איך מחשבים שטח פנים של תיבה?

כתלמידים בחטיבת הביניים או בתיכון, אין דבר שמעסיק אתכם יותר מאשר הציונים שתקבלו במבחנים, ובהמשך גם בתעודות השנתיות. אתם מודעים לכך שהציון שיופיע בחלקו העליון של המבחן שלכם, ישפיע רבות:

  • ציונים במתמטיקה בחטיבה משפיעים על ההקבצה אליה תשויכו
  • ציונים במבחנים במתמטיקה בתיכון משפיעים על מספר היחידות שתלמדו
  • הציונים משפיעים על תחשות הביטחון שלכם

בניגוד למה שחושבים לא מעט תלמידים, מקצוע המתמטיקה הוא בהחלט מקצוע שכל אחד יכול להצליח בו. עם זאת, מה מקשה על חלק מהתלמידים להתמודד אל מול שאלות, להבין נוסחאות ולקבל ציונים גבוהים? שתי סיבות עיקריות:

  • המחסום הפסיכולוגי כי "מתמטיקה זה קשה"
  • הקצב בו נלמד החומר בכיתה שלא מתאים לכל התלמידים

לאורך המבחנים שלכם בחטיבת הביניים וגם בתיכון, תצטרכו להתמודד עם פתרון בעיות שונות מתחום הגיאומטריה. כך, תצטרכו גם לדעת איך מחשבים שטח פנים של תיבה. לפניכם, הנוסחה לפיה תוכלו לחשוב את שטח הפנים של התיבה, וגם דרך אפשרית להטמיע את החומר הנלמד בצורה יסודית ואיכותית יותר.

הנוסחה לפניכם: איך מחשבים שטח פנים של תיבה?

התיבה מורכבת מ-6 מלבנים שונים. בעת שתוצג בפניכם בעיה בספר הלימודים או בבחינה, בה תידרשו לחשב את שטח הפנים של התיבה, הרי שזוהי הנוסחה לפיה תשיבו על השאלה:

(רוחב*אורך + גובה*רוחב + גובה* אורך) *2

אם ניקח לדוגמא תיבה עם הנתונים הבאים, הרי שכך יחושב שטח הפנים של התיבה:

רוחב = 5

אורך = 2

גובה = 3

וכעת, יש ליישם את הנוסחה: (5*2+ 3*5 + 3* 2) *2

אם כן, שטח הפנים של התיבה יהיה 62

לא הצלחתם להבין את הנוסחה בכיתה? יש מה לעשות

כל עוד מדובר על נוסחה, הרי שכל מה שאתם צריכים לעשות הוא ליישם אותה על בסיס הנתונים המופיעים בשאלה. עם זאת, ישנם תלמידים שלא מצליחים לחלץ את הנתונים כנדרש, וכך הם נתקלים בקושי של ממש להתמודד עם הבעיה. תוכלו להשלים פערים כאלו ואחרים באמצעות מורה פרטי במתמטיקה. חשוב שתדעו: העובדה כי לא הצלחתם לגמרי להבין נוסחאות או נתונים במסגרת שיעור המתמטיקה בכיתה, לא אומרת כי אין לכם את היכולת להבין.

במסגרת לימוד כיתתית יש לא מעט רעש, אינספור גירויים ומורה אחת שמלמדת את החומר על פי קצב הידוע מראש. בשיעור פרטי הקצב מוכתב על ידכם, כאשר תוסבר לכם הנוסחה בצורה נרחבת, מהו ההיגיון סביבה ואיך מיישמים אותה עם הנתונים המוצגים (וגם עם אלו שלא). שיעור פרטי מותאם במידותיו אליכם, ולעתים – שיעור אחד בלבד מספיק על מנת להשלים פער ולגרום לכם להגיע להבנה נרחבת.

שיעור פרטי הניתן באינטרנט: עד כמה הוא יעיל?

לאורך הלימודים שלכם, אתם צריכים לחלק את עצמכם בין שלל מטלות, למידה למבחנים ונוכחות בכיתה. במידה ותרצו, תוכלו לקבל שיעור פרטי במתמטיקה במתכונת של אונליין. כל הנדרש מכם הוא לקבוע את השעה והיום המתאימים לכם ביותר עם המורה למתמטיקה, ואת השיעור תנהלו בצורה מקוונת אל מול מסך המחשב. תלמידים מעידים על שביעות רצון גבוהה מאד ממתכונת זאת, כאשר לאחר השיעור הם יצאו נשכרים ומחוזקים בנקודות החלשות.

חשיבותם של ציונים טובים במקצוע המתמטיקה

הציונים שתקבלו במתמטיקה ישפיעו במידה רבה על תכנית הלימודים שלכם בהמשך:

  • כתלמידי החטיבה, הרי שהציונים שתקבלו משפיעים גם על ההקבצה וגם על היקף היחידות הנלמד בתיכון.
  • בתיכון – המטרה שלכם היא ללמוד בהיקף יחידות נרחב יותר בכדי לקבל בונוס בציון הבגרות.