אסטרטגיות חיים *כל אדם נולד להתנוצץ, לבהוק ולזהור*

אסטרטג לחיים מספק ידע וכללים מיוחדים שאינם נלמדים בלימודים הפורמאלים והם חיוניים להצלחה, לניהול מצבים ואינטראקציות בחיים היום יומיים, לפתרון בעיות, צמיחה והשגת יעדים.

"הסוד להצלחה הוא עשיית הדברים הרגילים עם השקפה חדשנית, בדיוק כפי שאין בעולם טביעת אצבע של אדם שדומה לטביעת אצבעו של האחר"

אסטרטגית חיים זו ההגדרה של היעוצים, שהאסטרטג, בעזרת הידע והניסיון שלו, נותן את הכלים הדרושים למבקש היעוץ לצאת למסע הרצוי והגעה ליעד. הוא מתעסק עם ההווה והעתיד.

בתוך כל תהליך למידה באשר הוא, חשוב לשלב אסטרטגיות חיים כדי להבין את האדם שמולנו ולעזור לו להגיע מנקודה א לנקודה ב. האסטרטג לחיים לא נותן פתרונות, הוא נותן דרכי חשיבה חדשים ואז דרכי החשיבה האלו פותחים ערוצים חדשים במוחו של האדם שמובילים אותו לייצר פתרונות חדשים ומועילים.

לחלק ולתת כוח שליטה גם למוח בנוסף ללב שבדרך כלל מוביל יותר לפתרון בעיות עם רגשות ותרוצים. תרוץ הוא הערוץ לכשלון לכן אני כאסטרטגית לחיים ומורה מלמדת את האדם למצוא דרך מעקף בדיוק כפי שעוקפת עורקים שנסתמו ע"י יצור עורק חדש שמוביל את הדם בצורה בריאה. 

אנחנו צריכים לבדוק את דרך מחשבותינו בזמן היתקלות בקושי. האם אנחנו אומרים שבגלל סיבות אלו או אחרות אנחנו לא מסוגלים לעשות פעולה מסוימת או למרות הקושי המסוים אנחנו עושים את אותה הפעולה. דפוס החיים, כשהאדם אומר "בגלל", משמעותו שהוא מרים ידיים. אם האדם חושב שלמרות משמעותו שהוא ממשיך בדרכו ומוצא פתרונות עד להצלחה. 

  • כשאתה אומר "בגלל ש" אתה מתרץ למה לא הצלחת או למה לא עשית או אתה לא רוצה או יכול לעשות פעולה מסויימת, זאת אומרת שאתה נותן אישור לעצמך להרים ידיים.
  • כשאתה חושב על "למרות ש" אתה תביא את עצמך לדרך למציאת פתרון לבעיה... כמו שבעולם הרפואה עושים "מעקף" לבעיה.

משמעו בחיים אתם מחליטים אם להתמודד או להתמוטט. בנוסף משמעותו של דבר זה לקיחת אחריות. 

בחיים צריך להגדיר יעד נסיעה מדויק וגם העדפות ... למשל לGPS  אנחנו מגדירים לאן אנו צריכים להגיע וגם למשל להגדיר אם אנו רוצים את הדרך הקצרה ביותר או המהירה ביותר. וכך תפקידו גם של האסטרטג לחיים וגם המורה להביא את האדם ליעד בהתחשב בניתונים שלו כגון העדפותיו, אופיו והקשיים שלו.

החיים הם כמו חדר כושר אנו מתאמנים למרות הקושי והמאמץ הנדרש וגם חוסר האפשרות לראות תוצאות מיידיות. אנו רואים את התוצאה רק אם אנו עושים מעבר ליכולתנו ולאורך זמן.

לא האירועים קובעים את התחושות אלא ההסתכלות עליהם והכוונת המפרשים בהתאם

אם יש למישהו בית חולים קרוב למקום מגוריו, הוא יכול לחשוב שזה מקום לא נעים של מחלות אבל הוא גם יכול חשוב שזה מקום יפה של לידות... וכך בכל תחומי החיים... המבט והציון שאנחנו נותנים לכל אירוע זה מה שיקבע אם זה אירוע מרגיז וכמה מרגיז, או משמח.

ההבדל בין אתגר לקושי הוא השאלה איזה מיתוג אנו נותנים לזה.

הצעד הראשון לכיוון היעד הוא בעל חשיבות גדולה אפילו אם הוא פסיעה קטנה... צריך להתחיל. זה כמו שמתכננים ללכת לטיול , נסיעה ארוכה, ברגע שעולים ומתניעים אז יוצאים לדרך והנסיעה מתחילה. כל עוד שלא ישבנו במכונית ולא התנענו, הנסיעה עוד לא התחילה....ברגע שהתנענו אנחנו כבר מתקדמים ליעד ולכן בכל תהליך למידה חייבים להתחיל לעלות על הסולם, להתחיל בשלב הראשון , ואין אפשרות לדלג על שלבים כי מאבדים שיווי משקל ואולי הקפיצה גדולה מדי ולא יכולים הגיע למדרגה  ואז נופלים

ולסיום, אני כאסטרטגית לחיים באה להראות לכם את הכלים החבויים והמייחדים שיש לכם, כפי שיכולים להבין מהסיפור הבא:

קבצן הולך עם תיק ברחוב והוא פוגש קבצן אחר ומספר לו כמה קשה לו. ואז הקבצן השני מסב את דעתו של הראשון על רוכסן נוסף סמוי שישנו בתחתית התיק... הקבצן הראשון מודה שהוא אף פעם לא פתח את הרוכסן הזה למרות שיש לו את התיק הרבה זמן.....הם פותחים את התיק ומגלים שם יהלומים...

כך גם האופי שלנו והכישרונות החבויים, צריך למצוא אותם, לפתוח את הפתח ולאפשר להם לצאת החוצה, להשתמש בהם כדי לקדם את חיינו וזה תפקידי כאסטרטגית לחיים.

כדי להתגבר על מיכשולים צריכים להתקיים שלושה תנאים:

  • כוח רצון
  • התמדה
  • וסביבה תומכת

החיים דומים לרוח, אין לנו שליטה על הרוח אבל אפשר לכוון את המפרשים. כשאנו מכוונים נכון ומשקיעים מספיק אנו משיגים. הסתכלות אל התכלית והמטרה תמיד נותנת כח פנימי שיוביל אותנו למסע וליעד. לכן, כל יום בבוקר וכל דקה במשך היום צריך לדעת שיש לנו את הכוחות שאנו צריכים,  ותמיד להסתכל ולצעוד בבטחה קדימה אל המטרה ולהיעזר בכלים הפנימיים שלנו וגם החיצוניים כגון הורים, מורים, אסטרטגים ויועצים.