5 דרכים ללמוד קידום אתרים

במאמר הבא נסקור דרכים בהן תוכלו ללמוד קידום אתרים. לפני שניגש לכך, בואו נחשוב שניה מדוע בכלל נצטרך ללמוד את זה? אז נכון, יש מי שיגיד שהוא רוצה לעסוק בזה כמקצוע ממש, אבל מנגד ישנם עוד הרבה שמגיעים לתחום מסיבות מעט שונות. מדוע אם כן בכלל ללמוד קידום אתרים?

  1. קידום אתרים הוא נושא משיק ומתממשק עם שלל מקצועות אחרים. קידום אתרים חולש על מגוון רחב של נושאים. ממש משום כך, מקדם אתרים מקצועי נעזר בהרבה אנשי מקצוע שאינם מקדמים בעצמם. בין אותם בעלי מקצוע נוכל למצוא: מתכנתים, כותבי תוכן, גרפיקאים, אנשי ניו מדיה, אנשי שיווק, ועוד רבים אחרים. אם אתה עוסק באחד התחומים הללו או בכל תחום שיש לו נגיעה לבניית אתרים או תחזוקה שלהם, אתה כנראה צריך לדעת משהו על קידום אתרים.
  2. קידום אתרים הוא בסיס להרבה פעילויות אינטרנטיות. למה אני מתכוון? כיום יש לנו הרבה דרכים לפעול ולייצר הכנסה באינטרנט, בין אם זה הפעלה של ערוץ יו טיוב או חנות אמזון וכל מה שבינהם… כל פעילות שלא נעשה באינטרנט כרוכה בהתבלטות והבאה של תנועה לנכס שלנו. קידום אתרים אורגני ילמד אותנו בדיוק את המיומנויות להן נידרש.
  3. אנחנו מתעתדים לעבוד עם מקדם אתרים חיצוני לארגון שלנו. בעלי עסקים או אפילו אנשים עם פעילויות שהוזכרו בסעיף הקודם, הרבה מהם שוכרים את שירותיו של מקדם אתרים. הם מבינים שעל מנת לרוץ קדימה, עדיף יהיה להם לשלם למישהו מנוסה שיביא תוצאות. הקאץ' הוא שעדיף להבין משהו בקידום אתרים בכדי לשכור ולפקח על מקדם אתרים בתשלום. לא צריך יהיה לצלול לכל פרט ופרט אבל ידע בסיסי בהחלט יעזור כאן. ידע כזה יעזור לנו גם להבין איך נוכל למנף כל מיני נכסים שיש לנו בשביל לקדם את האתר שלנו.

ראינו אם כן שיש ללימודי קידום אתרים הרבה ערך למגוון רחב של אנשים וצרכים. עכשיו בואו נראה איך והיכן נלמד את זה.
 
לימודי קידום אתרים, איך מומלץ לעשות זאת?
ישנן מגוון סיבות שמביאות אותנו ללימוד של קידום אתרים ולכן ראוי יהיה לתת מגוון אפשרויות לימוד. אספנו כאן בשבילכם חמש אפשרויות מעשיות כאשר לכל אחת המאפיינים, היתרונות והחסרונות שלה. יאללה, מתחילים:
קורס קידום אתרים אורגני
ממש כמו כל נושא אחר, גם קידום אתרים ניתן ללמוד בקורס פרונטלי מול מרצה בשר ודם ובחברת אנשים שכמוכם צריכים את הפסקת הקפה שלהם… אם זה נשמע מובן מאליו, אתם כנראה צעירים לפחות בתחום. קורסים פרונטלים לקידום אתרים לא היו קיימים עד לפני כמה שנים. כיום יש היצע רחב ומגוון שלהם. ניתן למצא קורסים ברמות היקף שונות ובמקומות שונים. ישנם מספר מקדמי אתרים 'כוכבים' שפתחו קורסים כאלו. היתרון הגדול הוא שאתם נחשפים לשיטות העבודה של מי שהצליח בתחום. מכיוון שזהו תחום מאד דינאמי שמכיל הרבה נסיון ויצירתיות, יש למגע אישי כזה עם מקדם אתרים הרבה יתרון. יש להניח שאותם מקדמים שהפכו למרצים ישקיעו הרבה מאד בהעברת החומר וידאגו להעביר לכם תכנים עדכניים מתובלים בהמון דוגמאות מהמציאות.
בקורס קידום אתרים טוב אתם אמורים לעבור גם תרגול מעשי של אתר או פרוייקט אחר שלכם. שימו לב שזה באמת המצב בקורס אותו תבחרו.
היתרונות המרכזיים בקורס כזה הם:

  • ריכוז החומר על פני זמן קצר
  • למידה בחברת תלמידים אחרים שעוזרת לשמור על מוטיבציה
  • הסמכה רשמית שתעזור למי מכם שירצה להתקבל לעבודה בתחום

החיסרון המשמעותי הוא ההשקעה של זמן וכסף מבחינתכם כתלמידים. אם אתם מתכוונים להשתלב בעבודה בתחום, ההשקעה הזו היא זניחה לדעתי לעומת הלימוד המעמיק שקורס כזה יקנה לכם.
אם אתם רוצים ללמוד קידום אתרים בצורה יותר מעמיקה, אישית ומוכנים להשקיע יותר כסף - המשיכו לקרא הלאה:
 
מורה פרטי
למי שיכול להרשות זאת לעצמו, מורה פרטי הוא אולי גרסת ה'טורבו' של קורס קידום אתרים. הלימוד מתנהל מול מקדם אתרים שהוא גם מורה מנוסה לתחום. הלימוד יכול להיות מורכב משילוב בין מפגשים אחד על אחד, תרגולים שונים דרך אימייל או מפגשים וירטואלים של שיחות וידאו ושיתוף מסך.
היתרון הגדול על קורס פרונטלי הוא כמובן שמורה פרטי מתקדם בדיוק יחד איתכם. אתם לא מתעכבים בגלל תלמידים 'חלשים' ומהצד השני לא עוברים לנושא הבא עד שהבנתם את הנוכחי.
מבחינת עלות, קורס כזה יכול אפילו להצדיק את עצמו. אני אסביר. כמובן שהמחיר השעתי למורה יהיה גבוה יותר, יש להתחשב אבל גם ביעילות הגדולה יותר של קורס כזה. אם מכלילים את אותה יעילות, מגלים שזו איננה אופציה רעה כל כך, ביחוד אם משלבים גם לימוד עצמי… מה שמביא אותנו לאפשרות הבאה:
 
לימוד עצמי
חשוב להבין כאן משהו על קידום אתרים. לא משנה איך תלמדו את בסיס המקצוע, תמיד תצטרכו ללמוד עוד באופן עצמאי. היכולת למצא מקורות לימוד וללמוד לבד היא הכרחית למקצוע ולכן ניתן כבר להתחיל להתרגל אליה מההתחלה. לימוד עצמי גם מתאים למי שהגיע לתחום אבל לא רוצה לעבוד בו במשרה מלאה. ישנם המון מקורות מידע ברשת ולמי שיש כוח רצון ומשמעת, זו בהחלט אופציה שיכולה לעבוד. במידה ובכל זאת תרצו לשלב גם לימוד יותר מסודר, אולי כדאי לשקול את הסעיף הבא:
 
קורס און ליין
זו אחת האופציות הנפוצות ביותר מכיוון שהיא משלבת את כל הנוחות של לימוד עצמי עם קורס המעניק מבנה מסודר, תמיכה ותימרוץ. מי ששולט בשפה האנגלית יוכל אפילו להרשם לקורסים שונים ומשונים בשפה זו. יש לזכור תמיד שקידום אתרים בעברית הוא מעט שונה ולכן מולץ לא להסתמך אך ורק על מקורות מחו"ל. רבים מאותם מקדמי אתרים שמעבירים קורסים רגילים, מעבירים גם קורסים און ליין. למעשה, ישנם מקדמי אתרים מאד עסוקים שפשוט לא תוכלו להגיע לקורס הפרונטלי שלהם אלא רק לגרסת האון ליין. קורסים כאלו מגיעים עם רמה מסויימת של תמיכה ועזרה אישית כמו גם קהילה שמורכבת מהתלמידים. זה מקנה לאותם קורסים כמעט את אותם יתרונות של קורסים פרונטלים ולכן הם מאד פופולרים.
 
 
לימוד תוך כדי עבודה
האמת שזו היתה דרך יותר נפוצה בימים עברו הפרה היסטורים. כיום רוב האנשים יבחרו בקורס כלשהו בכדי להכנס לנושא. מי שרוצה דרך לא שגרתית להכנס לתחום, יכול להציע את מרכולתו לחברה לקידום אתרים ולנסות להתקבל למשרה כלשהי. מי שיש באמתחתו כישורים נדרשים רלוונטים, זה יתרון מבורך. תוכלו להתחיל לעבוד כמעצבים גרפים או כותבי תוכן למשל, ולאט לאט ללמוד ולקבל עוד ועוד סמכויות בתהליך הקידום. החיסרון של השיטה הוא שאתם לא תלמדו באותה מהירות את הנושא וגם שמשרות כאלו אינן מאד נפוצות. אתם תצטרכו להציע זאת לחברה לקידום אתרים ולשכנע אותה שזה ישתלם להם.
ישנם מספר יתרונות לדרך הלימוד הזו:

  • אתם נחשפים לעולם האמיתי - אתם מתחילים לבנות לעצמכם היכרויות חיוניות בתעשיה ולהרגיש את העולם האמיתי.
  • יש לכם פוטנציאל קידום שתלוי בהצלחה שלכם. בחברה לקידום אתרים תוכלו להוכיח את עמצכם, לקבל על עצמכם עוד משימות ופרוייקטים ולדרוש תגמול בהתאם.
  • אתם לומדים קידום אתרים ועוד משלמים לכם על זה - יותר מזה?!