שיעורים פרטיים לתלמידי בית הספר - מחירים ומגמות

השיעורים הפרטיים הפכו לחלק מרכזי בלימודיהם של תלמידי בית הספר בשנים האחרונות.

אם בעבר, רק תלמידים שמתקשים בחומר נעזרו בשירותיהם של מורים פרטיים, היום המגמה שונה לחלוטין.

תלמידים רבים לוקחים שיעורים פרטיים – לתלמידים שמנסים להדביק את הפער משאר הכיתה הצטרפו בשנים האחרונות תלמידים שרוצים לשפר הישגים ולהצטיין בלימודים.

כדי לעשות קצת סדר ולהבין מה בדיוק עומד מאחורי הנהירה אחר מורים פרטיים, החלטנו לפרסם את המאמר הנוכחי שיכיל את הנתונים והמגמות העדכניות בשוק השיעורים הפרטיים לתלמידי בית הספר בכלל ולמבחני הבגרות בפרט. הנתונים נכונים לשנת 2015.

היקף שוק השיעורים הפרטיים

תחילה, כדי להבין את המימדים של שוק שיעורי העזר, חשוב לשים לב לנתונים הכלליים של נפח השוק והיקף התלמידים שנעזרים במורים פרטיים.

עפ"י נתונים של משרד החינוך, היקף שוק השיעורים הפרטיים מגיע ליותר ממיליארד שקלים בשנה. בנוסף עולה מהנתונים, כי 33% מתלמידי בית הספר היסודי קיבלו עזרה בלפחות מקצוע אחד במהלך השנה, בחטיבת הביניים 41% מהתלמידים ובתיכון כ-70% לוקחים שיעור פרטי מדי פעם. ללא ספק, מדובר בתופעה אדירת מימדים.

ועכשיו לנתונים המעניינים באמת... כדי לקבל את מחירי השיעורים והמגמות העדכניות, ניתחנו את החיפושים באתר לימוד נעים וכן את הנתונים המופיעים בפרופילים של המורים. הנתונים הופקו מתוך מאגר של אלפי מורים פרטיים ועשרות אלפי חיפושים בכל חודש.

אז כמה עולה שיעור פרטי בישראל בשנת 2015?

כמובן שהמחיר משתנה לפי המקצוע ובעיקר לפי המיקום הגיאוגרפי. עוד פרמטר חשוב הינו האם השיעור מתבצע בבית המורה או בבית התלמיד. לדוגמא, שיעור פרטי לבגרות בתל אביב יעלה בממוצע 122.1 ש"ח בבית התלמיד ו-110.4 ש"ח בבית המורה. שיעור אונליין יעלה בממוצע 100.7 ש"ח. אם אתם מחפשים מורה פרטי בירושלים (קישור), תצטרכו לשלם בממוצע 112.3 ש"ח עבור שיעור בבית התלמיד ו-101.4 ש"ח עבור שיעור בבית המורה. שיעור אונליין יעלה לכם 93.2 ש"ח בממוצע.

גם להשכלת המורה יש השפעה על המחיר אותו תשלמו. המחיר של שיעורים פרטיים במתמטיקה בתל אביב עם מורה בעל תואר אקדמי וניסיון של כמה שנים יכול להגיע גם ל-140 ש"ח לשעה.

ומה לגבי שיעורים פרטיים בפריפריה?

כצפוי, המחירים נמוכים בהרבה. שיעור פרטי בבאר שבע נמוך בכ-23% משיעור פרטי בתל אביב. עבור שיעור בבית המורה תצטרכו לשלם 95.2 ש"ח בממוצע.

גרף מחירי שיעורים פרטיים

מהם המקצועות הכי מבוקשים לשיעורים פרטיים?

בדקנו את התפלגות החיפושים בין המקצועות השונים. כאן לא היו הפתעות משמעותיות... המורים הפרטיים המבוקשים ביותר הינם מורים פרטיים למתמטיקה עם 34.24% מסך החיפושים באתר. שיעורים פרטיים באנגלית עם 23.12% מהחיפושים, לשון והבעה 9.55%, מדעי המחשב 5.33% וסוגר את החמישיה המבוקשת מקצוע הפיסיקה עם 4.89% מהחיפושים.

התפלגות חיפושים - שיעורים פרטיים לתלמידי בית הספר

עבור איזה גילאים מבוצעים החיפושים?

נתון נוסף שבדקנו היה הגיל שעבורו מחפשים מורים פרטיים. מגמה מאוד מעניינת שמצאנו היתה העובדה שיש לא מעט הורים שמחפשים מורים פרטיים להכנה לכיתה א'. 4% מהחיפושים בוצעו למטרה זו. שאר הנתונים בהתפלגות די הגיוניים. 18% מהחיפושים בוצעו עבור תלמידי יסודי, 24% לחטיבת ביניים ו-54% מהחיפושים בוצעו עבור תלמידי תיכון.

התפלגות חיפושי מורים פרטיים לפי גיל המחפש

ומה עם מגמות עדכניות והשוואות לשנים קודמות?

המחירים ביחס לשנה שעברה לא השתנו בהרבה ואפילו ירדו במעט ברוב חלקי הארץ. הסיבה נעוצה כנראה בעובדה שיש הרבה תחרות בין המורים באתר וחלקם מוריד מחירים. חלק מהמורים הפרטיים אפילו נותנים הנחות על השיעורים הראשונים כדי למשוך לקוחות.

לקראת תקופות עמוסות המחירים עולים. לקראת תקופת הבגרויות האחרונה, עלו המחירים ב7-8% בהשוואה לתקופה מקבילה במהלך השנה. יש מורים שהעלו מחירים בכ-15% ויש כאלו שלא העלו אבל התפוסה אצלם עלתה.

מגמה מעניינת נוספת מהשנים האחרונות שמאוד התחזקה השנה קשורה לתפיסת תפקיד המורה הפרטי. אם בעבר, מורה פרטי היה מעביר שיעור פרונטלי ונפגש עם התלמיד רק בשיעור הבא, היום התמונה שונה לחלוטין.

היום, תפיסת התפקיד של המורה הפרטי שונה לחלוטין. מורים רבים נותנים תמיכה בין השיעורים הפרטיים לשאלות ותשובות – באמצעות הטלפון, באמצעות סקייפ או בעזרת תוכנות אונליין שונות. בנוסף, מורים רבים מפרסמים מאמרים או שיעורים לדוגמא כדי שתלמידיהם יוכלו לחזור על החומר בין השיעורים.

עוד מגמה שמתחזקת בכל שנה קשורה לתהליך בחירת המורה הפרטי. אנו מזהים שמבוצע סקר שוק מקיף יותר לפני בחירה של מורה פרטי מתאים. בכל חיפוש, עוברים התלמידים על יותר פרופילים של מורים, מסתכלים על תגובות קודמות בפרופיל ועל נתונים נוספים שעוזרים להם לבחור את המורה המתאים לצרכים שלהם.