כיוון גיטרה - המדריך השלם


על מנת לנגן בגיטרה באופן נכון ומדויק חובה לכוון אותה טרם התחלת הנגינה. בין אם מדובר בנגינה לשם אימון או תרגול חופשי, שיעור עם מורה או הופעה חשובה - הגיטרה חייבת להיות מכוונת כראוי לקבל צלילים מדויקים שנשמעים טוב.

ניתן לזהות בקלות אם הגיטרה לא מכוונת ולכוונה במהירות

יתרה מכך, בין אם רק הגיטרה מנגנת או שמצטרפים אליה עוד כלים או זמרים (למשל אם מדובר בהופעה) - כיוון הגיטרה הוא פעולת חובה שאין לוותר עליה. כיום ישנן דרכים רבות לכיוון מהיר, נכון ויעיל של הגיטרה וכל מי שמנגן על כלי זה בדרך כלל יודע איזו דרך היא הנוחה והמתאימה לו ביותר.

באפשרותכם לקבוע שיעור פרטי מתוך מאגר המורים לגיטרה הרשומים באתר, שילמדו אתכם שיטות יעלות לכיוון גיטרה המבוססות על שמיעה וטכניקות שונות.  בנוסף, ניתן כיום לכוון גיטרות על ידי שימוש באפליקציות הנתמכות על ידי הטלפונים הניידים החכמים.

רוצים ללמוד לכוון גיטרה עם מורה אונליין?

לחצו כאן לצפייה ברשימה מסודרת של מורי אונליין לגיטרה עם פרופיל מפורט הכולל ניסיון, תגובות והשוואת מחירים.

הגיטרה לא מכוונת? ניתן לזהות בקלות

לא חשוב באיזה סוג גיטרה אתם בוחרים, בכל גיטרה מכוונת שהמיתרים שבה יפיקו צלילים בדיוק באוקטבה הנכונה ובטון המדויק. אין סטייה ולו קטנה מהטון הדרוש וכך יכולים צלילי הגיטרה להשתלב באופן מושלם בהרכב הכולל כמה כלים או עם קולם של זמרים.

כל סטייה מינימלית מהטון הדרוש תישמע כזיוף ואפילו מי מהמאזינים שאינו ניחן בשמיעה מוזיקלית עלול לחוש שלא בנוח ולהבין חיש מהר שאחד הכלים אינו מכוון כראוי.

כיוון גיטרה קלאסית דומה מאד (ויש שיגידו זהה לחלוטין) לפעולה של כיוון גיטרה אקוסטית וכמובן ששניהם מתבססים על שמיעת כל צליל ומתיחה או שחרור של המיתר הרלוונטי על מנת למצוא את הצליל המדויק.

כיוון גיטרה באמצעות אפליקציה? אפשרי!

עד לפני כמה שנים אפשר היה לכוון גיטרה על ידי כלים מכניים שיועדו למטרה זו. כיום קיימת אפליקציה לכיוון גיטרה שבעזרתה אפשר תוך דקות ספורות לכוון את הגיטרה ומי שמשתמש בה חוסך לעצמו סחיבה של מכשיר כיוון.

מכיוון שבדרך כלל הטלפון הנייד של כל אדם נמצא ברשותו כל העת - הרי שהוא יכול לכוון את הגיטרה בכל מקום, בכל שעה ובכל מצב, גם אם במחשבה תחילה לא התכוון לנגן. כך גם לא יכול להיווצר מצב שבו הוא שוכח לקחת איתו את המכשיר הייעודי. מכאן קל להבין שבזכות האפליקציה - לא יכול הנגן כלל להגיע למצב שבו אין הוא יכול לכוון את הגיטרה שלו.

דרך נוספת - כיוון גיטרה עם טיונר

כיוון גיטרה עם טיונר דיגיטלי היא דרך נוספת לבצע כיוון מדויק, נוח ומהיר לכל סוג של גיטרה. הטיונר מנגן ברקע את הצליל שצריך לכוון והנגן מותח או משחרר את המיתר עד שהוא מצליח להפיק מהמיתר את הצליל בדיוק בטון הדרוש.

מדובר במכשיר קטן ממדים שאפשר לשאת בקלות ואף לאחסן בתיק הנשיאה של הגיטרה וכך אין חשש מכך שהוא ילך לאיבוד או לא יימצא בדיוק כאשר יש צורך לעשות בו שימוש. נגנים מצטיינים ומנוסים יכולים אפילו לנגן את הגיטרה שלהם על ידי שמיעה בלבד.