מורה פרטי לפסיכומטרי מול מכון הכנה

בשנים האחרונות החלה להתפתח תופעה מעניינת - תלמידים רבים מעדיפים ללמוד עם מורה פרטי לפסיכומטרי על פני מכון הכנה.
לאחר ששמתי לב לתופעה, החלטתי לעשות קצת סדר ולבצע השוואה בין האופציות.

המבחן הפסיכומטריאתחיל ואומר שתמיד יהיו הבדלים והעדפות שונות בין התלמידים, אך בכל זאת אנסה להציג כמה מההבדלים והנקודות להשוואה לשיפוטכם.

נסיון

שינויים בבחינה

בהיבט זה, קשה למורה פרטי להתחרות עם מכוני ההכנה הגדולים. למכוני ההכנה לפסיכומטרי יש צוות תחקירנים שעוקב אחר שינויים בבחינה כל הזמן ודואג להישאר מעודכן. מדובר בשינויים במבנה הבחינה, שאלות ומגמות חדשות. גם אם המורה הפרטי היה מדריך פסיכומטרי בעבר (ואת זה דרך אגב חשוב לבדוק לפני שלוקחים מורה), יהיה לו קשה להישאר מעודכן בשינויים אלו לאורך זמן.

תוכנית עבודה

במכון הכנה לפסיכומטרי, תוכנית העבודה רצה לאורך שנים רבות ומותאמת למשך הזמן של הקורס.
תלמיד שנרשם למכון הכנה יכול להיות בטוח שכל החומר הרלוונטי יועבר לו, שסרגל המאמצים מותאם לקראת המבחן. לפני העבודה עם מורה פרטי לפסיכומטרי נצטרך לבדוק מהי תוכנית העבודה שהוכנה עבורנו והאם יש למורה נסיון גם בלימוד פרטי. למכוני הכנה יש נסיון רב בהכנת תוכנית עבודה וסרגלי מאמצים אך מצד שני מורים פרטיים מנוסים לפסיכומטרי שמלמדים באופן פרטי יוכלו לעשות התאמות בתוכנית העבודה תוך כדי הלימודים בהתחשב בקצב הלימוד של התלמיד ונושאים בהם הוא יותר חזק או חלש.

יחס אישי

כמובן שביחס האישי, מורה פרטי לפסיכומטרי מנצח בגדול. אין תחליף ללימודים עם מורה פרטי בהיבט זה.

מכיוון שמדובר בשיעור פרטי "אחד על אחד", מורה פרטי יכול לעשות התאמה בין שיטת הלמידה לתלמיד. לפעמים הסבר בצורה מסויימת יתאים לתלמיד אחד, אך לא לתלמיד אחר. מורה פרטי טוב ומנוסה יוכל להתאים שיטת לימוד שונה לכל תלמיד. בנוסף, מורה פרטי יכול לשים לב לקצב ההתקדמות של התלמיד ולבצע שינויים והתאמות תוך כדי תהליך הלמידה. מדובר על סדרי עדיפויות בחומר הנלמד – נושאים יותר רלוונטיים, השקעת זמן נוסף בנושאים בהם התלמיד מתקשה ומעבר מהיר על נושאים בהם הוא חזק.

במכון הכנה לעומת זאת, אנו לומדים בכיתה עם עוד תלמידים. בלתי אפשרי לקבוע את קצב ההתקדמות והנושאים המועברים עבור כל תלמיד בנפרד. הרבה פעמים קורה שתלמידים חזקים משתעממים ותלמידים חלשים מאבדים את הקצב. בשנים האחרונות, מכוני ההכנה שמו לב לתופעה והחלו לעשות מבחן כניסה שלפיו מחולקים התלמידים לקבוצות יותר הומוגניות שבהן קצב ההתקדמות מותאם טוב יותר לתלמידי הקבוצה. בנוסף, מכוני הכנה רבים מבצעים מבחנים ושיחות אישיות של המדריך עם תלמידים לאורך הקורס במטרה לגלות פערים ולתת עצות לפתרון.

סימולציות

עוד יתרון של מכון ההכנה הוא היכולת לבצע סימולציות לקראת המבחן. המטרה של הסימולציה היא לדמות לא רק את המבחן עצמו אלא גם את התנאים של המבחן: כיתה עם תלמידים, בוחנים שאחראים על הזמנים של הבחינה וכו'. ככל שנבצע יותר סימולציות שמדמות בצורה הכי קרובה את התנאים במבחן, כך נגיע יותר רגועים ובעלי ביטחון למבחן עצמו.
למרות שניתן לעשות בחינות לדוגמא גם באופן עצמאי בבית, אין הדבר מחליף את הסימולציה אלא רק מתווסף כתרגול משלים מכיוון שאין באפשרותינו לדמות את התנאים הסביבתיים של הבחינה.

חומר עזר

ספרים

גם כאן קשה למורה הפרטי להתחרות עם מכון ההכנה. למכון ההכנה ספרים שעוברים שינויים כל הזמן לפי השינויים בבחינה. נכון, אפשר לקנות עצמאית ספרי הכנה, אך לכל מכון מכנה יש ספרים מסויימים שאינם מופצים לחנויות ומחולקים לחברי הקורס בלבד.

אתרי תרגול

לכל מכון הכנה גדול יש אתר אינטרנט לתרגול. יש מכוני הכנה לפסיכומטרי שאתר התרגול העצמי שלהם אפילו טוב בהרבה מהספרים. תלמידים שלומדים אצל מורה פרטי לפסיכומטרי יצטרכו לחפש אתר לתרגול עצמי (יש אתרים עצמאיים כאלה באינטרנט), אך ברוב המקרים מדובר על אתרים שלא משתווים לאתרי התרגול של המכונים הגדולים. בנוסף, אם אתר התרגול מושקע, נצטרך לשלם כסף עבור השימוש.

זמן

זהו פרמטר שתלוי בנו, התלמידים.
ישנם אנשים שהתעוררו מאוחר והחליטו שהם רוצים לגשת לבחינה הפסיכומטרית לאחר שקורס ההכנה כבר התחיל. במקרה זה, אין ברירה אלא להעזר במורה פרטי לפסיכומטרי.
גם מקום העבודה שלנו בא בחשבון – יש כאלו שלא יכולים להתחייב לסדרת מפגשים בשעות וימים קבועים אלא צריכים תוכנית עבודה יותר גמישה. גם כאן צריך לקחת בחשבון לימודים אצל מורה פרטי.

מחיר

כשמדובר על השוואת מחירים, נכנסים הרבה פרמטרים למשוואה.
עבור מכון הכנה - איזה מחיר גובה מכון ההכנה עבור הקורס, האם יש מבצעים לחתכי אוכלוסיה שונים וכו'.
עבור מורה פרטי – איזה מחיר לוקח המורה עבור שיעור אחד, כמה תעלה לנו קבוצת שיעורים, כמה שיעורים פרטיים אנחנו צריכים וכו'.
כשנעשה השוואה, צריך לקחת בחשבון גם את עלות ספרי העזר ואתרי התרגול שאותם נקבל חינם במכון ההכנה.

בשורה התחתונה

כמו בהרבה תחומים בחיים, התשובה אינה חד משמעית.
במקרה שלנו, התשובה תלוייה גם בתלמיד ובמצבו. כמובן שיש עוד פרמטרים להשוואה שתלויים פרטנית בתלמיד ולא קיבלו סקירה במאמר.
לדעתי, היתרון של מכוני ההכנה הוא בלימוד תלמידים שניגשים בפעם הראשונה לפסיכומטרי ולא מכירים את הבחינה. הנסיון בהרכבת תוכנית עבודה, לימוד התכנים, חומר העזר, תחושת המסגרת והעדכונים השוטפים של החומר מנצחים במקרה זה.
לגבי תלמידים שכבר עשו את הבחינה ורוצים לשפר את הציון, המצב דורש בדיקה מעמיקה יותר.
אם התלמיד חלש בתחום ספציפי – כאן מגיע היתרון הגדול של מורה פרטי. במקום לחזור על הקורס כולו וללמוד שוב גם תכנים בהם אתם חזקים, אפשר לקחת מספר שיעורים פרטיים עד שתתחזקו מספיק בחומר הבעייתי.
גם עבור תלמידים שכבר לומדים במכון הכנה אך פיספסו נושא מסויים, מורה פרטי לפסיכומטרי יכול להיות אופציה מצויינת להשלמת החומר.
בכל מקרה, כמו שחזרתי ואמרתי, במידה ובוחרים ללמוד עם מורה פרטי לפסיכומטרי, נדרשת עבודת תחקיר מעמיקה על המורה, שיטות הלימוד והנסיון שלו.

יש לכם הערות או טענות נוספות? כנסו ל-wall התגובות ותגיבו!