אני מבין ספרדית אבל לא מצליח לדבר" – נשמע לכם מוכר?

הרבה תלמידים שמגיעים אליי, אומרים לי את אותו המשפט: "אני מבין הרבה, אבל לא יודע לדבר". איך זה יכול להיות? הרי שפה או יודעים, או לא יודעים... מסתבר שזה לא בדיוק עובד ככה. הרבה ישראלים ראו בילדות שלהם טלנובלות, המפורסמות שבהן הן כמובן "קטנטנות" ו"המורדים" ורכשו אפילו בלי לשים לב יכולות של הבנת הנשמע. זוהי למידה פאסיבית של שפה, וכנראה שהיא עובדת, לפחות באופן חלקי.

הבעיה היא, שמה שלא משתמשים בו – הולך לאיבוד, או כמו שאומרים באנגלית: If you don't use it – you lose it. כדי להצליח להשתמש בשפה, צריך, מטבע הדברים, להשתמש בה, ולא רק לשמוע אותה.

בטח לא תיפלו מהכיסא אם אגיד לכם, שהדרך היחידה לעשות זאת היא... להשתמש בשפה. אבל איך עושים זאת? אם מעולם לא פתחנו את הפה ודיברנו בספרדית, מדוע שנעשה זאת החל מעכשיו?

השיטה שפיתחתי מבוססת בדיוק על ההבנה הזו, שהדבר שהכי מקדם אותנו בלמידת שפה הוא לא רכישת הכמות הרבה ביותר של ידע, ולא ניסיון להגיע לרמה תיאורטית גבוהה לפני שיוצאים לשטח – אלא פשוט להתחיל לדבר.

בשיעור ספרדית אתם תתחילו לדבר כבר מהדקות הראשונות. כמובן שלאורך הקורס גם מתוסף ידע, לומדים על הדקדוק, מרחיבים את אוצר המילים. אולם הכי חשוב הוא שכל הזמן נקפיד לדבר ולדבר.

השיטה מבוססת על ניסיון של לימוד ספרדית של מאות תלמידות ותלמידים במשך יותר מ-15 שנה, והיא הוכיחה את עצמה בכל פעם מחדש. בדרך כלל, השאלה ששואלים אותי מיד אחרי שאני מציגה את השיטה, היא: אבל איך אני יכול לדבר אם אין לי אוצר מילים בספרדית? איך אני יכול לדבר אם לא למדתי את כללי הדקדוק הבסיסיים?

התשובה היא שנכון, לא תוכלו מיד בשיעור הראשון להתחיל לנהל שיחות על כל נושא ובכל רמת מהירות. אבל אם תתגברו על המכשול הראשון, תראו כבר בעצמכם שאתם יודעים יותר ממה שאתם חושבים... כל מה שהיה חסר לכם עד עכשיו הוא ה"פּוּש" הקטן כדי להתחיל לתרגל.

אל דאגה, התוכנית שנועדה להכשיר אתכם גם מקנה "גלגלי הצלה". גלגלי ההצלה האלה נועדו לאותן סיטואציות בהן אנו נתקעים בשיחות הראשונות שאנחנו מנהלים בשפה חדשה. אין לאף אחד ציפייה שבתוך שיעור כבר תוכלו לבטא כל מה שאתם רוצים בצורה מושלמת: מה שחשוב הוא לנסות, וללמוד לצאת מהסיטואציה הזו תוך כדי דיבור.

למה זה כל כך חשוב כאשר לומדים שפה חדשה? משום שידיעת כל המילים בשפה והגעה לרמת שליטה מלאה בדקדוק היא משימה כמעט בלתי אפשרית, לכל הפחות היא עלולה לקחת זמן רב: גם דוברות ודוברי ספרדית מספרד או דרום אמריקה לא מכירים את כל אוצר המילים של השפה הספרדית העשירה...

אבל, ברגע שהתחלתם לדבר, תוכלו לזהות בצורה יעילה יותר, ממוקדת יותר ומוגדרת יותר מה הפערים שלכם, איפה אתם צריכים להשתפר, וכמובן להשלים את הפער במהירות.

אז אם אתם רוצים להתמקד במה שחשוב ולהתחיל ליישם את הידע שכבר יש לכם בספרדית בניהול שיחה תכל'ס, אם אתן אוהבות קיצורי דרך ורוצות להגיע לשליטה בזמן קצר, אם כבר הרבה זמן אתם חולמים לעשות את הקפיצה מהבנה בלבד לדיבור שוטף תצטרפו אליי למסע ותחילו עוד היום אפילו בלי לצאת מהבית.

אני מבין ספרדית