שיעורים פרטיים לסטודנטים - סיכום שנת 2015

הביקוש לשיעורים פרטיים עבור סטודנטים עולה משנה לשנה.

שלא כמו שיעורים פרטיים עבור תלמידי בית הספר, כאן מדובר על שוק צעיר מאוד שגדל ומתפתח במימדים אדירים.

אני זוכר את התקופה שבה אני הייתי סטודנט בשנה הראשונה להנדסת תוכנה באוניברסיטת בן גוריון, לפני 7 שנים. מספר סטודנטים קטן מאוד, ממש אחוזים בודדים, נעזרו בשירותיהם של מורים פרטיים.

היום זה נראה אחרת לגמרי...
מסקר שערכה התאחדות הסטודנטים הארצית בשנה שעברה עולה כי ברפואה ובתארים להנדסה, כ-67% מהסטודנטים נעזרים במורים פרטיים. בתארים בתחום הניהול 79%, מדעי החיים 70%, ובמדעים מדוייקים כ-62% נעזרים בשיעורים פרטיים.

מהם הגורמים לעלייה החדה בביקוש לשיעורים פרטיים עבור סטודנטים?

 לדעתי, יש מספר סיבות עיקריות לביקושים האדירים למורים פרטיים באקדמיה.

  • הרבה מאוד סטודנטים מגיעים עם בסיס לא מספיק טוב מבתי הספר. רבות דובר על הרמה של מערכת החינוך בישראל ואפשר לראות את ההשלכות – הרבה סטודנטים מגיעים עם בסיס פחות טוב. הרמה במוסדות האקדמיים לא ירדה ולכן נוצר פער בין רמת הידע שאיתה מגיעים הסטודנטים, לדרישות של המוסדות האקדמיים בקורסים בשנה הראשונה.
  • מספר התלמידים בכיתה – בהרבה מוסדות אקדמיים יש הרבה מאוד סטודנטים בכל שיעור, בעיקר אצל מרצים מבוקשים. ממש לא פשוט להתרכז ולקלוט את החומר שמועבר בשיעור בכיתה מפוצצת עם עשרות סטודנטים.
  • מבנה המבחן מול השיעורים – בהרבה מקרים, השיעורים המועברים ע"י המרצים מאוד תיאורטיים, והמבחן בסוף הקורס מאוד פרקטי. אין מספיק תרגולים ומתרגלים כדי להכין את הסטודנטים למבחנים ולכן הם נעזרים במורים פרטיים – הרבה פעמים מדובר על מתרגלים לשעבר.
  • זמינות המורים וקלות החיפוש – כמו בהרבה תחומים, גם בשוק השיעורים הפרטיים, הרבה יותר קל להשיג ולחפש מידע ובעלי מקצוע. בעקבות ההתפתחות של אתרים למורים פרטיים כמו לימוד נעים – הרבה יותר קל היום למצוא מורה פרטי מתאים מהמחשב או מהנייד ולקבוע שיעור פרטי.

מהם המקצועות המבוקשים לשיעורים פרטיים לסטודנטים?

עברתי על הנתונים מאתר לימוד נעים במהלך הסמסטר וגם במהלך תקופת המבחנים, כדי לבדוק איזה מקצועות הכי מבוקשים.

מהגרף המצורף, ניתן לראות כי המורים הפרטיים הכי מבוקשים הינם מורים פרטיים לקורסי המתמטיקה, כלכלה וסטטיסטיקה.
החיפושים אחר שיעורים פרטיים במתמטיקה מהווים 15.33% מהחיפושים של סטודנטים באתר. שיעורים פרטיים בכלכלה עם 14.57% מהחיפושים ושיעורים פרטיים בסטטיסטיקה עם 14.15%.
מיד אחרים מופיעים שיעורים פרטיים במדעי המחשב עם 9.55% מהחיפושים ושיעורים פרטיים בחשבונאות עם 8.32%.

התפלגות חיפושים - שיעורים פרטיים לסטודנטים

 

לדעתי, הנתונים הללו לא מפתיעים – הרבה מהסטודנטים מחוייבים ללמוד קורסים ריאליים גם אם התואר שלהם הומני ברובו. רבים מהם צריכים עזרה נוספת מעבר לשיעורים האקדמיים ופונים למורה פרטי כדי להשלים את הפערים.

מה המחיר של שיעור פרטי עבור סטודנטים?

כמו בשיעורים הפרטיים עבור תלמידי בית הספר, גם במקרה הזה המחיר תלוי בעיר וגם במקצוע.
אצל הסטודנטים נוסף עוד אלמנט והוא האם מדובר בתקופת מבחנים או במהלך הסמסטר.

לקראת תקופת מבחנים המחירים גבוהים ב5-7% ברוב האזורים.

שיעור פרטי בתל אביב יעלה משמעותית יותר משיעור פרטי בבאר שבע.

לדוגמא, מורה פרטי למתמטיקה בתל אביב יקח עבור שעה 107.1 ש"ח בממוצע בעוד שמחיר של שיעור פרטי במתמטיקה בבאר שבע עומד על 83.1 ש"ח בממוצע.

המחירים הגבוהים ביותר הינם עבור שיעורים פרטיים בכלכלה בתל אביב – 109.6 ש"ח בממוצע, כמו גם המחיר עבור מורה פרטי לחשבונאות בתל אביב.

כמובן שהמחיר גם משתנה כתלות בהשכלה של המורה וכן במיקום השיעור – האם המורה הפרטי מלמד בביתו או בבית התלמיד. שיעור פרטי בבית התלמיד יקר בכ-10-12% בממוצע משיעור פרטי בבית המורה (כמובן כתלות במרחק).

מחירי שיעורים פרטיים לסטודנטים - תקופת מבחנים 2015

 

מי לוקח יותר שיעורים פרטיים – סטודנטים באוניברסיטה או במכללה?

הסטודנטים באוניברסיטאות מהווים את הרוב. 58.03% מהחיפושים באתר לימוד נעים בוצעו ע"י סטודנטים מאוניברסיטאות לעומת 41.97% מהחיפושים שבוצעו ע"י סטודנטים ממכללות.

התפלגות חיפושי מורים פרטיים לפי מוסד לימודים

 

לאן השוק הולך? מהן המגמות החדשות?

בדומה לשוק השיעורים הפרטיים לתלמידי בית הספר, גם דרישות התפקיד של המורים הפרטיים לסטודנטים השתנו.
היום, הסטודנטים מצפים שהמורה יהיה זמין לשאלות בין השיעורים – באמצעות הטלפון, סקייפ או תוכנות אונליין שונות.

גם אצל המורים הפרטיים לסטודנטים ניתן למצוא מורים שמעלים תכנים מקצועיים שלהם לאינטרנט וכן סרטונים של פתירת שאלות לדוגמא, כדי שסטודנטים שלומדים אצלם יוכלו לעבור על נושאים מסויימים בין השיעורים וכך לחסוך זמן בשיעור עצמו.

זהו להפעם,

אני מקווה שהצלחתי לסכם עבורכם את שוק השיעורים הפרטיים לסטודנטים במהלך שנת 2015. אני בטוח שכמוני, גם אתם הופתעתם מחלק מהנתונים ומהמגמות.

שיהיה לכולנו לימוד נעים ובהצלחה :)

רועי.