מבחן באנגלית לכיתה ז

מקצוע האנגלית הוא מקצוע חשוב, שכן הוא משמש אותנו לאורך כל החיים. ככל שנשקיע יותר בלמידה נכונה של הבסיס, כך יהיה לנו קל יותר בלמידת השפה. אבל אין ספק שמבחן באנגלית הוא לא פשוט; מבחן באנגלית לכיתה ז' מכיל לרוב אנסין, שאלות בדקדוק והטיות פעלים שעשויות להיות לא קלות בכלל.

בכתבה זו נציע טיפים ושיטות לפיתרון ולמידה נכונים של נושאים אלו - שיעזרו לכם להצליח במבחן הבא!

רוצים ללמוד אנגלית לכיתה ז' עם מורה מנוסה?

כנסו לקישור הבא:

בקישור מוצגת רשימה מסודרת של מורים לאנגלית לחטיבת ביניים עם פרופיל מפורט הכולל ניסיון, תגובות והשוואת מחירים.

טיפים כלליים להצלחה במבחן באנגלית לכיתה ז

היו רגועים - הכי חשוב זה להגיע רגועים ובטוחים בעצמכם. אל תיפלו לפחד וללחץ - שכן זה עשוי להיות לפגוע לכם במהלך הבחינה. נסו לישון מוקדם ערב קודם, לאכול ארוחת בוקר טובה ולא לשכוח להביא אתכם מים ומילון.

קראו את השאלות נכון - קראו את השאלות לאט וברוגע. וודאו שאתם מבינים בדיוק מה מבקשים מכם - שכן ישנן דרישות שונות לתשובה על שאלות שונות, ויש הבדל בין "נמק" ל"הדגם" ול"השווה". אם אתם לא מבינים את אחת המילים בשאלה, תרגמו אותה.

שאלות אמריקאיות - במקרה ונתקלתם בשאלה אמריקאית, נסו לעבוד בשיטת האלימנציה - קודם כל סמנו מה לא נכון, וכך תיוותרו עם התשובה הנכונה.

מאמרים נוספים שיכולים לסייע

כל היתרונות בשיעורי אנגלית דרך האינטרנט

איך לפתור אנסין בצורה נכונה

טיפים לפתרון אנסין באנגלית לכיתה ז

במבחן באנגלית לכיתה ז' כנראה תתקלו באנסין. אחד הדברים שחשוב לדעת לפני שניגשים לפתירת אנסין הוא שאין צורך לקרוא את הקטע לעומק ולהבין כל מילה ומילה בו. זה אפשרי רק אם יש לכם זמן בלתי מוגבל, ובדרך כלל במבחן אנחנו מצויים בלחץ של זמן. לכן, ישנן שיטות וטיפים המקלים על העניין ועוזרים לנו לפתור אנסין גם בזמן קצוב.

להלן מספר שיטות יעילות ופופולריות לפתרון אנסין:

כותרות - בתור התחלה, רפרפו על כותרת הקטע ועל כותרות הביניים. הם יתנו לכם רקע לנושא והבנה כללית מה אתם הולכים לקרוא.

שאלות - לאחר מכן, עברו על השאלות של האנסין. רפרוף על השאלות יעזור לכם להבין מה אתם מחפשים במהלך קריאת הטקסט.

קריאה מהירה וסימון - השלב השלישי הוא קריאה מהירה של הטקסט. בשלב זה רפרפו על הטקסט, ותרגמו רק מילים שאתם לא מבינים ונראות לכם משמעותיות להבנה של הטקסט. סמנו מילות ומשפטי מפתח בכל פסקה, ולצד כל פסקה נסו לכתוב מהו הנושא המרכזי שלה. במהלך הקריאה המהירה סמנו גם אותיות מודגשות, אותיות גדולות, מספרים וכדומה, וכן מילות קישור בעלי משמעות, כמו מילות ניגוד או חיבור - אלו יעזרו לכם להבין את הקשר בין המשפטים.

פתרון - בסיום הקריאה המהירה חזרו על השאלות באנסין. וודאו שאתם מבינים היטב את השאלות, ונסו לענות בצורה מדויקת ומלאה. חשוב לשים לב גם שתשובותיכם נכונה דקדוקית.

טיפים לפתרון present simple / progressive במבחן באנגלית לכיתה ז

אחד הנושאים הבעייתיים בשפה האנגלית הוא הנושא הדקדוקי. זאת כיוון ובאנגלית יש מבנים רבים לכל זמן. לדוגמה, זמן הווה כולל בתוכו את פרזנט סימפל (פעולה חוזרת ורגילה), פרזנט פרוגרסיב (פעולה מתמשכת), פרזנט פרפקט סימפל (פעולה שהושלמה) ופרזנט פרפקט פרוגרסיב (פעולה מתמשכת שהושלמה).

האתגר הוא לזהות בכל משפט איזה זמן ומבנה מתאים לו. בדרך כלל, בכיתה ז' מתמקדים בשני המבנים הראשונים - ולכן נתמקד כעת בשיטות שיעזרו לכם להבין באיזה מבנה מדובר, פרזנט סימפל או פרוגרסיב:

הווה פשוט (Present Simple) - אם המשפט מדבר על פעולות שמתרחשות על בסיס קבוע, או עובדות ידועות ואמיתות כלליות, כנראה מדובר על מבנה זה. אם אתם נתקלים במשפט במילים המציינות תדירות, כמו Always(תמיד), every day(בכל יום), uaually (בדרך כלל) וכדומה, זהו סימן שמדובר על פרזנט סימפל.

הווה מתמשך (Present Progressive) - משתמשים בפרזנט פרוגרסיב אם המשפט מדבר על פעולות שמתרחשות ברגע זה ממש, או בעת פעולה מתמשכת שמתרחשת בתקופה הזו. מילה שיכולה לסמן על מבנה זה היא Now (עכשיו), או this week (השבוע). בנוסף, יש לדעת שניתן להשתמש בפרזנט פרוגרסיב גם כשמדברים על פעולה שתתרחש בעתיד הקרוב כמו tomorrow (מחר).

איך להבדיל? זה פשוט! נסו להבין האם המשפט מדבר על פעולה שקורית בדרך כלל (סימפל), או כרגע (פרוגרסיב). זה כל מה שצריך כדי לזהות את המבנה הנכון.

טיפים לפתרון past simple במבחן באנגלית לכיתה ז

בדומה להווה, גם בעבר ישנם ארבעה מבנים דקדוקיים. ניתן למצוא את פאסט סימפל (פעולה חוזרת ורגילה), פאסט פרוגרסיב (פעולה מתמשכת), פאסט פרפקט סימפל (פעולה שהושלמה), ופאסט פרפקט פרוגרסיב (פעולה מתמשכת שהושלמה). גם במקרה זה, האתגר הוא לזהות בכל משפט את הזמן והמבנה המתאים לו.

נתמקד כעת ב-Past simple ובפאסט פרוגרסיב:

עבר פשוט (Past simple) - במבנה זה משתמשים כשמדברים על פעולה שהתחילה והסתיימה בעבר. לדוגמה, אכלתי, ישנתי, קראתי וכדומה.

עבר מתמשך (Past Progressive) - במבנה זה משתמשים כאשר בנקודת זמן ספציפית בעבר הייתי באמצע פעולה מסוימת, והיא נקטעה על ידי פעולה קצרה. למשל, "אתמול בתשע בבוקר ניגנתי בפסנתר ולפתע צלצל הטלפון". כלומר, כאשר פעולה שהתרחשה בעבר הופסקה בידי פעולה אחרת. משתמשים במבנה זה גם כאשר התקיימו שתי פעולות מתמשכות במקביל. לדוגמה, "אני ניגנתי בפסנתר בזמן שהיא קראה ספר".

איך להבדיל? עבר מתמשך מתמקד בפעולה מתמשכת בעבר. עבר פשוט מתאר אירוע בודד שהתקיים בעבר והסתיים.

 

ציון האנגלית בכיתה ז' – מעצב את עתידכם

כידוע, החל משנת הלימוד השניה בחטיבה – כיתה ח', מתחלקת הכיתה לשתי הקבצות לימוד שונות באנגלית:

 • הקבצה א'

 • הקבצה ב'

הציונים שלכם באנגלית לאורך השנה, יקבעו האם תשובצו להקבצה א' שלומדת בהיקף נרחב יותר, או הקבצה ב' שבה תכנית הלימוד נוטה ליסודות בסיסיים יותר. כל ציון שאתם מקבלים באנגלית – בעבודה, בוחן או מבחן, ישפיע על הציון הסופי שבתעודה וכך גם על העתיד שלכם. השורה התחתונה? כדאי בהחלט להשקיע!

הגדירו לעצמכם: מהו הציון שתרצו לקבל במבחן?

המון תלמידים משקיעים את מרבית הזמן שלהם בתרגול ובלמידה, זאת מבלי להשקיע כמה דקות בדבר אחד מהותי: מטרה! בעת שיש לכם מטרה ברורה (במקרה הזה – ציון), יהיה לכם קל יותר לבסס את אסטרטגיית הלמידה שלכם, אך לא רק. מטרה ברורה שמוגדרת היטב, מחדירה בכם מוטיבציה ומניעה אתכם להשקיע ולהתמיד. טיפ קטן אליכם: אל תצאו לדרך מבלי שהגדרתם לעצמכם ציון יעד.

מורה פרטי באנגלית – נחוץ או מיותר?

בוודאי שאיננו מיותר, אך לא תמיד נחוץ. עם המורה הפרטי לאנגלית, תוכלו להרחיב את אוצר המילים שלכם, להתמקד בנושאים מורכבים יותר כמו דקדוק ובעיקר – לתרגל. המורה הפרטי לא עובד אתכם אך ורק על החומר באנגלית, אלא שהוא גם מעצים אתכם, מחזק אתכם וחולק אתכם טיפים שיאפשרו לכם להיות נינוחים יותר ולחוצים פחות בזמן המבחן. 

מה יכול להעיד על הצורך שלכם במורה פרטי לאנגלית?

 • קצב הלימוד בכיתה מהיר לכם

 • אתם פותחים פערים שקשה לכם להשלים

 • הציונים שלכם בפועל לא חופפים לציונים שאתם רוצים לקבל

על מה בעיקר נופלים תלמידים במבחן האנגלית?

הדבר שאתם בעיקר משקיעים בו הוא בתהליך הלמידה, זוכרים? שלא תבינו לא נכון: אתם אכן נדרשים לשנן אוצר מילים ולתרגל מבנים של דקוק. עם זאת, חשוב שתהליך הלמידה שלכם יהיה תהליך מלמד ויעיל. מה זה אומר? שאתם צריכים להכיר את כל "האזורים הרגישים" והפחים שבהם לרוב תלמידים נופלים במבחני האנגלית:

 • לחץ של זמן. כשאתם לומדים למבחן, חשוב שתתרגלו מענה בזמנים מוגדרים. כך, אתם לא מתרגלים רק את החומר, אלא גם מענה בזמן סביר.

 • אוצר מילים. אסטרטגיית הלמידה שלכם צריכה להתמקד גם על הרחבת אוצר המילים. הנוסחה פשוטה למדי: ככל שאוצר המילים שלכם יהיה נרחב יותר, כך עולה סיכוי ההצלחה שלכם במבחן.

 • ראש בראש נגד שאלות. במקרה בו אתם מתקשים להשיב על שאלה מסוימת, אל תתעכבו עליה. המבחן באנגלית כולל עוד שאלות רבות שעליהן אתם לבטח יודעים לענות. מקדו את האנרגיה והזמן שלרשותכם במענה על שאלות שיזכו אתכם בנקודות.

איך מפחיתים לחץ לפני המבחן באנגלית?

חלק לא מבוטל מהתלמידים סובל ממה שנקרא "חרדת בחינות", או פשוט לחץ בזמן המבחן. תלמידים יקרים, מדובר על תחושה לגיטימית, שנובעת מהרצון שלכם להצליח! עם זאת, לא מדובר על גזרה, ובאמצעות הטיפים הבאים תוכלו גם אתם לשלוט במצב הרגשי שלכם:

 • הזכירו לעצמכם כי המבחן עליו אתם עונים, איננו חורץ גורלות. תמיד יש לכם הזדמנות לגשת גם למועד ב', כך שבמידה והציון לא יחפוף למטרות שלכם, יש לכם אפשרות לשפר.

 • דרך נוספת להפחית את הלחץ, היא לזכור כי הציון הסופי בתעודה מורכב משלל ציונים (נוכחות, הערכת מורה, בחנים, עבודות ועוד מבחנים אחרים). הידיעה כי מבחן ספציפי זה הוא רק חלק קטן מהציון הגדול, תרגיע אתכם.

 • תרגלו נשימות, וכחמש דקות לפני המבחן צאו עם עצמכם לדמיון מודרך: דמיינו לעצמכם סביבה מרגיעה, נופים מרהיבים ושקט מלודי שמשקיט אתכם. לפתור מבחן באנגלית ב"מוד" שכזה לבטח יתרום להצלחתכם.

 


מאמרים דומים