המדריך השלם להכנת הילד לכיתה א'

המעבר מגן הילדים לכיתה א' מסמל תחילתו של פרק משמעותי בחיים עבור הילד וטומן בחובו שינויים רבים ולא מעט התרגשות עבור הילד וההורים.  בשנים האחרונות גדלה המודעות לכך לוודא עוד לפני תחילת שנת הלימודים החדשה שהילד מוכן ובשל מכל הבחינות ובדיוק לשם כך, יש לא מעט דרכים לסייע לו בכך.

ישנם מספר פרמטרים העוסקים בבדיקת המוכנות שמתבססות בעיקר על אופי, תכונות וכישורים נרכשים המסייעים להעריך את מידת המוכנות לקראת כיתה א' וכיצד ניתן לחזק יכולות אלו.

מעוניינים להכין את ילדכם לכיתה א' עם מורה אונליין?

לחצו כאן וצפו ברשימה של מורי אונליין להכנת הילד לכיתה א'. הרשימה מציגה פרופיל מפורט הכולל ניסיון, תגובות והשוואת מחירים.

אילו מיומנויות נדרשות מילד שאמור להתחיל כיתה א'?

כאמור, מדובר על סוגים שונים של מיומנויות שבאות לידי ביטוי אצל כל ילד בדרך וברמה שונה. המטרה היא בסופו של גבר ליישר קו בין כל התלמידים כדי שתתקבל רמת לימוד. על מנת למדוד את המיומנויות הדרושות, נדרש לנתח את אישיותו של הילד ולבחון את המיומנויות ביכולת להפגין הבנה ולבצע פעולות.

אילו מיומנויות נדרשות מילד שעולה לכיתה א'?

להלן כמה מהמיומנויות שניתן להן דגש במהלך גן חובה, השנה הקודמת למעבר לכיתה א':

יכולות פיזיות וכישורי למידה – גזירה במספרים, צביעה בתוך קווי המתאר, זיהוי ומיקום של מספרים ואותיות במקומם הנכון וברצף הגיוני, ארגון לוגיסטי של פריטים שהתלמיד נושא עמו לכיתה – פתיחה וסגירה של ילקוט או קלמר, הוצאה והכנסה של כלי כתיבה ושמירה על החפצים שלו, יכולת הקשבה למורה או לגננת במשך ארבעים וחמש דקות (כאורך השיעור) והבנה קוגניטיבית של הנאמר (נמדדת בדרך כלל על ידי שאילת שאלות וציפייה למענה תשובות הגיוניות ונכונות).

יכולות רגשיות ומנטליות – חוסן רגשי (יש המתייחסים אליו כאל מוכנות רגשית לכיתה א'), יכולת פרידה מהורים, חברים או מלווים, יכולת להסתדר במבנה גדול ולהתמצא בו, הבנת המקום בכיתה בין ילדים נוספים, הפנמה של כללי ההתנהגות הן ברחבי בית הספר והן בתוך הכיתה במהלך השיעור.

איך אפשר לסייע למוכנות של הילד לכיתה א'?

ישנן מספר שיטות יעילות להכנת הילד לקראת כיתה א'. דפי מוכנות לכיתה א - חלק מהשיטות ניתן לשיים באופן עצמאי בבית, עם ההורים או האחים הבוגרים באמצעות דפי מוכנות לכיתה א'.

שיעורי דמה - אופציה נוספת היא להירשם לשיעור סימולציה המדמה את מהלך השיעור בכיתה. כך תתקבל אצל הילד תמונה כוללת על פעולות ומשימות שגרתיות בכיתה והוא ידע בדיוק למה לצפות.

תרגול מקוון - אפשרות נוספת היא לבצע הכנה מקוונת לכיתה א' דרך האתר לימוד נעים המציע שיעורי אונליין פרטיים העוסקים בנושאים אלו. בדומה לשיעורים פרטיים פרונטלים עם מורה.

מבחן בשלות - באמצעות מבחן בשלות לכיתה א', ניתן לאמוד את יכולותיו ואת רמת המוכנות שלו ובכך לסייע לו לחזק ולשפר את כישורי הלמידה וההבנה של הילד

החשיבות של הכנת הילד לכיתה א'

כאמור – אין עוררין על כך שמדובר בשינוי גדול מאד. מכיוון שכל ילד מסתגל בצורה שונה לשינויים – אי אפשר לחזות מראש איך יגיב ואיך יתנהג לנוכח השינויים המשמעותיים שצפויים לו בלוח הזמנים.

נדרש לעבור על כללי ההתנהגות, קוד הלבוש, אינטרקציה יעילה עם המורים. כבר בגן החובה הורים רבים מייחסים חשיבות למעבר ומשקיעים בהתאם את הזמן המרבי להכנה מוצלחת.

מעבר לשינוי עצמו שחל בין הגן לבין כיתה א' – שנותיו הראשונות של הילד במערכת החינוך עשויות להיות מושפעות מהדרך שבה עשה את צעדיו הראשוניים בכיתה א' ולכן כבר בגן החובה הגננות יעשו מאמצים גדולים כדי לוודא שהמעבר מתבצע בצורה חלקה ונעימה ככל האפשר.

כשילד מגיע מוכן לכיתה א' - כל היתרונות

התמודדות ידועה מראש - כפי שצויין כאן במאמר, ילד שהכינו אותו כראוי לכיתה א' יידע באופן תאורטי בעיקר למה לצפות.

קוד התנהגות - בנוסף תגדל אצלו המודעות שמערכת החוקים שונה ופחות גמישה ביחס לגן החובה ולכן ידרש ממנו להתנהג בהתאם.

לוח זמנים מסודר - כבר בשלבי ההכנה ידגישו בפני הילד את הצורך לעבור על פי לוח זמנים ברור ומוגדר שלא ניתן לשנות.

תמיכה שוטפת - כדי להוריד את סף המתח וההתרגשות הילד כבר ידע שיוכל תמיד לפנות אל מורה או היועצת בבית הספר.

משמעת - הילד יכיר את את זכויותיו ברמה הבסיסית שאותם זכאי לממש בעת הצורך.

אחריות ומחויבות - עוד בשלבי ההכנה, תגדל המודעות וההבנה בנוגע למשימות שעליו להכין מדי יום כמו שיעורי הבית חברתי - ההכנה תסייע לילד להבין את החשיבות לעזור לחבריו לספסל הלימודים במידת הצורך.