יודעים הכל על שיעורים פרטיים במתמטיקה?

הפעם החלטתי לעסוק במקצוע שמפחיד הכי הרבה תלמידים ולא משנה באיזה גיל…

כמעט כל אחד מאיתנו נתקל בחייו בקושי במקצוע הזה. זה יכול להיות קושי בתרגיל ספציפי, נושא מסויים ולחלק מהאנשים, קושי בהבנה הכללית והבסיסית של מקצוע המתמטיקה.

לא סתם שיעורים פרטיים במתמטיקה נמצאים בראש טבלת הביקושים של השיעורים הפרטיים לתלמידי בית הספר, בפער די גדול משיעורים פרטיים באנגלית שבמקום השני.
השנה, 34.24% מהחיפושים של תלמידי בי"ס באתר לימוד נעים היו עבור שיעורים פרטיים במתמטיקה. מדהים, נכון? יותר משליש מכל החיפושים של מורים פרטיים באתר!
במקום השני, שיעורים פרטיים באנגלית עם 22.87% מהחיפושים. שיעורים פרטיים בלשון עם 9.55%, מדעי המחשב עם 5.33% וסוגרים את החמישיה הפותחת שיעורים פרטיים בפיסיקה עם 4.89% מהחיפושים.


התפלגות חיפושי שיעורים פרטיים תלמידי בית ספר

 

גם אצל הסטודנטים קורסי המתמטיקה נמצאים בראש טבלת הביקושים עם 15.33% מהחיפושים באתר. שם אגב, הפערים מול מקצועות אחרים קצת יותר קטנים - שיעורים פרטיים בכלכלה לדוגמא, מהווים 14.57% מהחיפושים.


התפלגות חיפושי שיעורים פרטיים לסטודנטים

 

למה תלמידים לוקחים שיעורים פרטיים במתמטיקה?

בעבר, רק תלמידים מתקשים נעזרו בשירותיהם של מורים פרטיים למתמטיקה. המורה הפרטי היה עוזר להם להדביק את הפער משאר התלמידים בכיתה ולהישאר בקצב.

בשנים האחרונות, לתלמידים המתקשים הצטרפו גם הרבה תלמידים שרוצים לעשות את הקפיצה מציונים טובים לציונים מעולים ותלמידים שרוצים לעלות מ-3 יחידות ל-4 יחידות או מ-4 יחידות ל-5 יחידות.
יותר ויותר תלמידים (והורים) יודעים שמי שרוצה להתקבל ללימודים הגבוהים לאחר הלימודים בבית הספר, צריך לדאוג לכך שממוצע הבגרות שלו והציון במתמטיקה יהיה גבוה.

 

מה המחיר של שיעורים פרטיים במתמטיקה?

כשמסתכלים על הנתונים של תלמידים בית הספר, רואים שהמחיר של שיעור פרטי במתמטיקה משתנה כתלות באזור בארץ.
שיעורים פרטיים במתמטיקה בתל אביב, בבית התלמיד, יעלו 123.9 ש"ח בממוצע. שיעור בבית המורה יעלה 110.5 ש"ח.
בירושלים, שיעור בבית התלמיד יעלה 112.9 ש"ח בממוצע, בבית המורה 102.1.
בבאר שבע לעומת זאת, המחירים נמוכים בהרבה. מורה פרטי למתמטיקה שמגיע לבית התלמיד יקח בממוצע 95.2 ש"ח - מעל ל-20% פחות!

להלן טבלה המסכמת את מחירי השיעורים הפרטיים במתמטיקה לפי אזורים בארץ:

 

עיר שיעור בבית התלמיד שיעור בבית המורה
תל אביב 123.9 110.5
ירושלים 112.9 102.1
הרצליה 115.7 103.9
חיפה 99.1 90.5
באר שבע 95.2 85.4

 

גם אצל הסטודנטים, המחירים משתנים כתלות באזור בארץ אבל גם כתלות בזמן בשנה. שיעורים פרטיים בזמן תקופת מבחנים יקרים יותר משיעורים במהלך הסמסטר.
בתל אביב, לדוגמא, שיעור פרטי בקורסי המתמטיקה יעלה 100.1 ש"ח בממוצע. בתקופת מבחנים, המחיר מגיע ל-107.1 ש"ח. בירושלים במהלך הסמסטר המחיר הממוצע הינו 97.8 ובתקופת מבחנים 104.4.

 

עיר שיעור במהלך הסמסטר שיעור בתקופת מבחנים
תל אביב 100.1 107.1
ירושלים 97.1 102.9
הרצליה 97.8 104.4
חיפה 88.1 95.2
באר שבע 82.6 83.1

 

איך לבחור מורה פרטי למתמטיקה?

הדרך הטובה ביותר למציאת מורה מתאים היא כמובן לקבל המלצה על מורה טוב מחברים או משפחה. חשוב מאוד לוודא שאכן המורה למתמטיקה הביא לשיפור משמעותי בהישגים ובצורת החשיבה. הרבה פעמים אנשים נוטים להמליץ על מורה עם יחסים בין אישיים טובים ולא תמיד אותו מורה הביא לשיפור משמעותי.

אם לא הצלחתם למצוא מורה דרך המלצות של הסביבה הקרובה, תוכלו להיעזר במאגר המורים למתמטיקה באתר לימוד נעים. אלו ההמלצות למציאת המורה המתאים:

 

המלצות תלמידים קודמים

בפרופיל המורה מופיעות המלצות של תלמידים קודמים. כדאי לחפש המלצות שנוגעות לאיכות ההוראה והשיפור בהישגים. בנוסף, יש לשים לב לגילאים של המגיבים ולבדוק האם הם נמצאים באותה קבוצת גיל שלכם.

 

ניסיון קודם

ככל שהמורה יותר מנוסה, כך יש סיכוי גבוה יותר שהוא יצליח לזהות את גישת ההוראה המתאימה עבורכם. יש הרבה מאוד מורים למתמטיקה ששולטים בחומר בצורה אבסולוטית אבל קשה להם למצוא את הדרך להעביר את החומר. כמו כן, חשוב מאוד לודא שלמורה יש ניסיון בקבוצת הגיל שלכם מכיוון שגישת ההוראה משתנה מאוד בין קבוצות הגיל השונות.

 

תוכנית עבודה

עדיף לעבוד עם מורים שיודעים לבנות תוכנית עבודה. לשיעורים הפרטיים צריך להיות יעד ברור ומוגדר ותוכנית העבודה צריכה להביא אתכם לעמידה ביעד. לדוגמא, אם הבגרות במתמטיקה מתקיימת בעוד מספר חודשים ויש לכם מספר נושאים שדורשים חיזוק, תוכנית העבודה צריכה להביא אתכם להבנה בכל הנושאים הללו עד לתאריך של הבגרות. מורים ותלמידים שלא עובדים עם תוכנית עבודה מסודרת יכולים להגיע קרוב למבחן עם זמן מועט מדי להשלמת כל הפערים.

 

שיעורי בית וזמינות בין השיעורים הפרטיים

מתמטיקה אפשר ללמוד רק דרך תרגול עצמי. גם אם תבנו את כל ההסברים במהלך השיעור, אם לא תתרגלו בין השיעורים לא תצליחו במבחנים. זו הסיבה שהמורה חייב לתת לכם הרבה מטלות תרגול עצמי ולבדוק את ההתקדמות שלכם דרך פתרון התרגילים. כדי לחסוך זמן יקר בשיעור, יש לוודא שהמורה הפרטי זמין לשאלות שלכם בין השיעורים הפרטיים. תשובה לשאלה קטנה יכולה "לשחרר את הפקק" שנוצר ולתת לכם את האפשרות להמשיך הלאה לתרגילים הבאים.

 

המחיר

כמובן שכדאי לבדוק שהמחיר של השיעור נמצא במסגרת התקציב שלכם. גם אם המחיר קצת יותר יקר, אפשר לבדוק האם המורה נותן שיעור ניסיון במחיר מוזל. יתכן שרמת ההוראה של המורה גבוהה ותצטרכו פחות שיעורים.

 

מגמות ומבט לעתיד

מבחינת הביקוש, מספר החיפושים של מורים פרטיים למתמטיקה עולה כל הזמן. בראיה אחורה, אנחנו רואים שמספר החיפושים באתר עולה בצורה משמעותית משנה לשנה.

מגמה נוספת הינה העליה בשימוש של המורים והתלמידים בכלי אונליין שונים - שיעורים פרטיים אונליין במתמטיקה, הרצאות מוקלטות, חומרי תרגול ועוד.

ההתרחבות בכלי האונליין וההתקדמות של הטכנולוגיה הביאה לשינוי תפיסתי של תפקיד המורה הפרטי - המורים לא רק מגיעים להעביר חומר בשיעור הפרטי אלא נותנים בנוסף תמיכה בין השיעורים וחלק מהמורים אפילו מעלה חומרים לקריאה ולתרגול שישמשו את התלמידים בין השיעורים.