מה חשוב לדעת לפני שמתחילים ללמוד לנגן בגיטרה

 

אנשים רבים חולמים ללמוד לנגן על גיטרה – הגיטרה היא כלי נגינה אצילי בעל צליל נעים, ניתן לנגן בה שירים ויצירות ממגוון סגנונות, והיא כלי נייד שניתן להסתובב אתו בקלות ולנגן בו במסיבות, בהופעות, אצל חברים, בפיקניק, בחופשה בצימר, על הדשא באוניברסיטה וכו'.

למרבה המזל, לא קשה ללמוד לנגן בגיטרה: הבסיס הוא פשוט למדי, וכבר מההתחלה ניתן לנגן שירים עם אקורדים פשוטים. ככל שמתמידים ומתקדמים, ניתן ללמוד לנגן דברים מורכבים יותר ומי ששוקד היטב על הכלי, יכול להפוך לנגן מקצועי תוך שנים ספורות. 

כמובן שכדי להצליח בלימודי הגיטרה, כדי לדעת מראש לאן אתם מכוונים, להציב לעצמכם מטרות, ולארגן את הזמן שלכם בהתאם כדי שתוכלו לתרגל בקביעות ובתדירות גבוהה. רגע לפני שאתם מוצאים מורה פרטי לגיטרה או מתיישבים מול סרטוני הדרכה ביוטיוב, מהם הדברים שכדאי לקחת בחשבון לפני שמתחילים ללמוד גיטרה?

גיטרה מתאימה, מורה פרטי מנוסה ופינוי הלו"ז יהפכו את שיעורי הגיטרה שלכם ליעילים הרבה יותר
 

בחרו את הסגנון המוזיקלי המועדף עליכם

עוד לפני שאתם מתחילים לחפש מורה, חוברות הדרכה, סרטונים או קורסים באינטרנט, כדי שתחליטו מהו הסגנון המוזיקלי שאתם רוצים להתמקד בו. תופתעו לדעת, אבל יש כל כך הרבה סגנונות מוזיקליים שניתן לנגן בגיטרה (ג'אז, רוק, פלמנקו, מוזיקה קלאסית ועוד) שלעתים קרובות גם אמצעי הלימוד השונים מתחלקים לפי הסגנונות. למשל, אם אתם מעוניינים ללמוד לנגן ג'אז – מוטב שתמצאו מורה המתמחה בנגינת ג'אז.

פנו לעצמכם את הלו"ז

בהנחה שאתם מעוניינים להתחייב ללימודי הגיטרה לאורך זמן, עליכם לדאוג לפנות לעצמכם כמה "חלונות" זמן בשבוע: גם זמן המיועד לשיעורים (ברוב המקרים מדובר על 1-2 שיעורים בשבוע ויש כמובן לקחת בחשבון זמן הגעה אם השיעור אינו מתקיים בביתכם) וגם זמן לתרגול (להתקדמות סבירה, מומלץ להקדיש לכך לפחות חצי שעה ביום). בחרו במורה שזמני השיעורים שלו ותדירותם מתאימים ללו"ז שלכם.

רכשו גיטרה מתאימה

כתלות בסגנון המוזיקלי שאתם רוצים ללמוד ובהעדפות שלכם, בדקו מהי הגיטרה המומלצת עבורכם. ניתן להתייעץ בנושא עם חברים שמנגנים בגיטרה, עם המורה, בקבוצות פייסבוק ופורומים ייעודיים, וכן בבלוגים המוקדשים לנושא. יש מגוון רחב של סוגי גיטרות: קלאסית, אקוסטית, בס, 12 מיתרים, חשמלית ועוד – וזה עוד לפני שהגענו למותגים: פנדר, גיבסון, איבנז, ג'קסון, ימאהה, לס פול והרשימה עוד ארוכה.

מרחב מתאים

כדאי שתהיה לכם פינה פרטית שקטה בבית בה תוכלו להתאמן. אם יש חדר אותו ניתן להקדיש לצורך זה – מה טוב. אם לא, כדאי שתמצאו פינה בה תעמוד הגיטרה, ובה תוכלו להתאמן בשקט, זה יכול להיות חלק מחדר המשפחה, חדר השינה, חדר עבודה, או כל מרחב אחר בו תוכלו להתאמן בנחת ללא הסחות דעת והפרעות.

ציוד נלווה

אם אתם מתחילים ללמוד לנגן על גיטרה, באמצעות שיעורי גיטרה הניתנים על ידי מורה פרטי לגיטרה או באופן עצמאי צריך לרכוש את כל הציוד בבת אחת, וגם אין הכרח לרכוש את הגיטרה הכי טובה בחנות. ניתן בהחלט להתחיל ללמוד לנגן בגיטרה עם גיטרה פשוטה יחסית, וכשתתקדמו ותעמיקו, לרכוש גיטרה איכותית. מומלץ לרכוש סטנד לגיטרה, שרפרף למי שמתחיל בגיטרה קלאסית, טיונר טוב, סט מיתרים נוסף, וגשר. מי שמתכוון ללמוד גיטרה אקוסטית או חשמלית כדאי שירכוש מספר מפרטים ורצועה כדי שיוכל לנגן גם בעמידה. כמו כן, עבור גיטרה חשמלית וגיטרה בס תצטרכו כבל ומגבר. באופן כללי מומלץ להתחיל ללמוד על גיטרה קלאסית, אולם זהו לא חוק ברזל, ואם אתם רוצים להתחיל דווקא מגיטרה אקוסטית או חשמלית, לכו על זה.

תיק נשיאה לגיטרה

שווה להשקיע בתיק נשיאה איכותי לגיטרה שלכם, אתם תודו לעצמכם על הרכישה הנבונה בהמשך הדרך. רכשו תיק מרופד היטב, עם כיס לסט מיתרים, גשר, טיונר ומפרטים, שניתן לנשיאה ביד וגם על הגב. תיק נשיאה  קשיח הוא מצוין, ומעולה לטיסות, נסיעות וטיולים, אך מחירו גבוה יותר.

ציפורניים

חשוב שתדעו, שאם אתם מתכוונים ללמוד גיטרה, תצטרכו להקפיד לקצוץ את הציפורניים ביד שמאל, ולגדלן ביד ימין, אם אתם שמאליים אז אותו הדבר, רק הפוך. אצבעות יד שמאל לוחצות על המיתרים במקומות שונים על צוואר הגיטרה בכדי להפיק את הטון אותו אתם רוצים להשמיע. ציפורניים יפריעו לפעולה זו. לעומת זאת, אצבעות יד ימין פורטות על המיתרים, ובכדי להפיק צליל ברור, צלול וחזק יש לפרוט עם הציפורן.

התמדה

ככל שתתאמנו יותר, כך תתקדמו מהר יותר. השלב הראשוני בלימוד עלול להיות מעט מתסכל, כיוון שלוקח זמן עד שהידיים מתרגלות לפעולות הנדרשות. חשוב להיות סבלניים ולהקפיד על שגרת אימונים, בכדי שתוכלו להתקדם, ולא להתייאש אם זה לוקח מעט זמן. דברים צריכים את הזמן שלהם בכדי להבשיל, והידיים והאצבעות שלכם צריכות את הזמן בכדי להתרגל לפעולות החדשות שנגינה על גיטרה דורשת. אם תתמידו ותהיו סבלניים תגלו יום אחד שהשתלטתם על הטכניקה, ושאתם יכולים לנגן.

מצאו מורה פרטי מקצועי שאתם מתחברים אליו

זה נכון שאפשר ללמוד לנגן בגיטרה לבד, אך לפחות את הבסיס כדאי ללמוד ממורה ותיק, מקצועי ובעל ניסיון, כדי שלא תרכשו טעויות שיפריעו לכם להתקדם בהמשך הדרך, וכדי שתלמדו טיפים וכלים שיעזרו לכם להתקדם מהר יותר. בנוסף, כשאתם לומדים עם מורה, תוכלו לשאול אותו שאלות ולתרגל יחד אתו דברים מאד ספציפיים שאתם מתקשים בהם, מה שבעייתי יותר לעשות לבד.

 

ולבסוף, אתר לימוד נעים מציע לכם עוד מגוון רב של שיעורים פרטיים, לכן ישנה חשיבות מכרעת לבחור במורה שיקנה לכם מסגרת ויאפשר לכם להתקדם בקצב טוב. לאחר שהחלטתם על הסגנון המועדף ובדקתם אלו ימים ושעות מתאימים לכם, ערכו סקר שוק בקרב כמה מורים, שוחחו אתם בטלפון, ובחרו בזה שמתאים ללו"ז ולמחירים שלכם, ושאתם מרגישים אתו כימיה טובה.