הביטקוין כזהב אנשי המאדים

כלים ליצירת ערך הופיעו משחר ההיסטוריה האנושית. שימור ומסחר בערך החל מצרור החיטה בכנען העתיקה הנקרא שקל דרך הזהב ככלי לשמירת ערך ותכשיטים שומרי ערך. הפעם עם המהפכה הטכנלוגית הגיע כלי דיגיטלי חדש לשמירת ערך באופן מבוזר בכל העולם הביטקוין.

כיום הטכנולוגיה משתכללת בקצב מדהים. קהילת המפתחים של ביטקוין מוכנה כבר לאלגורתמים של מחשבים קוונטים. מצד אחד האדם מפתח הנדסה עצמית ננטית. מצד שני בינה מלאכותית ומחשוב על. הכוח שיאזן בין שני אלו הם טכנולוגיות מבוזרות. ביטקוין הוא רק ספר החשבונות המבוזר הראשון. איתריום הוא כבר מחשב על מבוזר שיכול ליצור מטבעות לעשות פעולות וזיכרון בתשלום במטבע של עצמו האיתריום.

טכנולוגיות אלו כמו נהיגה אוטונומית יגיעו בוודאות השאלה היא רק מתי. בשביל הפנסיה שלכם. כדי שתכירו את השחקנים והנפשות בעולם של סקטור הקריפטו.

איך הביטקוין התחיל

הכל התחיל בתאריך 31 אוקטובר 2008. נשלח מייל אנונימי אנונימי לעשרות חברים בפורומים של קריפטוגרפיה - ענף ההצפנה במתמטיקה. המייל נחתם על ידי הכינוי סטושי נקומוטו.

במייל היה כתוב כך:

"אני עובד בזמן האחרון על מערכת מזומנים אלקטרונית חדשה ישירות מאדם לאדם, ללא צד שלישי מהימן", "המאפיינים העיקריים: הוצאה כפולה מונעת באמצעות רשת אנשים. אין גורם אחד ששולט במערכת. המשתתפים יכולים להיות אנונימיים. מטבעות חדשים נוצרים מהוכחת עבודה בסגנון האש. כוח חישוב האלגוריתם ייצור מטבעות גם מפעיל את הרשת כדי למנוע תשלום כפול ",

"I've been working on a new electronic cash system that's fully peer-to-peer, with no trusted third party, The main properties: Double-spending is prevented with a peer-to-peer network. No mint or other trusted parties. Participants can be anonymous. New coins are made from Hashcash style proof-of-work. The proof of work for new coin generation also powers the network to prevent double spending"

Satoshi Nakamoto

כך כתב האדם תחת הכינוי סטושי נקמוטו בהודעת הדוא"ל. הוא התחבר באמצעות טור שמאפשר אנונימיות ברשת וצירף למייל מסמך בן 9 עמודים. הדף הלבן white paper מסמך שיהפוך בעתיד לסטנדרט בתעשיית הקריאה להרצת טכנלוגיה חדשה או פירוט של סטארטאפ סטנדרטי המרכיז על כוונותיו ומאפיני הטכנלוגיה במסמך פשוט לבן עם טקסט בלבד. הפשטות שביעלות.

את הדף הלבן של ביטקוין ניתן לקרוא כאן

אגב לסיפור המסתורין של סטושי. לפי סטיסטיקת השעות שהדמות בכינוי סטושי נקמוטו התחברה ניתן להניח שהיא גרה בצפון אמריקה. כיום רבים נוטים לחשוב שזה האל פיני - פרופסור לקריפטוגרפיה מקליפורניה שהיה מהראשונים של תנועת הסייפרפאנק יחד עם פיל צימרמן. תנועה שהאמינה בהמשך הפרטיות כמו פעם ללא הטכנלוגיה במציאות לבין האינטרנט והמרחב הדיגיטלי להתפתחו האנושית.

באתר הביטקוין שסטושי פתח לצורך הפרויקט החל שיח בפורום. ב-3 לינואר 2009 הרשת החלה לפעול. כלומר כל מי שרצה יכל להריץ במחשב לו תוכנה שתעשה את החישוב של הרשת. בהתחלה הספיק מחשב בייתי פשוט לחשב ולתחזק את הביטקוין. כתובת הארנק הראשונה והטרנזקציה הראשונה שנשלחה הייתה מיועדת לאל פיני בקליפורניה. עד היום לא בוצע שימוש בכספים שכרה סטושי. האל פיני חלה במחלת ALS מצבו הבריאותי הדרדר בשנת 2009 ובשנת 2014 מת. הוא עצמו הכחיש שהוא סטושי אבל היה ידוע בהומור ובשימוש בכינויים ובדמויות.

בכל מקרה זה לא משנה מי המציא את הביטקוין כמו שזה לא משנה מי המציא את החשמל או את הרכב. אפשר להשתמש בהם בלי לפחד שמי שהמציא אותם שולט בטכנלוגיה. כיום ביטקוין כתוצאה מהיצירה המיוחדת ומהבוזרת שלו באינטרנט למטבע המבוזר ביותר בסקטור המטבעות. הישג לא מבוטל לשוק שמילת הקסם בו מבוזר. decentralize everything כלשון ויטליק בוטרין מייסד האיתריום.

אבל מה זה ביטקוין בעצם

פריצת הדרך בביטקוין היא פריצת דרך במדעי המחשב. לראשונה ניתן לייצר פיסת מידע דיגיטלית. שלא ניתנת להעתקה ושימוש אלא מזוהה יחודית. ההצפנה התבססה כל טכנלוגיה ידועה ברמה צבאית. פרוטוקול PGP. הגרלת מספר גדול בן 72 ספרות וזה היוזר והסיסמה שלכם. בשביל הנוחות במספרים ארוכים עושים קידוד שלו בבסיס 58 שמיוצג באותיות קטנוות וגדולות ומקבלים מחזורת כמו כתובת ארנק ביטקוין. מתוך המפתח הפרטי יוצרים את המפתח הפרטי. השליטה בכתובת מתבצעת על ידי שליחת חתימה של טרנזקציה במפתח הציבורי לשרתי ביטקוין שמפוזרים בעולם. על ידי המפתח הציבורי המצורף ניתן לוודא שהחותם אכן מחזיק במפתח הפרטי. המידע נשמר על שרתי ביטקוין בכל העולם שמתחרים להוסיף את החתימות ראשונות ולמצוא האש שמסתיים ב 18 אפסים. התוצאה נראית כך

00000000000000000009d7a39823971c557b254c79f21f5756f9df1d5ddc9f74

כדי למצוא את התווים שלמעלה נדרש כוח חישוב של פי 100 מכל שרתי גוגל בעולם ביחד. זה העוצמה של האנרגיה שמאבטחת בפועל את הביטקוין. כמו אנרגיה של מדינה קטנה. המחשב שחישב להלן "כרה" את הבלוג הזה קיבל 6.5 ביטקוין + עמלות טרנזקציות עוד 0.5 ביטקוין.  זה התמריץ הכלכלי שגורם לחברות להקים חברות שרתים במקומות קרים על אנרגיה ירוקה וזול כדי להריץ יום וליל שרתי ביטקוין. פרוטוקול הביטקוין לא נפרץ מעולם. כל אובדן הכספים הגיעה מבורסות או אנשים פרטים. לא באג בפרוטוקול עצמו כמו שקרה באיתריום. הפרוטוקול פשוט בזבזני באנרגיה אבל בטוח להפליא.

ביטקוין היה הסנונית הראשונה לטכנלוגיות מבוזרות

אתריום הוא ביטקוין 2.0 מחשוב על מבוזר. כיום על ידי הרצת קוד הנקרא "חוזה חכם" יכולים להתבצע פעולות ברישום ובחישוב של רשת האיתריום באופן קבוע ואוטומטי. כך קיימות כיום בורסות מבוזרות להחלפת טוקנים של איתריום. חוזים חכמים לביטוח חוזים חכמים. תעשיה זו נקראת DeFi קיצור של  decentralized finance.

כיום רוב המשתמשים החדשים מאחסנים את הכסף בבורסה הגדולה ביותר - ביינאנס. היא אומנם מאובטחת היטב לא כמו בגוקס שנפרצה ונשדד ממנה 850 אלף ביטקוין. המומלץ ביותר הוא לקנות מחלפן גדול ומוכר כמו ביטס אוף גולד ולאחסן בטרזור - שבב יעודי מוביל בסקטור לשמירה על הסיסמה בת 72 הספרות. זוכרים? המפתח לכסף שלכם. יש משפט בתעשיית הקריפטו חוץ מ"אם אין לך ביטקוין אין לך פנסיה" המשפט הוא "אין לך מפתח פרטי אין לך ביטקוין" רק החזקה עצמאית של המפתח הפרטי נותנת לכם את מלוא הפונציאל להחזיק את הכסף כמו זהב מתחת לבלטות רק דיגיטלי.

למשתמש החדש הבנה של השוק ואינסוף המושגים דומה לכניסת חייל לראשונה לעולם ראשי התיבות של צה"ל. הדברים הם פשוטים להבנה כשמשתמשים במילים פשוטות. כדי לסחור ולהחליף מדי פעם מטבעות משתמשים במטבעות יציבים הנשארים שווים 1 דולר כל הזמן. כך ניתן לקנות ולמכור ביטקוין בלי להמיר לשקלים בכל פעם אלא לבצע פעולה דיגטלית פשוטה מהמחשב בבית. הדולר קריפטו הוא בעצם טוקן שרץ על האיתריום. הנפוץ ביותר הוא USDT ויש כיום נסיונות להריץ מטבע יציב מבוזר מגובה על ידי מטבעות קריפטו אחרות ב DAI. שוק ה DeFi מהווה תמריץ למשקיעים בסיכון נמוך יותר. על ידי נעילה של מטבעות כמו באיתריום 2.0 החדש. נעילת מטבעות קריפטו מכל הסוגים וקבלה תמורתם מטבע אחר כהוכחת בעלות להחלפה זמינה בכל רגע. נזיל גמיש וחדשני.

העולם הזה משתכלל ומסתעף אבל היי לפחות בואו תיצרו לעצמכם כתובת ביטקוין רנדומלית באמצעות האתר הזה בחינם ללא רישום https://www.bitaddress.org