים מסוימים. אלו מכם שרוצים לדמות סיטואציה של מבחן, יכולים גם לפתוח שעונים ולבדוק תוך כמה זמן אתם פותרים תרגילים.

5.הגיעו לשיעור המתמטיקה עם שאלות

לאורך הלמידה הביתית, סביר כי יהיו שאלות קצת יותר מאתגרות ומורכבות, וזה בסדר. המורים מאפשרים לכם להגיע עם שאלות שתרצו שהם יפתרו בכיתה, ובהחלט כדאי להגיע עם שאלות. המורה שלכם יוביל לפיצוח השאלה, תוך שתדעו איך להתמודד עם שאלות ברמה ספציפית זו במעמד המבחן.

ומה לגבי מורה פרטי? שיעור מתמטיקה המתקיים אחד על אחד, בהחלט יכול לתרום להבנתכם. ההמלצה היא שלא לחכות עם השיעורים הפרטיים רגע לפני המבחן, אלא לדאוג להטמיע את החומר הנלמד בהדרגה לאורך כל מחצית הלימוד. את השיעור הפרטי ניתן לקיים בבית התלמיד, בבית המורה או Online.