משבר פשוט לעשרוני – איך מחשבים?

אז איך הופכים את השבר הפשוט לשבר עשרוני? אפשר תחילה להרגיע ולומר, כי התשובה היא: די בקלות. כל מה שאתם נדרשים הוא להבין את הטכניקה, ובעיקר להבין מהי המשמעות של השבר העשרוני. ראשית, איך נראים השברים העשרוניים? הם מופיעים בצורה הבאה: 0.5, 3.6 וכדומה. או במילים האחרות: "השבר עם הנקודה".

למעשה, ישנה נקודה שיוצרת את התחימה בין השלם ובין השבר. על מנת להפוך שבר פשוט לשבר עשרוני, עליכם לבחור מכנה: 10, 100 או 1000. אז איך תוכלו להפוך גם אתם שברים "פשוטים" לשברים עשרוניים? שימו לב:

נתונים בסיסיים של שברים:

  • הקו שמפריד בין שני המספרים השונים נקרא קו השבר.
  • החלק העליון של השבר – מונה.
  • החלק התחתון של השבר – מכנה.

שימו לב כי בעת שנהפוך את השבר "הקלאסי" הפשוט לשבר עשרוני, מתבטל לו קו השבר, ובין המספרים תפריד נקודה.

משבר פשוט לעשרוני

שיטת החישוב: איך עושים את המעבר משבר פשוט לעשרוני?

נניח ונתון לכם השבר 2/5. על מנת להגיע למכנה 10 (זוכרים, צריך לבחור מכנה), הרי שנצטרך להכפיל את המונה ואת המכנה ב-2. כך, השבר הופך מ-2/5 ל-4/10. מכאן, שהשבר העשרוני שלנו יהיה 0.4.

דוגמא נוספת:

נתון שבר 1/2. ראשית, יהיה עלינו להגיע למכנה 10, מה שאומר שנצטרך להכפיל את המונה ואת המכנה ב-5. כך, השבר שיתקבל יהיה 5/10, ואילו השבר העשרוני היה 0.5.

מדוע כדאי לתרגל הפיכת שבר פשוט לעשרוני?

בשונה מנושאים אחרים במתמטיקה המצריכים מכם להפגין יכולות מתמטיות-לוגיות, הפיכת השבר הפשוט לעשרוני מבוססת בעיקר על טכניקה. ברגע שאתם מבינים את הטכניקה, ואת העובדה כי עליכם להשתמש במכנה 10, 100 או 1000 – אתם יכולים לצאת לדרך. מאחר ומדובר בעיקר על טכניקה (בסופו של דבר, רק המונה והמכנה משתנים בין שאלה לשאלה), הרי שככל שתתרגלו, כך תתמצאו יותר. במבחנים, מדובר על שאלת מתנה שחבל מאד שלא תקבלו את מלוא הנקודות ממנה.

איך מתחילים לפתור מבחן במתמטיקה? יש לנו טיפ קטן!

גם אם אתם בקיאים בחומר הנלמד ו"שורקים" אותו, סביר כי גם אתם מעט נרגשים במעמד של מבחן. זהו הרגע שלכם להוכיח את הידע שלכם – למורה, להורים ובעיקר לעצמכם. איך מתמודדים עם תחושת המתח הטבעית? עם פתרון של שאלה קלה במבחן. בסופו של דבר, אין כל חשיבות או משמעות לסדר בו אתם פותרים את המבחן. לכן, גשו תחילה לנושא שאתם יותר חזקים בו ומרגישים איתו בטוחים.

כך, אתם מתחילים את המבחן כשהכוח בידיים שלכם! פתרון שאלות קלות או פשוטות בעבורכם, מעלה לכם את הביטחון שלכם בעצמכם, מה שמשפיע על המשך המבחן. כך תלמידים יקרים, אתם מפחיתים משמעותית את תחושת המתח והלחץ, פשוט מאחר ואתם מוכיחים לעצמכם שאתם יכולים. להתחיל את המבחן ברגל ימין? כך עושים את זה!

שיעור פרטי מבלי לצאת מהבית – חיסכון אדיר בזמן!

המון תלמידים מרגישים כי שיעורי המתמטיקה בבית הספר לא מספיקים להם. מאחר והם רוצים להבין יותר ולהצליח יותר, הם בוחרים להשקיע עם שיעורים פרטיים בשעות אחר הצהריים. אתם זקוקים להסבר נוסף אודות שברים, או שאתם פשוט רוצים לתרגל יחד עם מורה מעבר משבר פשוט לעשרוני? אנו שמחים להציע לכם פורמט מתקדם של שיעורי מתמטיקה אונליין! אז איך זה עובד?

  • אתם בוחרים את המורה שתרצו שילמד אתכם.
  • תאמו את השיעור ביום ובשעה שנוחים לכם.
  • המורה יעבור על החומר ויכין מערך שיעור פרטי.
  • השיעור מתחיל, אתם מתרגלים ומגיעים מוכנים יותר לשיעור או למבחן. בהצלחה!