מאמר קצר על מקורות השפה האנגלית

צמיחתה של השפה האנגלית מתחילה למעשה עם פלישתם של שלושה שבטים גרמנים לבריטניה במהלך המאה החמישית לספירה.שבטים אלה, האנגלים, הפריזים והיוטים, או בשמם הכולל הסקסונים, חצו את הים הצפוני,אזורים הידועים כיום כדנמרק וצפון גרמניה והתיישבו באי. תושבי בריטניה בימים ההם דיברו קלטית, אך רוב דוברי הקלטית נדחקו מערבה וצפונה על ידי הפולשים לאזורי ויילס, סקוטלנד ואירלנד. האנגלים הגיעו מ- Englaland" ושפתם נקראה "Englisc" - שממנה נגזרות המילים "אנגליה" ו"אנגלית ".


 

אנגלית עתיקה

(450-1100 לספירה)

השבטים הגרמנים הפולשים דיברו שפות דומות, שבבריטניה התפתחו למה שאנו מכנים כיום אנגלית עתיקה, והיא שונה מאוד מהשפה האנגלית המדוברת בימינו. אפילו דוברי אנגלית יתקשו מאוד להבין אנגלית עתיקה ועם זאת, כמחצית מהמילים הנפוצות ביותר באנגלית מודרנית (כ-1100 במספר ) בעלות שורשים באנגלית מהתקופה הזו.

 

אנגלית תיכונה (1100-1500)

בשנת 1066 וויליאם הכובש, הדוכס מנורמנדי (חלק מצרפת המודרנית), כבש את אנגליה.

הכובשים החדשים, הנורמנים, הביאו איתם צרפתית בעגה של אותם הימים, שהפכה לשפת בית הדין המלכותי, למעמדי השלטון, המסחר והעסקים. במשך תקופה הייתה מעין חלוקה מעמדית לשונית, שבה המעמדות הנמוכים דיברו אנגלית והמעמד הגבוה דיבר צרפתית. במאה ה -14 ולאחר מלחמת 100 השנים וסיום השלטון הצרפתי באנגליה, חזרה האנגלית שוב לדומיננטית בבריטניה, אך נוספו לה מילים צרפתיות רבות כגון "חרות" ו"צדק” ( liberty, justice )

 

אנגלית מודרנית מוקדמת (1500-1800)

לקראת סוף האנגלית התיכונה החל תהליך של שינוי מובהק בהגייה, כאשר ההגייה של התנועות ( אותיות הניקוד ) הפכו יותר ויותר קצרות במשך הזמן. החל מהמאה ה -16 היו לבריטים קשר עם עמים רבים מרחבי העולם ועם התפתחות ענף הספנות והצי הבריטי שהתעצם הפכה בריטניה למעצמה עם מושבות רבות. בד בבד עם רנסנס הלמידה הקלאסית, מילים וביטויים חדשים רבים נכנסו לשפה. המצאת הדפוס פירושה גם שכעת הייתה שפה משותפת בכתובים. ספרים הפכו ליותר ויותר זולים ואנשים למדו לקרוא ולכתוב. הדפוס הביא גם האחדה לשפה האנגלית. האיות והדקדוק התקבעו, והניב של לונדון, שם הוקמו מרבית הוצאות הספרים, הפך למקובל. בשנת 1604 פורסם המילון האנגלי הראשון.


 

אנגלית מודרנית מאוחרת (1800 עד היום )

אנגלית מודרנית מוקדמת ואנגלית מודרנית מאוחרת נבדלות בעיקר במספר אוצר המילים שלהן. האנגלית המדוברת בימים אלו כוללת מספר מילים רב שגדל באופן משמעותי בעקבות שני גורמים עיקריים. ראשית, המהפכה התעשייתית והתפתחויות טכנולוגיות יצרו צורך במילים חדשות; ושנית, בשיאה של האימפריה הבריטית היה רבע משטח כדור הארץ תחת המונארכיה הבריטית, והשפה האנגלית אימצה מילים זרות, כמו כן הושפעה השפה האנגלית מהשפות המקומיות במדינות שהיו תחת ריבונותה.


 

עגות שונות באנגלית

מסביבות 1600, הקולוניזציה האנגלית של צפון אמריקה הביאה ליצירת מגוון אמריקאי מובהק של אנגלית. כמה הגיות ומילים באנגלית "קפאו" כשהגיעו לאמריקה. במובנים מסוימים, אנגלית אמריקאית דומה יותר לאנגלית של שייקספיר מאשר לאנגלית בריטית מודרנית. ביטויים מסוימים שהבריטים מכנים "אמריקניזם" הם למעשה ביטויים בריטיים מקוריים שנשמרו במושבות ושאבדו לזמן מה בבריטניה (למשל "אשפה" "הלוואה" ו"נפילה" שהתרגמה לסתיו. לספרדית הייתה השפעה נוספת על השינויים באנגלית האמריקאית, כאשר מילים כמו "קניון”, "חווה”, "דריכה" ו"עירנות" היו דוגמאות למילים ספרדיות שנכנסו לאנגלית דרך ההתיישבות במערב אמריקה. מילים בצרפתית (דרך לואיזיאנה שהיתה מושבה של הצרפתים), ומילים ממערב אפריקה (באמצעות סחר בעבדים) השפיעו גם הם על האנגלית האמריקאית (ובמידה מסוימת, על האנגלית הבריטית).


 

כיום האנגלית האמריקאית משפיעה במיוחד בגלל הדומיננטיות של ארה"ב בתעשיות השונות כגון הקולנוע, טלוויזיה, מוזיקה פופולרית, סחר וטכנולוגיה (כולל אינטרנט). אך ישנם עגות רבות אחרות של אנגלית ברחבי העולם, הכוללים, אנגלית אוסטרלית, אנגלית ניו-זילנדית, אנגלית קנדית, אנגלית דרום אפריקאית, אנגלית הודית ואנגלית קריבית.

 

מילים חדשות באנגלית צצות מידי יום ביומו. חלקן הופכות לפופולריות ושמישות ואחרות נעלמות תוך מספר שנים או חודשים. על מנת להמחיש את השינוי המתמיד בשפה האנגלית, מצורפת פה רשימה של 100 מילים חדשות הכוללת, שמע, הגדרה מילונית ומשפט דוגמה לכל אחת מהמילים.

*

https://www.examword.com/day/100-new-word-definition-sentence