ניהול זמן אישי ויתרונותיו

הזמן אינו עוצר מלכת ומחוגי הזמן ימשיכו לנוע ללא הרף

יממה מורכבת משניות המתורגמות לדקות, ומדקות המתורגמות לשעות ומשעות המוענקות באופן שווה לכל אדם באשר הוא, ביממה.

הזמן הנתון לנו הוא המשאב היקר ביותר, רצוי וכדאי ללמוד לנהל אותו, ולא לוותר. 

האנשים המצליחים ביותר בעולם , למדו כיצד לנהל את הזמן שהוענק להם ביחס למטרות שלהם, זוהי עובדה. הרצון האישי שלך וההבנה שניהול זמן והתארגנות מחדש יועילו  לך לקדם ולשפר הישגים ובכל התחומים ואף לצמצם את הפערים בין הרצוי למצוי, יובילו אותך ללמוד, להפנים וליישם.

החל מחטיבת הביניים ניצבים מולנו מצבים שטרם הכרנו, מקצועות מגוונים, עומס מטלות, עבודות, מבדקים, מבחנים ובמקביל יש תכניות מגוונות: חוגים, רובוטיקה, חלל, רחפניים ובמקביל פעילות ומפגשים של מועצת תלמידים, חונכות לשמה, התנדבויות, מפגשים חברתיים ועוד. אנו שואפים לבצע  מטלות ולקחת אחריות ועם זאת זקוקים לזמן איכות לנפש ולשינה סדירה לגוף. במאמר תלמדו כיצד לנהל את זמנכם ולהנות מסדר וארגון שיובילו להצלחות בחייכם.

תלמדו בשלבים

לפסוע בשביל הנכון, ללכת בנתיבים המותאמים למטרותיכם ולצעוד בדרך נוחה ובטוחה שתוביל להצלחות.

מודעות מובילה לאחריות ולשינוי הרגלים, לכן בראש ובראשונה חשוב לציין  שמתוך היממה ישנן שעות המיועדות, אך ורק לשינה ואין לחסוך בהן.  

הקפידו על שינה טובה

מדוע השינה בעלת חשיבות ניכרת? ראשית, נייחס חשיבות לבריאות גופנית ונפשית. מחקרים רבים הוכיחו כי מחסור בשינה יבוא לידי ביטוי ברמת ריכוז מופחתת, במצבי רוח משתנים, בחוסר מיצוי היכולת, בזמן תגובה מואט שעלול אף לסכן חיים בהיותנו חוצים כביש או בעת נהיגה או בכל עת בה אנו מבצעים כל פעולה הדורשת משנה זהירות.

השינה מסייעת לבריאות פיזית ונפשית, וחוסר שינה יבוא לידי ביטוי בתחומים רבים ובפרט בלימודים... תחשבו רגע על המשפט הבא: התסכול והעומס בשגרה נובעים מתוך הבנה שעבודה קשה היא קובץ של מטלות קלות שלא עשינו בזמן. כמה פעמים אמרת, אדחה את המטלה ליום אחר, לא היום... מוכר לכולנו....

עד כה באמצעות הקריאה פסעת בשביל שמעלה את המודעות, נתקדם בדרך לנתיב הנכון עבורך.

שמרו על גישה חיובית

נתחיל בשינוי הרגלים בתבונה ובחכמה, או במילים אחרות בשינוי גישה. יש סיפור נפלא וקצר שסופר, והמסר הנובע ממנו רלוונטי לכל אדם.

"ביום בהיר אחד, שלח בעל מפעל נעליים שני סוכנים שלו לאפריקה, למכור נעליים. האחד הגיע הביט סביבו, ומיד צלצל לבעל המפעל ואמר : "אין עבודה, כולם יחפים." והאחר התבונן סביבו צלצל לבעל המפעל ואמר: "יש מלא עבודה, כולם יחפים"

כמה פעמים אמרת לעצמך במונולוג "אין סיכוי, אני לא אצליח ללמוד, לא פלא שהציונים כאלה, אין לי כח יותר" בדומה לסוכן שאמר- אין עבודה בייאוש.

מעכשיו, מרגע זה, משתנה הגישה האישית "אני אצליח, אלמד להתחיל עם סדר וארגון ולהצליח, אפשרי לשפר מנקודת הזמן הזו את הכל..."

זו הגישה הנכונה. בדומה לסוכן שאמר "יש מלא עבודה" במרץ ועם אנרגיה.

קחו אחריות

והנה הגיעה ההחלטה לקבל אחריות ולשנות הרגלים, הלכת בנתיב המסמל לקיחת אחריות, הגיע העת להכיר את הדרךל, הפנים וליישם אותה במטרה לצבור הצלחות .

שלב ראשון: לנהל בכתב את המשימות

פשוט להתחיל לרשום! לרשום כל המטלות לפי תאריכים, ולפי סדר חשיבותם. אפשרי לרשום בטלפון הנייד ולכוון שעון מעורר לכל מטלה חשובה. אפשרי לרשום בלוח שעם שתלוי בחדרך - מטלות, אפשרי לקחת יומן כיס קטן, אפשרי ליצור טבלה בדף לשבוע הקרוב (רישום היכן שנוח לך ובכל סוף שבוע להכין רשימת מטלות לשבוע העוקב)

השאלה כעת כיצד לנהל את הרישום? כשלושה ימים לפני התאריך המיועד להגשת המטלה, נסמן תזכורת (נניח יש מבחן בתאריך ה9 בחודש בעברית, בתאריך ה6 בחודש תופיע תזכורת הכנה למבחן בעברית וכך בימים העוקבים) ביום המשימה לסכם את החומר בדיוק לפי סדר הנושאים שהמורה העבירה. לבדוק שאנו מבינים (לשאול חבר לכתה או את המורה במידת הצורך), במידה וישנו חומר מרובה המשך הלימוד ביום העוקב וביום שאחריו.

שלב שני: מעקב וחלוקה לפרקי זמן עד אשר נגיע לשלם. 

בין המשימות ישנן עבודות, מבדקים, שיעורי בית, מבחנים ועוד. במידה ומדובר בעבודה מורכבת שדורשת השקעה מרובה, אל לנו להתייאש. פשוט נחלק אותה לחלקים ע"פ תוכן עניינים או ע"פ המטלות המרכיבות אותה. (נניח יום אחד אכתוב את המבוא, יום לאחר מכן אתמקד בפרק א, וכך הלאה) לעיתים מטלות מורכבות גורמות תסכול, ועצם ההבנה שהמטלה תדרוש זמן ממושך גורמת לנו לדחות אותה. שימו לב- במידה ותחלקו את המטלה למרכיבים שלה, יהיה קל יותר, התשובות יכתבו בריכוז מיטבי , הציון יהיה בהתאם, ותוכלו לנצל את הזמן גם להפוגות.

נשאלת השאלה כיצד ללמוד? יש מבדק או מבחן סכמת את החומר והכל מונח לפניך. יש דרכים רבות ללמוד, ואפשרי לבחור מה הכי מתאים עבורך.

במידה ויש צורך ללמוד בעל פה, כללים, נוסחאות, לשנן חלקים יהיה עליכם להתנסות בכמה אופציות ולבחור את האופציה שעמה אתם מצליחים. ניתן להקליט בטלפון הנייד ולהקשיב בזמן הארוחה, בזמן שאתם עושים סדר או עסוקים. ניתן לכתוב, מספר פעמים את הנלמד על דף או להקליד במחשב. ניתן לקרוא שוב ושוב בקול רם, ניתן לבקש מאדם הנמצא עמכם לבחון את ידיעותיכם, לבדוק האם אתם זוכרים את הכתוב. חלקים שלא זכרתם ניתן למרקר ושוב לחזור וללמוד.

במידה ואין צורך לשנן, אלא לתרגל ולבדוק שהבנתם, עשו זאת וודאו מול המורה שאתם אכן מבינים.

שלב שלישי: איתור קשיים וסימון המטרות

בכל סוף יום ובסמוך לשעת השינה, להביט במטלות ולבדוק האם הצלחנו "לגעת" בכולן. במידה ולא, להעביר את המטלה ליום הבא כדי לא לשכוח. ברור שלא תמיד הכל יבוצע, אף אחד לא רובוט מתוכנת וישנם ימים בהם רמת האנרגיה משתנה, ישנם ימים בהם יהיו שינויים שלא תלויים בנו. הכל בסדר. ממשיכים באותה הדרך, שואפים ומכוונים גבוה וההצלחות לא יאחרו להגיע.

אני ומורים רבים וטובים, כל אחד והדיסציפלינה בה הוא מתמחה, נמצאים באתר לימוד נעים, לתת מענה לעיתים נקודתי ולעיתים אף מתמשך, מומלץ ביותר. במידה וצברת פער במקצוע מסוים פנה ללימוד נעים לשיעור פרטי להשלמה.

אשמח לתובנות, לשאלות, להצעות, הארות ולתגובות.