מנוי בחדר כושר או אימון אישי - מה עדיף?

מדי שנה אנשים רבים מחליטים לעשות שינוי באורח חייהם, להתחיל להתאמן ולהיכנס לכושר. אם אתם מאותם האנשים שהחליטו להוריד את המשקל העודף אחרי החגים או להעלות את מסת השריר בשביל להראות במיטבכם, עכשיו ניצבת בפניכם שאלה אחת חשובה:

האם כדאי לעשות מנוי לחדר כושר ולהתאמן לבד או לקחת מאמן כושר אישי שילווה אתכם לאורך כל התהליך?

ישנם יתרונות וחסרונות לשניהם, בין אם מדובר על הסכום הכספי שצריך להשקיע, המחויבות האישית שלכם לתהליך או מה יניב לכם את התוצאות הטובות ביותר לאורך זמן. אז בואו נעבור על ההבדלים העיקריים כדי שתוכלו לעשות את הבחירה הנכונה עבורכם:

 

1. אימונים - תוכנית אימון לעומת אימון מותאם אישית

ברגע שאתם מגיעים לחדר כושר יש לכם שתי אופציות: להתחיל להתאמן לפי תוכנית אימון שהכנתם בעצמכם או לבקש מצוות החדר כושר לבנות תוכנית אימונים בשבילכם. המדריך ישאל אתכם כל מיני שאלות כדי לקבוע את הרמה והידע שלכם ועל סמך זה יבנה את התוכנית. הוא יקבע כל תרגיל, מספר חזרות ויחליט על כמות הזמן שעליכם לבצע את התוכנית עד שתצטרכו לעבור לאחת אחרת. התוכנית עצמה מתבססת בעיקר על רמת הכושר והיכולת של כל מתאמן (מתחיל, מתקדם) ופחות נכנסת לפן האישי כמו רמת המוטיבציה של המתאמן והיכולת שלו לבצע את התוכנית בטווח הארוך. בנוסף במהלך האימון עצמו לא נעשה מעקב על ידי המדריך אבל תמיד תוכלו לבקש הבהרות לגבי התרגילים לאחר מכן.

מאמן כושר אישי עובר עם המתאמן על כל הפרטים הקטנים. הוא בונה תוכנית רק לאחר בדיקה גופנית מקיפה ושיחה ארוכה שתעזור למתאמן להגדיר יעדים מציאותיים לטווח הקצר והארוך. הוא מתחשב במגבלות המתאמן ועושה מעקב קרוב אחר ההתקדמות לעבר היעדים שלו. התוכנית עצמה משתנה לאורך זמן על סמך ההתקדמות של המתאמן, כך שהוא תמיד מאותגר ומקבל את המקסימום מכל אימון.

בנוסף מאמן אישי מספק תוכנית אימון ביתית שמתאמן צריך לבצע כשאין אימונים אישיים כך שהוא תמיד מתקדם אל עבר המטרה שלו ולא מבזבז זמן יקר בחוסר מעש.

 

2. חינוך - למידה עצמית לעומת הדרכה מקצועית

יש חשיבות עצומה לדרך שבה אתם מבצעים תרגילים. ביצוע נכון של תרגיל מפחית את הסיכון לפציעות, מגביר את יעילות האימון ומשפר את התוצאות שלכם. במהלך האימון אתם הולכים להשתמש בהרבה מכשירי כושר (או לעשות תרגילים) שאינכם מכירים ולכן מומלץ לבצע מחקר אישי או להיוועץ עם מדריך בחדר כושר - זהו כנראה ההבדל המשמעותי ביותר בין מאמן אישי למנוי בחדר כושר.

מאמן אישי נכנס לעומק כל היבט של האימון:

  • הוא מלמד את הדרך הנכונה לבצע כל תנועת תרגיל כשהוא שם לצידך - מדגים את התנועה, מדריך אותך דרכה ומתקן כל בעיה ביציבה או בטכניקה שלך.
  • נותן המלצות תזונה שילכו ביחד עם האימונים ומלמד איך לשלב תזונה וכושר (מחקרים מראים שיש חשיבות עליונה לתזונה היומית שלנו, יש לה השפעה גדולה יותר על שינויים בגוף מאשר פעילות גופנית)
  • מלמד על כל קבוצות השרירים שעליהם צריך לעבוד, איזה תרגיל הכי מתאים ולמה ועוזר להגדיר מטרות לטווח הקצר והארוך.

מטרתו של מאמן אישי טוב, היא להעביר לכם ידע שתוכלו להשתמש בו גם אחרי שתפסיקו להתאמן איתו, כדי שתוכלו לעשות פעילות גופנית בביטחון מלא וידע רב בין אם זה בחדר כושר או מחוצו לו - אז אין ספק שעדיף כשיש איש מקצוע לצידך כדי לקבל את התשובות הכי מפורטות ואישיות מאשר לחפש את הסרטון הנכון ביוטיוב או מדריך מזדמן שלא יכנס לפרטים הקטנים. 

 

3. זמינות

חדרי כושר עובדים במהלך כל השבוע ולרוב זמינים ברוב שעות היום, כך שאם אתם אוהבים להתאמן בבוקר או צריכים קצת פעילות גופנית אחרי יום שלם של ישיבה בעבודה - חדר הכושר יהיה שם בשבילכם. אתם צריכים גם להכניס לשיקול את המרחק של החדר כושר מהבית או העבודה. אם החדר כושר קרוב אליכם, אז אין בעיה. אבל אם לא, האם יש לכם מספיק מוטיביצה קבועה לנסוע חצי שעה בשביל להתאמן? קחו זאת בחשבון. 

מאמן אישי קובע איתכם זמן במהלך השבוע, יש כמובן התחשבות בזמנים של שני הצדדים אך עליכם לקבוע זאת מראש. מאמן עסוק לא תמיד יכול לבצע אימון מדקה לדקה. עם מאמן יש לכם בחירה האם לבצע את האימון בחדר כושר או לעשות אימון בפארק ליד הבית שלכם. מה שמתאים לכם ויגרום לכם לבצע פעילות גופנית.

דבר נוסף, עם מאמן אישי טוב אתם תפיקו את המיטב עם זמן האימון שלכם. הוא יודע לבצע אימון יעיל שיעבוד במדויק על השרירים שאתם צריכים כדי למקסם את התוצאות - אף דקה לא מבוזבזת.

 

4. מוטיבציה - אחריות אישית לעומת מעקב צמוד

כשאתם מתאמנים לבד יש לפעמים נטייה לוותר לעצמכם - צריך להגיע לחדר כושר בשעה 7 כדי להגיע לעבודה ב9 והשעון כבר צלצל? אפשר לקום בעוד שעה, לוותר על האימון ולעשות אותו בערב אחרי העבודה, ואז אחרי העבודה לא נשאר כבר כוח לאימון, נעשה אותו מחר…

נשמע מוכר? האמת שזו בעיה די נפוצה. מחקרים מראים שיותר מ50 אחוז מהאנשים שקונים מנוי לחדר כושר לא באמת משתמשים בו לאורך טווח ארוך...   

 

מחקרים: https://www.creditdonkey.com/gym-membership-statistics.html, https://thehustle.co/gym-membership-cost

https://www.npr.org/sections/money/2014/12/30/373996649/why-we-sign-up-for-gym-memberships-but-don-t-go-to-the-gym

 

לפעמים קשה לשמור על מוטיבציה כשאתם מתאמנים לבד. קל לדלג על אימון פה ושם, לקחת הפסקות ארוכות ולעשות את התרגילים על חצי קלאץ' - אין מי שיקח עליכם אחריות. אחרי תקופה אתם רואים שאין תוצאות או שהתרגלתם כבר לדלג על אימונים אז אתם פשוט מפסיקים לבוא לחדר כושר. 

הרבה יותר קשה להצדיק ויתור על אימון כשאתם יודעים שיש מישהו שעושה את האימון אתכם, מדריך אתכם לאורכו, זורק מילות עידוד כשצריך ומוודא שיש תוצאות. מאמן כושר אישי ישלב את האימונים עם לוח הזמנים שלכם ויהפוך את האימון לדרך חיים כך שזה לא ירגיש כמו מטלה. 

מאמנים אישיים עוזרים לכם לשמור על מוטיבציה לפני אימון, לאורכו וגם אחריו. כל פעם שיש לכם רצון לוותר לעצמכם, הם שם להחדיר בכם כוח להמשיך - יש למי לתת דין וחשבון. אל תשכחו שההצלחה שלכם, זה ההצלחה שלהם.

והתוצאות מדברות בעד עצמן: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3937569/

 

5. מחיר

מנוי לשנה לחדר כושר עולה בממוצע 250-300 שקלים בחודש אם אתם משלמים על מנוי שנתי. כמובן שזה לא כולל דמי רישום ודמי ביטול (רוב האנשים שוכחים לבטל את המנוי בכל מקרה). כניסה חד פעמית עולה בממוצע 30 -80 שקלים. אם שילמתם על חודש תוכלו להיכנס כמה פעמים שתרצו. 

מאמן כושר אישי עולה בממוצע 150 - 300 שקלים לאימון (תלוי אם האימון מתבצע בחוץ או בחדר כושר), המאמן מביא את כל הציוד הנחוץ במקרה והאימון בחוץ, בדרך כלל מתבצעים 2 - 4 אימונים עם המאמן. בנוסף המאמן בונה במידת הצורך אימונים ביתיים שהמתאמן צריך לעשות וגם נותן המלצות תזונה.    

 

לסיכום

ברוכים הבאים לעולם הכושר, עכשיו תציבו מטרות, תחליטו מה יותר מתאים עבורכם ותתחילו להתאמן! בסופו של יום הדבר הכי חשוב זה לעשות פעילות גופנית ולאכול נכון כדי לשמור על גוף בריא  - בן אדם בעל מוטיבציה לטווח ארוך שיודע מה הוא עושה במהלך האימון לא צריך מאמן אישי. 

ולמי שמעוניין באימון אישי - תזכרו שמעבר לתוצאות, מאמן טוב ילמד אתכם איך להתאמן נכון כך שבעתיד תוכלו להתאמן בחוץ או בחדר כושר בעצמכם, בהצלחה.