הווה מושלם - Present Perfect ומה ההבדל בין זמן הווה מושלם פשוט להווה מושלם ממושך

זמן הPresent Perfect, הוא זמן שמקורו בעבר, כאשר הוא נמשך אל ההווה. אנו נוטים להשתמש בזמן זה, בכדי לתאר פעולה שכבר התחילה , כאשר היא לא הסתיימה והיא עדיין נמשכת עד לרגע בו אני מדבר עם אדם נוסף .הפעולה מסתיימת בעת שאני מדבר עם אדם זה. חשוב להבין שזמן זה נועד בכדי שנוכל לדבר על אירוע שרלוונטי לעבר ולעתיד. חשבו על כך, ישנם אירועים בחיים שלנו שהם אירועים מתמשכים ומורכבים. בעברית אנחנו קוראים לאירועים אלו תהליך.

הווה מושלם הוא זמן של אירועים גדולים

כדי להסביר את זמן Present Perfect, נסתכל על הדוגמה:

כאשר אני אומר כי "תכננתי את אירוע החתונה שלי ושל אשתי", אני יכול להתכוון שכך שהתכנון היה רגעי. תכנון החתונה, אינו מעשה קטן אלא הוא מעשה ארוך ומורכב הכולל מספר שלבים בתוכו ואירועים קטנים יותר ,שכולם מובילים לאירוע הסופי.

בכדי שאדם יבין, כי הפעולה עליה אני מדבר, היא חלק מפעולה ארוכה יותר, אני מבקש להשתמש בזמן הPresent Perfect. בנוסף, נבקש להשתמש בזמן זה בכדי לתאר פעולה שנמשכה לאורך תקופה מסוימת, שוב זוהי פעולה שאינה מתחילה ונגמרת באותו רגע. לדוגמה:

  •  כאשר אבקש להגיד כי שחיתי אתמול, אשתמש בזמן Past simple  (עבר פשוט).
  • כאשר אבקש להגיד כי אני שוחה במשך שמונה שנים אבקש להשתמש בזמן הPresent Perfect.

זמן זה יכול להיות מטעה כאשר הפירוש הפשוט הוא כי אני ממשיך את הפעולה ללא הפסקה במשך תקופה מסוימת. אך סביר להניח כי אנשים יבינו כי הכוונה היא לפעולה אשר נעשית כמה פעמים בשבוע, עם הפסקות ולא לפעולה שנעשית בלי הפסקה, ברצף.

Present Perfect הוא זמן מורכב

אכן זמן זה שאינו דומה לזמן שקיים בשפה העברית, אך כעת אתם יכולים להבין למה הוא משמש. אנו נשתמש בו כאשר נבקש להראות לאחרים כי הפעולה שעשינו, היא מורכבת , כזאת שדרשה מאיתנו מאמץ וזמן רב.

מצב נוסף אשר מצריך מאיתנו שימוש בזמן Present Perfect, הוא מצב בו פעולה נגמרה אך היא עדיין משפיעה על ההווהלדוגמה:

have lived in this house for 5 years - אני גרתי בבית הזה למשך חמש שנים.

כשנבקש לתאר תקופה בה גרנו בבית מסוים למשך פרק זמן ,נשתמש בזמן הPresent Perfect. זאת מכיוון שתקופה זאת נגמרה, תקופה זאת הייתה ממושכת ומורכבת וכוללת בתוכה פעולות ושלבים רבים ולבסוף, תקופת המגורים משפיעה על ההווה. כעת, כאשר אני גר במקום חדש, סיכוי גדול כי ביצעתי את המעבר לאחר חוויות כאלו ואחרות שחוויתי בתקופת המגורים הקודמת.

מה ההבדל בין זמן Present Perfect Simple לבין Present Perfect Progressive

  • זמן הPresent Perfect דומה לזמן Progressive Present Perfect. השוני בין זמנים אלה, נמצא ברגע בו נגמרה הפעולה.
  • זמן הPresent Perfect מדבר על פעולות שהתחילו בעבר ועוד לא נגמרו או נגמרו ברגע בו אני מדבר עליהן ולעומת זאת זמן ה Progressive Present Perfect מדבר על פעולות שהסתיימו להן.
  • כאשר אנו מבקשים להבחין בין שני הזמנים, עלינו לחשוב לרגע על הפעולה שאני עומד לתאר. האם פעולה זאת הסתיימה ושייכת לנחלת העבר או שמא פעולה זאת עדיין מתקיימת. כאשר נבין את נקודה זאת, נדע באיזה זמן להשתמש.
  • נקודה נוספת לדמיון בין שני הזמנים היא העבודה כי שניהם מורכבים הן מעבר והן מהווה, אפשר לומר ששני הזמנים מתעסקים בפעולות רלוונטיות גם לעבר וגם להווה.

כעת ניתן כמה דוגמאות המשוות בין שני הזמנים, כאשר נוכל להראות את הנקודות שיעזרו לנו לזהות את נקודות השוני על ידי תיאור דו שיח בין שני אנשים המדברים על קריאת ספר.

Present Perfect Simple

Progressive Present Perfect

אדם 1: Do you want to read this book, right now?
אדם 2: I have already read this book, last month

אדם 1: For how long, you are reading this book?
אדם 2: I have been reading this book for five months,
I have a hard time finishing it.

 

כפי שניתן לראות מין הדוגמאות, ישנו הבדל מובהק בין שני הזמנים , הדבר תלוי בשאלה האם הפעולה שהתרחשה בעבר נגמרה והסתיימה או שמא היא עדיין נמשכת עד לזמן זה.

יש להבחין במקרה יוצא דופן אשר יכול להיראות כשייך ל Progressive Present Perfect אך הוא בעצם שייך לזמן Present Perfect Simple. מקרה זה מדבר על מצב בו אנחנו מתעסקים  ברגשות, מחשבות ורעיונות, אשר התחילו בעבר ונמשכים אל זמן הווה ומעבר לו. פעולות אלו נקראות באנגלית Stative Verbs.  זכרו את ההבדל בין שני הזמנים, כאשר הוא נמצא במצב הפעולה, האם היא נגמרה או שמא, היא עדיין נמשכת?

עוד דברים שטוב לזכור על זמן Present Perfect

כעת כאשר אנחנו יודעים את העקרונות עליהם מתבסס זמן Present Perfect, נוכל להתחיל ללמוד את זמן זה. אך לפני שתתחילו לעשות כך, זכרו כמה חוקים פשוטים , באמצעות כך, תוכלו להשתמש בזמן Present Perfect בצורה הנכונה ביותר.

  • ראשית כול, חשבו מתי התרחשה הפעולה, עליה אתם עומדים לדבר. האם היא נגמרה כבר? שנית, שאלו את עצמכם, האם זוהי פעולה מורכבת שמקיימת בתוכה מספר פעולות רב? תוכלו להשתמש בדוגמת המגורים בבית. כאשר אנו מתגוררים במקום מסוים, אנו ישנים, אוכלים ומבלים במקום זה.
  • בנוסף נסו להיזכר, האם פעולה זאת נמשכה לאורך פרק זמן ממושך.
  • לבסוף, יש לזכור כי אך ורק זמן Present Perfect מתאים למצבים בהם אנחנו משתמשים ברעיונות, מחשבות ודאגות.

ככול שתטיבו לענות על שאלות אלה שוב ושוב, כך תוכלו לזהות את הרגעים הנכונים והמתאימים לשימוש בזמן Present Perfect. למרות שמשימת הזיכרון, יכולה להיראות מעיקה בהתחלה, דעו לכם, כי כעת אתם צוברים מיומנות. לאחר שתדעו להשתמש בזמן Present Perfect , בצורה טובה, תוכלו לראות כי תענו על השאלות בצורה אוטומטית, מבלי שתידרשו להעניק לדבר פרק זמן מיוחד, בפני עצמו.


עכשיו, נבקש מכם לבצע כמה תרגילים אשר קשורים לחוקי זמן הPresent Perfect שנכתבו במאמר זה. תרגול זה נועד בשבילכם, בכדי שתוכלו להשתמש בזמן זה בצורה נאותה.

תרגול Present Perfect

לפניכם טבלה ובה משפטים באנגלית השייכים לזמנים
Present Perfect Simple ו-Progressive Present Perfect כעת נבקש מכם לסמן אילו מין המשפטים מתאימים. תוכלו לכתוב בטבלה לאיזה זמן מתאים המשפט.

משפט

זמן מתאים

I have lived in this house for five years

 

I have been living in this house for five years

 

I have dated her for three months

 

I have been married to her for three months

 

I have played guitar a few years ago

 

I had been started riding horses a few months ago

 

I have used to live in the United States

 

I have been working as a painter in Canada for the past five years

 

I knew you were familiar to me, I have studied with you in university for three years

 

I have been studying at the university for the last two years

 


מאמרים דומים

אנגלית למתקדמים כיתה ט גיל 15 ומעלה