מהו מבחן תיל למועמדים אקדמים

לימודים אקדמיים כוללים לא פעם את השאלה: אוניברסיטה או מכללה? בעוד שהקבלה לאוניברסיטאות מסתמכת לרוב על הציון במבחן הפסיכומטרי, במכללות המצב מעט שונה.

אחוז הנרשמים למכללות מידי שנה נמצא במגמת עליה, ומכללות רבות מאפשרות קבלה של מועמדים ללא דרישה של ציון פסיכומטרי, אלא על סמך ראיון קבלה ומבחנים פסיכוטכניים מטעמו של מכון "תיל".

רוצים ללמוד אונליין עם מורה מנוסה?

כנסו לקישור הבא: בקישור מוצגת רשימה מסודרת של מורים אונליין עם פרופיל מפורט הכולל ניסיון, תגובות והשוואת מחירים.

מטרתם של המבחנים לבחון את יכולותיו של הנבחן ולקבוע האם הוא מתאים להתקבל למכללה ולמסלול הלימודים בו הוא מעוניין. מאחר ומבחן תיל הוא המבחן הפסיכוטכני אותו המועמדים נדרשים לעבור, כדאי לדעת מספר פרטים חשובים אודותיו.

מה המטרה של מבחן תיל?

מטרתו של מבחן תיל היא סינון מועמדים ללימודים אקדמיים במכללה, כאשר הם לא נדרשים להציג את ציון הבחינה הפסיכומטרית שלהם. המבחן מאפשר מיפוי המאפיינים הדרושים כדי להצליח במסלול הלימוד הספציפי, בהתאם למוסד הלימוד המבוקש.

הקריטריונים למיון נבדקים ונמדדים מדי שנה ומתעדכנים בהתאם לתוצאות האקדמיות של התלמידים. נבחנים שלא קיבלו במבחן ציון העומד בדרישות למוסד האקדמי, יוכלו להירשם שוב למבחן רק לאחר חמישה חודשים. מסיבה זו, רבים המועמדים ללימודים אקדמיים במכללות, רואים במבחן זה חשיבות גבוהה, ומבקשים להתכונן בצורה הטובה ביותר לקראתו.

כיצד מורכב המבחן

מבחני תיל משתנים לעתים בין מוסדות לימוד שונים, ובין תחומי לימוד שונים. מטרת המבחנים היא לבחון את החשיבה הלוגית, תפיסת המרחב, הבנה טכנית ויכולת חשיבה מתמטית בלחץ של זמן (ניתנת דקה אחת בממוצע למענה עבור כל שאלה). תוצאות המבחן, בדומה לבחינה הפסיכומטרית, נעות בין ציון של 200 ל-800, והן מועברות היישר אל מוסד הלימודים. למבחן זה ניגשים המועמדים באופן ממוחשב, תוך הגבלת זמן של כשלוש שעות. המבחנים מתבצעים במכון תיל ולעתים יכולים להתקיים גם במכללה אליה שואפים להתקבל. המבחן הוא "מבחן אמריקאי" ובו לכל שאלה מוצעות מספר תשובות אפשריות. ניתן להיבחן בשפות שונות (אנגלית, צרפתית, ספרדית, רוסית וערבית) ולקבל זכאות להתאמות שונות במידה ויש צורך.

מה כולל מבחן הקבלה

מבחן הקבלה כולל בתוכו שלושה סוגים של מבחנים, הבוחנים כל אחד היבט אחר הרלוונטי ללימודים האקדמיים, ובוחנים את יכולות המועמדים:

מבחנים פסיכוטכניים בנושאים לוגים ומילוליים

חלק זה כולל שאלות לוגיקה, הבנת הנקרא אנלוגיות ועוד:

אנלוגיות: הנבחן נדרש למצוא צמד מילים בעל הקשר זהה לצמד מילים אחר.

לוגיקה: הסקת מסקנות על פי הכללים המוצגים בשאלה.

הבנת הנקרא: מענה לשאלות על טקסט כתוב.

מבחנים פסיכוטכניים בנושאים כמותיים

פתרון בעיות כמותיות שונות ללא שימוש במחשבון ככלי עזר.

מבחנים טכניים וצורניים

מבחנים הכוללים שאלות על צורות בשורה, צורות שבורות ועוד.

שאלות טכניות: לנבחן מוצג ציור ובו מצב פיזיקלי מסוים, ועליו לענות על שאלות הנוגעות למצבו של אותו אובייקט.

צורות ומטריצות: זיהוי החוקיות של הצורות לפי רצף והשלמת הצורה החסרה לפי אותו הכלל.

אופן הרשמה למבחן תיל

ההרשמה למבחן מתבצעת אונליין, כאשר הנבחנים נדרשים לתאם את התאריך המתאים עבורם לבחינה. התשלום למבחן יכול להתבצע אף הוא באינטרנט או באמצעות שובר תשלום החתום על ידי בנק הדואר. במועד הבחינה יש להגיע עם קבלה עבור התשלום ולהציג תעודה מזהה הכוללת תמונה.

במידה והנבחן מעוניין לקיים את הבחינה במשרדי תיל, יש צורך לפנות טלפונית ולתאם מועד.

תרגול והכנה לקראת מבחן תיל

מבחני תיל מבוססים על ביטוי יכולת החשיבה בלחץ של זמן. הבחינה בודקת מספר היבטים, וחשוב לדעת כיצד להתכונן אליה כראוי.

הכנה לא מספקת או לא מתאימה למבחן, עלולה לעכב את תהליך הקבלה במספר חודשים ולבזבז זמן יקר. ניתן לתרגל את החומר עוד לפני הבחינה ולהגיע אליה מוכנים ככל האפשר, באמצעות תוכנות המאפשרות תרגול בלחץ של זמן, ותרגול המלווה בהסברים ואינו נמדד בזמן.

תרגול מספק לפני הבחינה, מאפשר היכרות מוקדמת עם התכנים וסוגי השאלות האפשריים, כמו גם מוריד את הלחץ לפני הבחינה מכיוון שכבר נעשה תרגול בסביבה הממוחשבת.