הכנה לבחינת בגרות בלשון: שיעורים פרטיים - הבנה, לא שינון!

 

הכנה לבחינת בגרות בלשון

אז נכון, הבחינה תבחן אתכם על לא מעט נושאים ומבנים בשפה שהם קצת פחות שימושיים ביום-יום. עם זאת, מקצוע הלשון מאפשר גם לכם לחדד את העברית שלכם, ודרכו אתם גם תורמים לשימור השפה העברית.

הכנה לבחינת בגרות בלשון: הבנה, לא שינון

ישנם לא מעטים שמשווים בין מקצוע הלשון ובין מקצוע המתמטיקה. הסיבה? המקצועות אינם מבוססים על שינון חומרים וסיפורים (כמו היסטוריה או תנ"ך לדוגמא), אלא על הבנה מעמיקה. מבלי שתבינו שורשים ומבנים (כן, בלשון!), לא תוכלו להשיב על בחינת הבגרות. מקצוע הלשון עבור המון תלמידים הוא מקצוע מתנה, זאת מאחר והוא מבוסס על שפה שדוברים אותה 24/7. עם זאת, חשוב להבין כי בחינת הבגרות מציבה סטנדרט גבוה של שאלות שדורשות מכם להפגין בקיאות והבנה מעמיקה.

כמה זמן לפני הבגרות מתחילים ללמוד?

על מנת לאפשר לכם להגיע אל בחינת הבגרות מוכנים, התיכונים מעודדים את בחינת המתכונת – בחינה מקדימה לבחינה הגדולה. מדובר על בחינה שאמורה לדמות את המבנה של בחינת הבגרות הגדולה, היקפה זהה וגם הזמנים העומדים לרשותכם לפתירת המבחן – זהים. לכן, כדאי להתחיל ללמוד לבחינת הבגרות כחודש לפני בחינת המתכונת. מדוע?

  • ציון המתכונת ישפיע על הציון הסופי שלכם בלשון

  • לומדים למתכונת? מגיעים מוכנים לבגרות

  • ככל שתיערכו מוקדם יותר, כך תצברו יותר ביטחון

עם קבלת ציון המתכונת, תוכלו להסיק מסקנות ולתכנן את הלמידה שלכם לקראת הבגרות.

שיעור פרטי בלשון – מה לומדים ומה לא?

מאחר ומדובר על שפת האם שלכם, לא אחת נשאלה השאלה והיא מדוע צריכים בכלל מורה פרטי ללשון. התשובה די פשוטה: מקצוע הלשון איננו שואף ללמד אתכם את השפה – אותה אתם כבר מכירים. מקצוע הלשון למעשה מלמד אתכם על "מאחורי הקלעים" של השפה:

  • מבנים ושורשים

  • פעלים

  • זכר/נקבה/רבים

  • תופעות שונות בלשון

  • חוקיות בלשון ובשפה ועוד...

לכן, בשיעור הפרטי שלכם עם המורה ללשון, ההתמקדות תהיה על למידת נושאים ותרגולם. דווקא בימים אלו, בהם השימוש בסלנגים וקיצורים גובר על השפה התקנית והאחידה, יש צורך בחידוד הלשון. 

טיפ הזהב: לפתור בחינות בגרות בלשון משנים קודמות

אז איך לומדים למבחן המתכונת ולבגרות בלשון? לאחר שאתם משננים מבנים, תבניות וחוקים (או בקיצור: את נושאי הלימוד), כדאי למקד את הלמידה והזמן שלכם על תרגול. מקצוע הלשון דורש תרגול, ואף פעם אין יותר מדי ממנו. טיפ הזהב אליכם הוא להסתייע בחוברות המיקוד (המבוססות על החומר הספציפי עליו תבחנו), אך גם במבחני בגרות של השנים הקודמות. מדוע? משום שכך שאתם יכולים ללמוד את סטנדרט השאלות הצפוי.

טעות נפוצה: לתרגל את החומר, אך לא זמנים

שימו לב: עליכם לפתור את התרגולים השונים עם שעון. בבחינת הבגרות, אתם נמדדים לא רק על הידע שלכם, אלא על גם על זמנים. לכן, כשבוע לפני המתכונת ובחינת הבגרות, יהיה כדאי לפתור מבחנים שלמים ולעבוד בצמוד לסטופר. חלקו את המבחן לחלקים, והקדישו לכל חלק את הזמן הנדרש. כך, אתם יכולים לתרגל מענה על בחינה תחת לחץ ומגבלת זמנים. הדבר המתסכל ביותר במעמד הבגרות, הוא ההבנה כי אתם יודעים לענות על השאלות, אך לא נותר לכם זמן.