למה בכלל כדאי להתחיל ללמוד לנגן, ולמה ללמוד עם מורה?

בני נוער, ילדים ומבוגרים חשופים לשלל גירויים שמאפיינים את השנים שאנו חיים בהם. הורים רבים עשויים לתהות מה מקומה של הוראת המוזיקה בימינו, עד כמה שווה להשקיע בחינוך מוזיקלי וחינוך לאמנויות בכלל כשאולי את הכספים כדאי לנצל למתמטיקה או אנגלית. אז למה בכל זאת להתחיל ללמוד לנגן, ולמה להתחיל עם מורה, ולא ללמוד מהאינטרנט?

אז למה ללמוד לנגן?

שיפור הקורדינציה

כשאנחנו לומדים כלי (כל כלי, בין אם גיטרה, פסנתר, כינור או חליל) אנחנו משתמשים בשתי הידיים בצורות שונות. בגיטרה, יד ימין תפרוט ויד שמאל תלחץ על הסריגים כדי שנשמע את הצליל הנכון. בפסנתר, שתי הידיים ינגנו צלילים שונים ויצטרכו לפעול בתיאום בניהן. בכלי נשיפה כל יד תשלוט על צלילים אחרים, וכן הלאה. פיתוח קורדינציה, במיוחד אצל ילדים צעירים הוא חשוב מאוד, ונגינה היא דרך מצוינת להתחיל לעבוד על זה.

פיתוח משמעת עצמית, סבלנות והתמודדות עם אתגרים

כדי ללמוד על כלי צריך לעבוד קשה, ולעבור דרך ארוכה. תמיד יש לאן לשאוף ולהשתפר. אל תאמינו לקורסים שמבטיחים ״לדעת לנגן בחמישה שבועות״. כדאי לדעת לנגן באמת הנגן המתחיל צריך לשבת ולהתאמן. בהתחלה עשרים דקות ביום, ואז ארבעים וחמש, ואז שעה ושעתיים... בסופו של דבר, שיעור עם המורה הוא חשוב מאוד, אבל נערך (לרוב) פעם בשבוע, ורוב העבודה היא עצמאית ובבית. אם אתם מרגישים שהילד שלכם/ אתם נוטים לוותר מהר ומתקשים לפתח משמעת עצמית, נגינה על כלי שמתאים לכם תפתח בכם את הפן הזה. תלמדו לא לוותר כשקשה, להתאמן לעומק ולהתמודד בהצלחה עם האתגר.

שיפור יכולת הריכוז

מחקרים רבים שנערכו מעלים שישנו קשר הדוק בין השקעה בנגינה ובאימונים ליכולת הריכוז שלנו. כשאנחנו מנגנים ומתאמנים, אנחנו מנתקים את עצמנו מגירויים חיצוניים ומתרכזים בתנועה של הידיים, בנגינה ובמוזיקה. למעשה מחקרים שונים הוכיחו שילדים שלומדים לנגן משפרים את הישגיהם בלימודים ואת חשיבתם הקוגניטיבית. ילד שמנגן מעיר את החלקים במוחו  שקשורים ללימודים ולזיכרון.

יצירת קשרים חברתיים

מוזיקה היא כלי מצוין להכיר אנשים ולהעלות את הביטחון העצמי. אפשר להצטרף לתזמורת, מקהלה, קבוצות נגינה שונות או סתם לנגן לחברים בבית הספר. במסגרות אלו ניתן להכיר אנשים רבים שחולקים איתך את תחומי העיניין, להרחיב את מעגל החברים וללמוד מנגנים שונים.

ביטוי עצמי 

מרגישים שאתם או הילדים שלכם, מתקשים להתבטא במילים? מוזיקה היא דרך נהדרת לביטוי עצמי. דרך המוזיקה אנחנו יכולים להביע קשת רחבה של רגשות, להשמיע את הקול הייחודי שלנו ולדבר את המילים שאנחנו לא תמיד מצליחים לומר בקול.

לנגן זה כיף

אין דבר יותר כיף מלקחת את הגיטרה, להתיישב ליד הפסנתר, לשיר, לנגן בכינור, להרגיש את האצבעות נכנסות לפעולה ולא רק לשמוע, אלא גם ליצור את המוזיקה.

אז למה להשקיע כסף במורה ולא ללמוד באינטרנט?

חשוב לומר שלא רק שלמידה מהאינטרנט עשויה לא להועיל ולא לקדם, היא גם עשויה, במקרים רבים, ממש להזיק. כשאתה יושב מול מורה בעל ניסיון, הוא ידע לכוון אותך, לתקן את הטעויות שלך ולהעלות את הרמה שלך בצורה הדרגתית ונכונה. באינטרנט קל מאוד לפתח הרגלי נגינה לא נכונים, שיקח למורה הרבה מאוד זמן לתקן. הרבה יותר קל לפרוש מהנגינה כשאתה יושב רק מול עצמך, ולא נמצא במסגרת מחייבת. כשבוחרים מורה כדאי לבדוק מה ההשכלה המוזיקלית שלו, מומלץ לבקש לשמוע סרטון שלו מנגן ואם אפשרי, של התלמידים שלו.