זמן לנשימה עמוקה: על שיעורי יוגה בזום

על מה אתם חושבים כשאתם קוראים/שומעים את המילה "קורונה"? אנחנו מנחשים כי ההקשרים שעולים לכם הם בעיקר שליליים, אך אנחנו יכולים לחשוב על לפחות דבר אחד טוב: הזדמנות! כשאנחנו מדברים על הזדמנויות, אנחנו מדברים בין היתר על ההזדמנות להתאמן בבית – במרחב הפרטי שלכם, בנוחות שלכם ובזמן שלכם. משבר הקורונה הוכיח כי תרגול יוגה אינו מותנה בהגעה פיסית אל סטודיו, אלא שניתן גם לתרגל שיעורי יוגה בזום.

אז נכון, מכוני הכושר פתוחים והשגרה הנוכחית מרגישה כמעט כמו זו שלפני התפרצות הנגיף. עם זאת, נדמה כי רבים מעדיפים להתאמן בסביבה הביתית, בעיקר באימוני היוגה. איך ניתן להסביר את זה? די בקלות!

שיעורי יוגה אונליין – מדוע מתאמנים רבים מעדיפים אותם?

אז אפשרות אחת היא לצאת עם מזרן היוגה מהבית ולהגיע איתו לסטודיו האימונים. ואפשרות אחרת? ליהנות מתרגול יוגה במקסימום נוחות ומינימום מאמץ. לאימון ביתי ישנם יתרונות בולטים, ביניהם:

  • התאמנו עם המורה הטוב ביותר! - אחד היתרונות הבולטים הוא אפס הרלוונטיות שיש למיקומכם הגיאוגרפי. ולמה הכוונה? כשאתם מתרגלים יוגה בזום, השיקולים שצריכים להנחות אתכם עם בחירת המורה הוא איכותו, ניסיונו המקצועי וההמלצות עליו בלבד! מיקומו הגיאוגרפי של המורה/סטודיו ביחס למקום המגורים שלכם? אינו עוד שיקול! אתם מתגוררים בתל אביב וקיבלתם המלצה חמה על מורה מאילת? המרחק הגיאוגרפי ביניכם כלל לא רלוונטי! 
  • סביבת אימון נעימה - אם יצא לכם לתרגל יוגה בקבוצה, אתם לבטח יודעים כי סביבת האימון היא לא בדיוק המבושמת והנעימה ביותר. יוגה נהוג לתרגל בחללים שאינם ממוזגים, כאשר לאורך האימון, באופן טבעי לחלוטין, נוטים המתאמנים להזיע. כשאתם מתאמנים בבית דרך תוכנת הזום, בחלל האימון יש מתאמן אחד בלבד - אתם. כתוצאה מכך, סביבת האימון נעימה ומזמינה הרבה יותר. 
  • אין לכם תו ירוק? אתם יכולים לתרגל! - כניסה למכוני הכושר מותנית בהצגת תו ירוק. ישנם ישראלים שמסיבות שונות לא מחזיקים בתו, אך אין זה אומר שהם צריכים לוותר על תרגול יוגה. ההרשמה לשיעור יוגה בזום לא מצריכה הצגת תו או בדיקת קורונה תקפה – רק חיבור זמין לרשת ומצלמה.
  • העלות הכלכלית - וכן, ברוב המקרים שיעורי יוגה בזום יהיו זולים יותר בהשוואה לאלו המעוברים במכונים. אם עד כה השיקול שלכם אם לתרגל יוגה או לא היה בעיקר כלכלי, הרי שכעת הוא הופך כמעט וחסר משמעות. 

שיעורי יוגה בזום – הדגשים החשובים

אז רגע לפני שאתם פורסים את מזרן היוגה על הרצפה ומפנים לעצמכם שעה ביומן, חכו. אנו שמחים לחלוק אתכם מספר דגשים חשובים לקראת שיעור היוגה הראשון שלכם במתכונת אונליין. מוכנים?

  • שיטת היוגה המתורגלת – ישנן מספר שיטות לתרגול יוגה - מאשטנגה, דרך ויניאסה ועד ויג'נאנה. מהי שיטת התרגול המתאימה לכם? חשוב מאד שעם בחירת המורה והשיעור, תבצעו תיאום ציפיות באשר לשיטה המתורגלת. כל עוד תרגלתם כבר יוגה בעבר, סביר כי יש לכם שיטה מועדפת. אלו מכם שעתידים לתרגל יוגה לראשונה, יכולים להגיע לשיעורי האונליין בראש פתוח ולבחון את התאמת השיטה אליהם. כך או כך, חשוב להכיר בקוויים כלליים את מאפייני השיטה טרם השיעור הראשון. 
  • מורה יוגה מנוסה – איכות השיעור ועוצמת החוויה שלכם, יעוצבו ע"י מספר גורמים. אחד מהם? ניסיונו ומקצועיותו של מורה היוגה. תנו עדיפות ברורה למורה מנוסה ומוערך, בדגש על מורה שהתנסה כבר בהעברת שיעורי יוגה בזום.
  • שעה אידיאלית לאימון – שלא כמו עם שיעורי יוגה במכונים, עם תרגול יוגה בזום תוכלו אתם לקבוע את שעת השיעור. נצלו את הגמישות האדירה הזו לבחירת אימון בשעה האידיאלית בעבורכם. ומהי שעה אידיאלית? השעה ביום בה את ערניים, נוכחים ומרוכזים. אז איך אתם מעדיפים לתרגל יוגה – בשעת בוקר מוקדמת עם נוף של זריחה או עם רדת החשכה ולאחר יום העבודה?

טיפים נוספים שכדאי לאמץ וליישם:

  • היכן מתאמנים? בחרו בחדר בבית שיש לכם בו פרטיות, וגם מספיק מרחב לבצע את כל התנוחות
  • על מה מתאמנים? רכשו לעצמכם מזרן יוגה איכותי ונוח. ישנו קשר ישיר בין איכות המזרן לחוויית האימון הכללית
  • מה לובשים? בחרו פריטי לבוש נוחים וקלילים, כאלו שיאפשרו לכם גמישות תנועתית

תרגול יוגה אונליין – עם או בלי מצלמה פתוחה?

אי אפשר לדבר על שיעורי יוגה בזום מבלי לדבר על סוגיית המצלמה: האם לפתוח אותה להשאירה כבויה? בלימודים מסוימים, אין כל משמעות למצלמה. לדוגמא: בלימודים אקדמיים בהם הסטודנטים מאזינים/צופים בהרצאה של מרצה. עם זאת, בשיעורי היוגה המצלמה חיונית. בעת שהמצלמה שלכם פתוחה, המורה יוכל לצפות בכם ולהעריך את ביצוע התרגילים שלכם. בהתאם, הוא יוכל לכוון אתכם, לדייק אתכם ולהנחות אתכם לטובת ביצועים משופרים.