6 טיפים מנצחים להכנת הילד לכיתה א'

הגוזל או הגוזלית שלכם עולים לכתה א'? מזל טוב! הכניסה לבית ספר היא אחד הרגעים המרגשים בחיים – גם עבורכם וגם עבור הילדים. מאידך, זהו רגע שטומן בחובו הרבה חששות: איך יסתגל הילד ממסגרת גמישה ומהנה כמו הגן, למסגרת נוקשה יותר שמחייבת שמירה על שקט וריכוז לאורך זמן? איך הוא יתרגל לכך שעליו להכין שיעורי בית ולתרגל את הנלמד בכיתה? וכיצד יעכל את העובדה שחלק מחבריו מהגן לא הולכים לאותו הבית ספר,ושעליו להכיר חברים חדשים?

הכנה לכיתה א - הטיפים שיעזרו לכם לעשות זאת נכון

מאד טבעי לחשוש מעצם המעבר, ואכן לעתים ילדים נתקלים בקשיים שונים בהגיעם לכיתה א'. יחד עם זאת, למעט במקרים נדירים, הקשיים חולפים במהרה ככל שהילד מתרגל למסגרת. כדי לעזור לכם להכין את ילדכם לכיתה א' בצורה הטובה ביותר, כך שתהיה לו נחיתה רכה והוא ייהנה מהמעבר ולא יסבול ממנו, גיבשנו עבורכם מספר טיפים מועילים.

רוצים להכין את ילדכם לכיתה א' עם מורה אונליין?

לחצו כאן וצפו ברשימה של מורי אונליין להכנת הילד לכיתה א'. הרשימה מציגה פרופיל מפורט הכולל ניסיון, תגובות והשוואת מחירים.

המדריך המקוצר לקראת כיתה א'

בקרו בבית הספר לפני תחילת הלימודים

ילדים נוטים לחשוש פחות ממקומות חדשים אם כבר ביקרו בהם ועשו עמם היכרות ראשונית. עוד לפני ששנת הלימודים מתחילה, לכו עם הילד לבית הספר, הראו לו את הכיתה בה ילמד, בדקו עמו היכן נמצאים השירותים, וחפשו יחד מקומות מרכזיים נוספים כמו חצר המשחקים, הברזייה, הספריה, חדר המורים, אולם הספורט ועוד.

תרגלו עם הילד את מסלול ההליכה לבית הספר

אם ילדכם צפוי ללכת לבית הספר לבדו (בהנחה שבית הספר קרוב) או להגיע לתחנת ההסעה שליד הבית, תרגלו עמו את המסלול פעמים רבות לפני פתיחת שנת הלימודים. נסו למצוא מסלול ללא מעברי חציה, אך אם יש כאלה, ודאו שפועלות בהם משמרות זה"ב, שכן ילד מתחת לגיל 9 לא יכול לחצות את הכביש לבדו. אם תמצאו ילדים נוספים שהולכים במסלול זה וילדכם יוכל להצטרף אליהם, זה מצוין, אך בכל מקרה חשוב לוודא שהילד יודע ללכת לבדו.

ערבו את הילד בתהליך ההכנה ללימודים

הילד צריך להיות שותף בכל תהליך ההיערכות ללימודים, כדי להבין לקראת מה הוא הולך וגם כדי לאפשר לו להנות מהתהליך. לכו יחד עמו לבחור ציוד לבית ספר כמו תיק גב, קלמר, מחברות, עפרונות ועוד; תנו לו למדוד את התלבושת האחידה לפני תחילת הלימודים; אם יש צורך לעטוף מחברות וספרים ולהדביק עליהם מדבקות, עשו זאת יחד עם הילד והפכו את זה למשחק מהנה.

הכינו את הילד לפעולות ולמשימות שיידרשו ממנו בבית הספר

לפחות מספר חודשים לפני תחילת הלימודים כדאי להתחיל לתרגל עם הילד מיומנויות שיידרשו ממנו בבית הספר: שימוש בעיפרון, ישיבה בכסא ליד שולחן, עבודות גזירה והדבקה, קריאה יחד בספרים (הילד לא חייב לדעת לקרוא ולכתוב לפני אבל כדאי לחשוף אותו לספרים ולפעולת הכתיבה), עבודה בחוברות עבודה (חוברות צביעה, למשל) ועוד. בנוסף, כדאי לתרגל מיומנויות חברתיות כגון הצבעה בכיתה, המתנה בתור בנימוס, תורנויות, כיבוד אחרים ועוד.

עזרו לילד לתרגל עצמאות

בבית הספר הילד יהיה ברשות עצמו ולא תמיד יקבל עזרה מאחרים, לכן כדאי להתחיל להרגיל אותו לפחות כמה חודשים מראש לבצע משימות שונות באופן עצמאי. ניתן למשל לבקש ממנו לעזור בסידור הקניות מהסופר, לסדר את החדר בעצמו, לערוך את השולחן, לקרוא לכל בני המשפחה לארוחת הערב ועוד.
שלום כיתה א', ובהצלחה!