הכנה למבחני מחוננים - טיפים ושיטות מומלצות

תמיד ידעתם שהילד שלכם הכי חכם, אבל עכשיו זה ניתן לבדיקה ממש. הצאצא שלא מזמן רק למד ללכת ולדבר הוזמן למבחן מחוננים. אז לקרוא הוא יודע היטב וגם סדר פעולות חשבון ואפילו חלקים מלוח הכפל אבל המבדק בוחן עוד יכולות.

על מנת שהילד יוכל לפתח את הכישורים שלו בתחום הלימודים כדאי לדעת כיצד בנוי המבחן ואיך ניתן להתכונן אליו כך שהילד יצליח בו.

רוצים ללמוד לקראת מבחן למחוננים?

בקישור הבא מוצגים פרטים על חוג העשרה ואסטרטגיות למידה מתקדמות למחוננים.

מהו מבנה המבחן המיועד למחוננים

איתור המחוננים מורכב משני מבחנים. בחלק הסינון המוקדם המבחן כולל חלק הבודק את יכולות הילד במתמטיקה וחלק נוסף הבוחן את יכולות הבנת הנקרא שלו, בו התלמיד יסמן את התשובה הנכונה מתוך כמה אפשרויות, לגבי שאלות על החלק שקרא.

למי שעבר בהצלחה את המבחן הראשון צפוי מבחן נוסף ובו שלושה חלקים. למבחן זה תוקדש כשעה וחצי והוא יכלול חלק חשיבה מילולית שיכלול בדיקת אוצר מילים, השלמת משפטים, המרת יחיד רבים ועוד, חלק מתמטי שיורכב מאיתור סדרות חשבוניות ופתרון בעיות מילוליות וחלק צורני בו הילד יצטרך לאתר אנלוגיות באיורי צורות, למצוא את יוצא הדופן בין הצורות וכיוצא באלו. גם כאן יוצגו לתלמיד מספר אפשרויות ועליו יהיה לבחור בנכונה.

כיצד להצליח במבחן למחוננים

ההורה יכול לסייע לילד רבות בהכנה למבחן גם מבחינה לימודית ממש וגם מבחינת יכולת ההתמודדות עם בחינה. הדבר המיטבי לעשות הוא לאתר ברחבי הרשת מבחני מחוננים לדוגמה ולתרגל אותם. השאלות דומות במבחנים אלו וכך הילד יקבל מושג כיצד נראה המבחן, אילו סגנון שאלות הוא צפוי לפתור ואת רמת המבחן. בנוסף הקפידו לנסות לפתור את מבחן הדוגמה בזמן האמיתי המוקדש לכל חלק, כך תתרגלו גם את האלמנט הקריטי הזה בהצלחה במבחן המחוננים.

הקפידו שהילד יקרא היטב את ההוראות לכל חלק וכל שאלה. פעמים רבות נוטים למהר ולסמן תשובה שנראית לנו כנכונה, אולם השאלה לא מתייחסת כלל למה שהיינו מצפים.

חשוב לזכור כי חלקים רבים במבחן הם רב ברירתיים ("מבחן אמריקאי"). למדו את הילד כי במקרה ואינו יודע או אינו בטוח בתשובה ניתן לדלג על שאלה ולחזור אליה בזמן שיוותר לו לאחר שישלים את שאר השאלות. באופן דומה למדו אותו לפעול בשיטת פסילת תשובות לא אפשריות, כך גם אם אינו יודע את התשובה במדויק יוכל לענות נכונה על ידי כך שישלול תשובות שהן בפירוש לא נכונות. לבסוף יש להסביר לילד כי אין להשאיר שאלות ללא מענה וכי בלית ברירה אף ינחש את התשובה הנראית לו ביותר.

טיפים לקראת מועד הבחינה

הקפידו כי בליל הבחינה הילד ישן מספיק, אכל היטב ומגיע ללא לחץ ובזמן לבחינה. בנוסף כדאי לבוא עם בקבוק מים, כלי כתיבה ומחיקה וכן לדעת מראש היכן נמצאים השירותים הסמוכים במקרה הצורך.