האם יש גיל להתחיל ללמוד שפה?

על פי המדע, שפה היא יכולת קוגניטיבית שאנו רוכשים בקלות יחסית כאשר אנו בגיל צעיר: ילדים קטנים לומדים את השפה (או השפות) של ההורים שלהם כמעט ללא קושי!  לא סתם השפה בה אנו מדברים באופן טבעי מילדות נקראת "שפת אם".

הקלות בה נרכשת שפה חדשה יורדת כאשר אנו מתבגרים ובערך לאחר גיל 7 (כמובן שהדבר משתנה מאדם לאדם) לימוד השפה כבר הופך לאתגר של ממש. יחד עם זאת, היכולת ללמוד שפה לא תלויה רק בגיל. ישנם המון גורמים המשפיעים על האפשרות ללמוד שפה חדשה, או על המהירות בה מגיעים לרמה גבוהה בשפה. בין היתר, שיטת הלימוד יכולה להיות הגורם המכריע בהצלחה של כל מי שלקח על עצמו את האתגר.

תינוקות שמתחילים לדבר, לא עוברים קורס מסודר במשך חודשים, בו הם לומדים את כל אוצר המילים של השפה, את כל כללי הדקדוק וכולי. הם עושים את מה שאנחנו לעתים חוששים לעשות בגיל מבוגר יותר

פשוט מתחילים לדבר

נכון, הם עושים טעויות, ולא בכל סיטואציה הם מצליחים לבטא את עצמם באמצעות השפה (אם לא מחשיבים בכי וצחוק כשפה לכל דבר). אבל אז מה? בתוך כמה חודשים הם כבר מגיעים לרמות שליטה בשפת האם שלהם שאנחנו היינו חולמים להגיע אליהן בזמן כל כך קצר.

השיטה שלי בדיוק נצמדת לשיטה הזו שהומצאה על ידי תינוקות המין האנושי מאז שהאדם פתח את הפה

מתחילים לדבר בביטחון כבר מהשיעור הראשון

כאשר עולים בגיל, ועם הניסיון שלנו בחיים במסגרות חינוך כאלה או אחרות: בית ספר יסודי, בית ספר תיכון, אוניברסיטה וכולי, אנו רוכשות ורוכשים עוד כלים שיוכלו לעזור לנו לרכוש ידע מסוגים שונים. כאשר זה מגיע ללימוד שפה, בעיניי מדובר לא בתחום שנמצא בתוך תחומי הכיתה, אלא הוא תחום שצריך לצאת איתו לשטח ולהתחיל לעבוד!

בקורס נגרות לא יושבים מול מצגות ומשננים חומר תיאורטי על סוגי עצים, על מגוון כלים וכולי, אלא מתחילים להכין שולחן, להכין כיסא, או מדף, ובאמצעות הניסיון לומדים את כל החלק התיאורטי, שהוא כמובן גם מאוד חשוב בשביל להיות נגר או נגרית מקצועיים.

ללמוד תוך כדי תנועה

כך גם בלימוד שפה: על פי השיטה שלי, את הידע התיאורטי החשוב מאוד לומדים תוך כדי תנועה, תוך כדי שאנו כבר עובדים בפועל עם השפה, ומרכיבים משפטים במקום שולחנות, מתנסים במילים במקום בכלי עבודה, ולומדים על הדקדוק במקום על סוגי עצים ודבקים.

אז האם יש גיל להתחיל ללמוד שפה?

התשובה היא לא. יש גילים שאולי בהם קל יותר לחלק מהתלמידים וגילים בהם קשה יותר לאחרים. אולם, מה שחשוב הוא לא הגיל, אלא הרצון ללמוד, והביטחון ללמוד תוך כדי תנועה – כלומר, לקחת בחשבון שלפעמים טועים. החוכמה היא להבין שבשיעור לומדים, ומהטעויות – לומדים פי עשרה.

איך שפה נולדת? כמו תינוק. בהתחלה זה מאתגר, לומדים משפטים, מרחיבים לאט לאט את אוצר המילים. מתנסים בדיבור כבר מהשיעור הראשון, נופלים לפעמים, ומיד קמים וממשיכים לנסות וללכת. מי מכם שיש לו בת או בן, אחיין או אחיינית, יודעים טוב מאוד – אחרי הנפילות של הצעדים הראשונים, ברגע שתינוק לומד ללכת, הוא כבר לא מפסיק לרוץ.

כל גיל הוא הזדמנות ללמוד שפה חדשה ולכל גיל יש את היתרונות המיוחדים שלו שיעזרו לכם בדרך להגיע למטרה. במקום לחשוש מהגיל - נצלו את היתרונות שלו!

האם אתם מוכנים להתחיל לדבר ספרדית? בואו נדבר ואשמח ללוות אתכם דרך

ללמוד כמו תינוקות