טיפים ללמידה נכונה ואפקטיבית לקראת בחינה


יום המבחן הגיע. אתם יושבים בכיסא, נעים בחוסר נחת, לידכם בקבוק מים. המורה מתחיל לחלק את המבחנים ומניח אותם הפוכים על פני השולחנות. לאחר שהוא נותן את האישור להתחיל במבחן אתם הופכים את הדף ומגלים שאתם יודעים את התשובות. למען האמת אתם ממש "שוחים" בחומר. נשמע טוב? אם תפעלו בהתאם תוכלו להפוך את המצב שתואר למציאות. במאמר זה נציג בפניכם 10 המלצות שיעזרו לכם להגיע מוכנים למבחנים.

טיפים ללמידה לקראת בחינה

להלן 10 המלצות שסייעו לכם להגיע מוכנים למבחנים: 

1. התחילו ללמוד בזמן

 אל תחכו לרגע האחרון שאלו את עצמכם כמה זמן אתם צריכים ללמוד לפני המבחן וענו בכנות, אם אינכם מבינים את החומר ויש הרבה מידע ללמוד התחילו כמה שבועות לפני, אם אתם מכירים ומבינים את החומר וההיקף אינו גדול תוכלו להתחיל ללמוד מספר ימים עד שבוע לפני המבחן.

2. לוח זמנים

הוציאו את סיכומי השיעורים, הספרים, החוברות וכו' וארגנו את החומר. אם הכתב שלכם לא ברור מומלץ לצלם את החומר מחברים שהתברכו בכתב ברור. לאחר שתבינו מהו החומר שעליכם ללמוד ארגנו את לוח הזמנים – הקציבו את הזמן לקריאה, לארגון, לסיכום, לסימון וכו'. אם אתם נוהגים ללמוד עם חבר תאמו את לוחות הזמנים מראש. במידה ויש לכם שאלות, רשמו אותן ונסו לברר מהן התשובות עם החברים.

3. רמזים מהמורה

הרבה פעמים המורים נותנים רמזים ואומרים לתלמידים באילו חומרים יש להתמקד ואילו שאלות עשויות להופיע בבחינה. רשמו את דבריהם והתמקדו באותו החומר.

4. למדו במקום שקט ונוח

הקפידו ללמוד בחדר שקט ומסודר, הדבר יסייע לכם להתרכז. הרחיקו פלאפונים, מחשבים וכל דבר שעשוי להפריע לכם להתמקד בלמידה.

5. קחו שיעורים פרטיים

 כדי לחדד את הידע, להיזכר ולקבל מענה עבור שאלות מומלץ לקחת כמה שיעורים פרטיים בתחום הנלמד אשר יכול להיות – לשון, מתמטיקה, היסטוריה, ספרות וכו'.

6. הדגישו מידע חשוב

 סמנו מושגים, משפטים חשובים, כותרות וכו'. לאחר מכן התחילו לסכם את החומר ולקרוא את הסיכומים. תוכלו לסדר את המידע בדרכים שונות כמו למשל -  תרשים זרימה.

7. שאלו שאלות

 עצם העובדה שאתם מכירים את המורים שלכם יכולה לסייע מאוד – נסו לחשוב אילו שאלות עשוי המורה לשאול – על אילו נושאי לימוד הוא התעכב, האם חידד פרטים מסוימים וכו', רשמו את השאלות האפשריות וענו עליהן בהרחבה.

8. היו יצירתיים

אם אתם צריכים לזכור תהליכים או מושגים תוכלו לפעול באופן יצירתי. תוכלו למשל להקריא את המידע בקול רם ובאופן דרמטי, תוכלו ליצור משחקי מילים וראשי תיבות, תוכלו ליצור סיפור, לרשום מילות מפתח ולסמן אותן בצבעים ועוד.

9. קחו הפסקות

 הימנעו מהעמסת מידע, למדו מספר שעות בכל יום וקחו הפסקות קצרות בין לבין.

10. חשבו על החומר

 נסו להתרכז ולנסות להיזכר בחומר שלמדתם, לאחר מכן השוו בין המידע שזכרתם ובין הסיכומים ונסו להיזכר בחומר פעם נוספת.

מקווים שעזרנו! שיהיה לכם בהצלחה!