שיעורים פרטיים במקצועות הריאליים

רבים מאיתנו נאלצו לקחת במהלך חייהם שיעורים פרטיים באיזשהו מקצוע, בין אם עשו זאת בבית הספר, במהלך לימודיהם האקדמיים או גם וגם.
כאשר מסתכלים על המקצועות בהם פונים התלמידים או הסטודנטים לעזרה, נחשפת תמונה מעניינת, אך לא מפתיעה. מתברר שרוב השיעורים הפרטיים הם במקצועים ריאליים שנדרשת בהם התעסקות עם מספרים, כמו מתמטיקה, מדעי המחשב, סטטיסטיקה, כלכלה, פיזיקה ועוד.


מתמטיקה - התחום הכי מבוקש לשיעורים פרטיים

התחום הפופולרי ביותר לשיעורים פרטיים: מתמטיקה

אם נביט במספרים, לפי נתוני החיפוש באתר לימוד נעים מתגלה כי בקרב תלמידי בית ספר, שיעור הפונים לשיעורים פרטיים מתפלג בצורה הבאה:

34.24 אחוזים מחפשים שיעורים פרטיים במתמטיקה; 23.12 אחוזים מעוניינים בשיעורים פרטיים באנגלית; 9.55 אחוזים צריכים עזרה דווקא בלשון והבעה; 5.33 אחוזים נדרשו לעזרה במדעי המחשב; 4.89 אחוזים התקשו עם פיזיקה; ו-22.87 האחוזים הנותרים חיפשו עזרה במקצועות אחרים.
אם מתמצתים זאת, ניתן לומר כי למעלה מ-40 אחוזים מתלמידי בית הספר שפונים לשיעורים פרטיים מחפשים עזרה במקצועות הריאליים.

ומה קורה בקרב סטודנטים? מאחר שנדרש סף מסוים של ידיעת אנגלית לצורך לימודים אקדמיים, ולשון והבעה אינם מקצועות חובה, התמונה שונה במה שקשור אליהם, אך נשארת דומה ביחס למקצועות הריאליים.

15.33 אחוזים מהסטודנטים שמתעניינים בשיעורים פרטיים מחפשים שיעורי עזר במתמטיקה; 14.57 אחוזים נדרשים לעזרה בכלכלה; 14.15 אחוזים מעוניינים במורים לסטטיסטיקה; 9.55 אחוזים מחפשים מורים פרטיים למדעי המחשב; ובאחוזים קטנים יותר, מחפשים סטודנטים מורים פרטיים בחשבונאות, בפיזיקה, בהנדסת חשמל, בתעשייה וניהול, באנגלית, בכימיה ובמקצועות אחרים. המשמעות של נתונים אלה היא שלמעלה מ-75 אחוזים מהסטודנטים המחפשים מורים פרטיים נזקקים לעזרה במקצועות ריאליים, ובראשם המתמטיקה.

                                          באתר לימוד נעים תמצאו אלפי מורים פרטיים לכל המקצועות ובכל הארץ.
                                       לכל מורה יש פרופיל מפורט הכולל תגובות והמלצות תלמידים. השימוש בחינם
!
                                                                            לחיפוש מורה פרטי לחצו כאן!
 

למה דווקא מתמטיקה ומקצועות ריאליים מובילים את הטבלה?

יש מגוון סיבות בגינן אנשים בכל הגילאים נוטים להתקשות יותר במקצועות ריאליים. ראשית, מתמטיקה בפרט, ומקצועות ריאליים בכלל, הם מקצועות שבהם החומר המתקדם נשען על אבני יסוד; כל מה שלומדים במקצועות אלה נבנה על ידע קודם. לפיכך, אם יש פערים או קשיים בידע קודם זה, למידת הנושאים המתקדמים יותר תהיה בעייתית.
שנית, פעולות מתמטיות מתקדמות דורשות חשיבה אבסטרקטית, שלא לכולם יש.
שלישית, רבים ממקצועות אלה דורשים תרגול רב, סבלנות והערכות מתמדת לקראת שנת הלימודים. לכן אם מסתמכים בהם רק על הבנה כללית או על שינון כמו במקצועות אחרים, קשה להצליח בהם.

מעבר לסיבות אלה, יש לקחת בחשבון גם את המצב הספציפי בישראל. על פי הדו"ח "הוראת המדעים בישראל" של מכון הנרייטה סאלד מיולי 2013, עולות סיבות נוספות לקושי של תלמידים וסטודנטים במקצועות מדעיים שמוביל אותם לחפש מורים פרטיים בתחום.
כך למשל, יש מגזרים ואזורים במדינה בהם אחוזי הנבחנים במקצועות מדעיים בבית ספר נמוכים יותר בהשוואה למגזרים ואזורים אחרים. מלבד זאת, בעיקר בחטיבת הביניים, לימודי המדעים לא מתקיימים בהיקף המומלץ ויש קושי ליישם תוכנית אינטגרטיבית של מדע וטכנולוגיה.
לאלה יש להוסיף את הפער המגדרי: מקצועות מדעיים נתפסים כמקצועות "גבריים" ולכן פחות נערות בוחרות במגמות מורחבות במקצועות מדעיים בתיכון. דבר זה מציב קושי בפניהן כאשר הן מגיעות ללימודים אקדמיים ונאלצות להתמודד עם מקצועות מדעיים.

פתרון נוח ויעיל: שיעורים פרטיים

שינוי מן היסוד של המצב שמוביל אל התקשות במקצועות מדעיים הוא חיוני, אך מדובר בתהליכים שיקחו זמן רב.
בינתיים, למי שמתקשה במקצועות אלה ומעוניין להצליח בהם בבית הספר ובאוניברסיטה כדי שייפתחו בפניו אופקים נוספים לתעסוקה וללימודים מתקדמים, יכול להיעזר בשיעורים פרטיים.
כבר מזמן אין בושה בכך: להיפך, מי שנעזר בשיעורים פרטיים רק מעיד על שאיפתו להצליח ולהתקדם, ולסגור את הפערים שקיימים אצלו.
מי שנעזר בשיעורים פרטיים יכול בהמשך להפוך לתמיד או לסטודנט מצטיין במקצוע שבו הוא מתקשה. ולמרבה המזל, יש כיום מורים פרטיים רבים, גם לתלמידי בית ספר וגם לסטודנטים, כמעט בכל המקצועות שאפשר להעלות על הדעת, במגוון מחירים ובמגוון רמות.

הדרך אל הצלחה בלימודים, ובהמשך אל הצלחה בחיים, מעולם לא הייתה נוחה ויעילה יותר.