ספרדית היא שפה קלה?

"ספרדית היא שפה קלה" – כך חושבים לא מעט אנשים. המחשבה הבאה בתור היא שבאינטרנט יש הרבה מידע בספרדית, על ספרדית ועל איך ללמוד ספרדית, ולכן קל ללמוד אותה באופן עצמאי.

  • לגבי הטענה הראשונה, אז היא נכונה ולא נכונה. בספרדית יש כמה היבטים שמאוד מקלים על הלימוד שלה, אבל עדיין יש אתגרים כמו הדקדוק או אוצר המילים, שאם לא לומדים אותם נכון קשה להגיע לרמה גבוהה בשפה.
     
  • לגבי הטענה השנייה, הבעיה היא שהיא… נכונה מדי. הרשת מוצפת בכמות אינסופית של ידע. המרחבים הווירטואליים הם אינסופיים, וכך הם יכולים להכיל יותר עצות, טיפים, קורסים ומידע מאשר בני אדם שמסוגלים אי פעם לקרוא אותם.

כך, הידע שמסתובב ברשת הופך מכלי עזר, דווקא למשהו שמאוד מקשה. ישנה תופעה מאוד נפוצה בה מישהו מתחיל ללמוד ספרדית באופן עצמאי באינטרנט, בה מישהי מקבלת החלטה שהחל מהיום היא מרחיבה כל יום את אוצר המילים או לומדת זמן דקדוקי בספרדית – אך לאחר מספר שבועות במקרה הטוב וימים במקרה הפחות טוב, הייאוש מגיע ומרחיק אותם מההגעה ליעד.

כדי להימנע ממצב זה, כדאי מאוד במיוחד בתחילת הדרך, לקבל הכוונה מקצועית בעזרת מורה לספרדית. קורס ספרדית טוב יודע לתת הרבה ידע – אך לא יותר מדי. בעולם בו לימוד ספרדית אונליין יכול להציף עד ייאוש, חשוב לדעת גם מתי להגיד: די, עד כאן להיום, עד כאן להפעם.

רכישת שפה היא תהליך אינטנסיבי גם ככה. מורה לספרדית יודעת להתאים עבורך את כמות הידע הניתנת לעיכול, המרחיבה כל פעם את ההיכרות עם השפה בדיוק ברמה המתאימה לך, ולמנוע שקיעה בתוך עודפי המידע שמחכים לך שם ברחבי הרשת.

כדי לבנות בסיס טוב לשפה, צריך עזרה בתחילת הדרך. אחר כך כבר הרבה יותר קל להמשיך בלי גלגלי עזר, ולדבר ספרדית כמו שתמיד חלמתם.

תוך כמה זמן אני אתחיל לדבר ספרדית?

התשובה דווקא פשוטה הרבה יותר, והרבה יותר מעודדת: היום.

בעזרת השיטה שפיתחתי, במהלך למעלה מ-15 שנות ניסיון ועם אלפי תלמידים שהוכיחו שוב ושוב את האיכות של השיטה, וכמובן גם עזרו לי לשפר אותה עם השנים – כל אחת ואחת יוכלו להתחיל לדבר ספרדית כבר מהשיעור הראשון.

אז בטח מיד תגידו: אבל אני לא יודע אף מילה בספרדית, או: איך אוכל להרכיב משפטים שלמים בספרדית אם אני לא יודעת קצת על הדקדוק? החשש הוא מוצדק, אבל השיטה בדיוק מתמודדת איתו. מתוך הבנה שתהליך הלמידה הוא ממושך ולמעשה אינסופי, אצלי מתחילים מהסוף: קודם כל מתחילים לדבר.

כמובן שאין הכוונה שמספיק שיעור אחד בשביל לקבל שליטה ברמה גבוהה בספרדית. אבל, בעיניי ועל פי הניסיון שלי, שני הדברים אולי הכי חשובים בתהליך לימוד שפה הם הביטחון העצמי מצד אחד, והביטחון לשאול ולהתמודד עם מצבים של חוסר ידע מצד שני.

הביטחון העצמי בא לידי ביטוי בכך שאנו נרגיש בנוח לדבר ספרדית, גם אם אין לנו את אותה הרמה של אוצר מילים בספרדית ובעברית. אצל רבות ורבים, החשש לפתוח את הפה ולהתחיל לדבר כמעט ולא תלוי ברמת הידע – גם לאחר עשרות שיעורים יש כאלה שיחששו להתחיל לדבר, ויחכו עד שהידע יהיה "פרפקט". לא אצלי! אצלי גם מי שלומד ספרדית למתחילים, בלי אף מילת רקע, כבר יתחילו לחוות את הדיבור עצמו בשיעור הראשון.

האבן השנייה היא הביטחון להתמודד עם מצבים של חוסר ידע בזמן שיחה. אם תדעו לדבר ברמה התחלתית, ולאחר מכן בסיסית, ולאחר מכן טובה – עדיין יחסרו לכם מילים כדי להבין כל משפט שתשמעו, או ניסיון בדקדוק בשביל לבטא כל משפט שתרצו. החוכמה הגדולה ביותר, מעבר להמשיך ולנסות להדביק את הפער, היא לדעת כיצד להיחלץ מהמצבים האלה תוך כדי תנועה.

במהלך השיעורים נלמד על "גלגלי ההצלה", גם הם יילמדו כבר בשיעורים הראשונים. כך תוכלו בכל רמה שאליה תגיעו להמשיך ולהתנסות בדיבור בספרדית – איתי, עם חברות וחברים שלכם, עם השותפות והשותפים שלכם – ולנצל את השיחות בכל רמה כדי להשתפר ולהתקדם עוד כמה צעדים קדימה בדרך למטרה הנכספת – לדבר ספרדית.

היתרון בשיטה הוא עצום. מרגע שהתחלתם לדבר ספרדית, כלומר כבר מהשיעור הראשון, אתם הופכים את כל העולם לבית ספר אחד גדול: לא תצטרכו לחכות עד לשיעור הבא כדי ללמוד דברים חדשים, כדי לתרגל דברים שכבר למדתם, או כדי להתקדם ברמה. תוכלו פשוט להשתמש בביטחון בשפה שכבר נרכשה, ולנצל אותה לטובתכם.

אז מאיפה מתחילים? מתחילים מהסוף, ופשוט מתחילים לדבר. איך לומדים? כמו תינוקות, התלמידים הטובים ביותר של שפה: מתחילים לדבר כבר מהשיעור הראשון. ומתי מתחילים? למה לדחות למחר את מה שתוכלו לעשות כבר היום...