חמשת כללי הזהב ללימוד שפה חדשה

כמעט כולם רוצים ללמוד שפה חדשה, אבל מעט אנשים מצליחים בכך, מסיבות שונות- סדר עדיפויות , חוסר מוטיבציה, מחסור במשאבים (כסף) ועוד סיבות רבות. המאמר הבא יעזור לכם בעזרת כמה כללי זהב פשוטים להצליח ללמוד שפה חדשה ולהתמיד בכך.

מהם כללי הזהב ללמידת שפה חדשה?

1. הגדירו מטרות- הגדירו מהי מטרת העל שלכם, לאן אתם שואפים להגיע בלימוד השפה. מטרת העל יכולה להיות למשל- לעבוד עם אנשים בשפה זו, להצליח לתקשר בצורה בסיסית, להצליח לדבר עם המשפחה של בן/בת הזוג. כל אחד ומטרתו האישית.

מלבד מטרת העל, כדי לא להתייאש בדרך (כי קשה לחשוב רק על התוצאה, מה יקרה בסוף), כדאי להגדיר מטרות ביניים שיעזרו לכם לשמור על הכושר בתרגול השפה. למשל- ללמוד בשיעור פרטי שלוש פעמים בשבוע ולקרוא ספר כשעה בשבוע, ללמוד בשיעור פרטי שעה בשבוע ולדבר עם מישהו הדובר את השפה פעם בשבועיים, לראות כל יום חצי שעה טלוויזיה בשפה הזו. מטרות הביניים יכולות להשתנות לאורך הדרך ולהיות מוגדרות מראש ליום/ שבוע/ חודש. 

חשוב לזכור את מטרת העל ואת מטרות הביניים ולדבוק בהן, אך לא להלקות את עצמכם אם מדי פעם מתפספס, אחרי הכל לימוד שפה אמור להיות תהליך מהנה (אחרת אף אחד לא היה לומד, וגם כשעושים דיאטה מותר לפעמים לאכול שוקולד...)

2. הגדירו מסגרת זמנים- כמה זמן תרצו להשקיע בלימוד השפה? כמה שעות של שיעורים תרצו לעשות בשבוע וכמה שעות של תוספות (קריאה, דיבור, שיעורי בית, צפייה בטלויזיה) ומתי הזמנים הפנויים שלכם. אם אתם אנשים מאוד עסוקים אולי תקבלו החלטה שאת כל התוספות (מלבד השיעור עצמו) אתם עושים בזמנים ה"מתים" (נסיעה ברכבת, שטיפת כלים, קצת לפני השינה וכו'). אחרי שתדעו מה מסגרת הזמנים שלכם תוכלו למצוא מורה עם הפניות המתאימה. כדאי בשיעור הראשון לדבר על כך ולתאם ציפיות (כדי שלא יהיה מצב שאתם רוצים ללמוד כל יום בערב והמורה פנוי רק בבקרים פעם בשבוע).

3. פעלו בכמה ערוצים- כדי לפתח יכולות שונות בשפה (קריאה, כתיבה, דיבור, שמיעה) ובעיקר כדי שלא להשתעמם כדאי לפעול בכמה ערוצים- לראות טלוויזיה בשפה, לקרוא ספרים/ עיתונים, להשתמש באפליקציות, לדבר ועוד. יכול להיות שתגלו שערוץ מסוים יותר מהנה לכם או יותר אפקטיבי ותחליטו לדבוק בו. זה טוב, אך כדאי לא להזניח לגמרי גם את הערוצים האחרים.

4. האמינו בעצמכם- אל תצפו לתוצאות מהירות כבר בהתחלה, היו סבלניים והשקיעו זמן ומרץ בלימוד. כל פעם שאתם מרגישים שינוי קטן עודדו את עצמכם (השינוי יכול להיות לקרוא ספר קצר, להבין חלק משיחה, להבין מה כתוב בעיתון, ללמוד ולזכור כמה מילים חדשות ועוד). אל תקחו קשה מדי ימים שלא הולך, יש ימים כאלו... מדי תקופה הסתכלו אחורה והיו מרוצים ממש שהשגתם, אל תשוו את עצמכם לאחרים, כל אחד בעל יכולות/ משאבים שונים. השאלה האמיתית היא - האם השקעתם כמו שרציתם? האם התקדמתם ביחס לשבוע/ שבועיים/ חודש אחרונים?

5. קחו את זה באיזי.... כל פעולה שאנו עושים בחיים יכולה להיות מלווה בלחץ ומתח או ברוגע ובכיף, אנחנו בוחרים איך להתייחס לפעולות שלנו. לימוד שפה חדשה הוא תהליך ארוך הדורש מאמץ והשקעה. אפשר לעשות את זה בלחץ ולסבול (וכנראה להפסיק באמצע) או ללמוד בכיף ובנחת ועל הדרך לקבל תחביב חדש עם ערך מוסף ענקי. 

אלו חמשת כללי הזהב ללימוד שפה חדשה, אמנם זאת לא תורה מסיני וכנראה לי משהו שלא חשבתם עליו קודם, אבל לפעמים כשרואים משהו מול העיניים באופן מסודר ובמיסגור חדש יכולים ליפול אסימונים.

אז שיהיה בהצלחה!