6 הסיבות לרעב בזמן הדיאטה ואיך להתגבר עליהן

נושא הרעב אצל רוב בני האדם הינו נושא מורכב. מחקרים אשר נעשים בין היתר בימים אלו מנסים לחקור השפעות של הורמונים שונים בגופנו על מנגנון הרעב בגוף האנושי ומבקרים כמה ומה אנו אוכלים ביומיום. הורמונים אלו שולחים אותות למוח וכתוצאה מכך ישנם מספר תהליכים כימים אשר גורמים לנו להרגיש רעב.

הדבר היה מאד פשוט אם אלו היו הסיבות היחידות להרגשת הרעב או האכילה שלנו, ישנן גם סיבות שאינן פיזיולוגיות, לדוגמה אנו אוכלים לעיתים מתוך שיעמום או בגלל שאנו במסיבה והדבר היה צפוי מראש או אפילו כי ראינו עכשיו פרסומת בטלוויזיה ופשוט “בא לנו”.

את שני האספקטים האלו ניתן להפריד בהשפעות פיזיולוגיות כנגד פסיכולוגיות, המחקר כיום מנסה להראות ולעתים אף מצליח מעט להוכיח ששני הדברים הללו אינם שני גורמים נפרדים אלא ישנו הקשר מסוים בניהם. לדוגמה ישנם גורמים פסיכולוגים שיכולים לגרום למנגנון הרעב לפעול בגופנו, וכך גם ההפך – מי שחזק מנטלית ולא חושב רק על אוכל כל היום מתגבר על הרעב למרות שאי שם הוא קיים.

במאמר זה נציג שש דרכים להתמודד עם רעב בדיאטה כך שהדיאטה תהיה מוצלחת יותר, נוחה יותר ולא מייגעת.

1. לא אוכלים מספיק ירקות

 ירקות עשירים במינרליים התורמים לבריאות ובסיבים תזונתיים המשרים תחושת שובע למשך זמן ממושך .

2. לא שותים מספיק

סיבים אותם אנו אוכלים (סיבים ירקות פחמימות מורכבות) דורשים מים רבים בתהליך העיכול שלהם . כאשר ננניס לגופנו יותר נוזלים , הסיבים יתפסו יותר נפח בקיבה ויובילו לתחושת שובע גדולה יותר .

3. ממתיקים מלאכותיים

מחקרים מהשנים האחרונות חשפו שממתיקים מלאכותיים יכולים לגרום בעקיפין לתחושת רעב מדומה או לצורך ב"מתוק " . בשל מחקרים אלו התקבלה המסקנה שצמצום בצרינת משקאות דיאטטיים ובשימוש בממתיקים מלאכותיים ימנע את תחושת הרעב המעיקה .

4. אירובי ואימונים קשים מדי

התופעה רווחת בעיקר בקרב מתאמנים ומאמני כושר המבצעים אימוני אירובי בדופק גבוה . נכון , אמנם בדופק גבוה נשרוף יותר קלוריות , אולם מקור האנרגיה העיקרי בפעילות מסוג זה הוא סוכר ( פחמימות ) , וסביר להניח שאם אנו בדיאטה , כמות הפחמימות בתפריט שלנו גם ככה נמוכה. הבעיה מתרחשת כאשר הגוף שלנו משתמש במקור אנרגיה שבקושי נכנס לתפריט מלכתחילה . פעולה זו יוצרת חסך משמעותי בפחמימות המביא לעייפות , חולשה , והכי גרוע : התקפי רעב חסרי מעצורים . הפתרון : נסו לבצע אירובי בדופק נמוך יותר , כ -70 % מהדופק המרבי , בפעילות אירובית כזו השומנים מהווים את מקור האנרגיה העיקרי ולא פחמימות .

5.מרווחים גדולים מדי בין הארוחות

גוף האדם מתוכנן לאכול במרווחי שעות קבועים . זה המנגנון הביולוגי שלנו . הבעיה שעם השנים , אורח החיים, העבודה , הלימודים והצבא , הצלחנו לשבש את המנגנון הזה . משחק עם מרווחי ארוחות , שלא לדבר על דילוג על ארוחות שלמות. מקשים מאוד על שליטה בתחושות השובע . על מנת להימנע מבעיה זו יש לדאוג לאכול במרווחי שעות קבועים , ולהימנע מדחיית ארוחות ומאכילה אימפולסיבית רק כאשר מגיעה תחושת הרעב . אחרת , הדבר יתנקם בנו בדמות אכילה מופרזת בסוף היום ובשעות הלילה .

6.חוסר שינה

אחד הגורמים המשבשים את מנגנון הרעב והשובע ואת תהליך הירידה במשקל באופן כללי הוא המחסור בשינה (הנובע מחוסר איזון הורמונלי) . לשעות השינה תפקיד גדול כאשר מדובר בדיאטה . שינה מספקת מאפשרת לגוף לבנות את עצמו מחדש . 

לסיכום : אם תדעו כיצד להתמודד מראש עם תרחישים בעיתיים ולמצוא חלופות נכונות שאינן מזיקות לתפריט שלכם , סביר מאוד להניח שתצליחו להקפיד לאורך זמן ובצורה יעילה יותר על הדיאטה שלכם , וכן, על השליטה בתחושות הרעב.