איך ללמוד פסנתר- שאלות ותשובות נפוצות על לימודי פסנתר


החלטתם לקחת שיעורי פסנתר? בין אם אתם מעוניינים לנגן להנאתכם או להפוך לפסנתרנים מקצועיים, אפשר להבין למה בחרתם בכלי הזה. הפסנתר הוא כלי פופולרי, שמשתלב מצוין עם כל סוגי המוזיקה והנגינה בו אינה מאד קשה ללמידה – הבסיס פשוט למדי, ועם הזמן בונים ומוסיפים עליו עוד טכניקות ועוד רבדים. ניתן לנגן בו הן מנגינות פשוטות כגון שירי ילדים והן יצירות מורכבות של מוזיקה קלאסית.

רגע לפני שאתם מתחילים ללמוד, בטח מנקרות בראשכם כמה שאלות: יתכן שהן אפילו גורמות לכם להתלבט אם אתם רוצים בכלל לקחת שיעורי פסנתר עם מורה פרטי או מעדיפים דווקא כלי אחר. אנחנו כאן כדי להשיב על שאלותיכם, ומקווים שכאשר תגיעו לסוף המאמר, תמצאו שקיבלתם את התשובות שחיפשתם. אז קדימה, לשאלות!


רוצים ללמוד לנגן על פסנתר? ריכזנו עבורכם מספר שאלות ותשובות

האם נדרשים כישורים מסוימים כדי ללמוד לנגן על פסנתר?

יש אנשים המאמינים שכדי לנגן על פסנתר אדם צריך להיות בעל שמיעה מוזיקלית, להיות בעל קואורדינציה טובה ואפילו צריך שיהיו לו אצבעות ארוכות ודקות! בוודאי יצא לכם לשמוע את הביטוי "אצבעות של פסנתרן". אך האמונות האלה לא בהכרח נכונות. שמיעה מוזיקלית אפשר לפתח ככל שמעמיקים בלימודי הנגינה ומאזינים לסוגי מוזיקה שונים, קואורדינציה ניתנת גם היא לפיתוח ככל שמתרגלים את הנגינה ואפילו אצבעות ארוכות ודקות לא צריך – אתם תלמדו לנגן בדרך שאופטימלית לגודל ולצורת האצבעות שלכם.

האם ניתן ללמוד נגינה למטרות ליווי בלבד?

נגני ליווי בפסנתר נדרשים להרבה אמנים, הרכבים ותזמורות; ויש אנשים שפשוט רוצים ללמוד לנגן כדי ללוות את עצמם בשירה. אך האם אפשר ללמוד נגינת ליווי בלבד? ובכן, את הבסיס של נגינת פסנתר (תווים, סולמות, מקצבים, ארפג'ו ועוד) יהיה עליכם ללמוד בכל מקרה, וכדאי גם להתמקצע בנגינת סגנונות שונים, כי כך יהיה לכם קל יותר לאלתר במקרה הצורך וללוות את עצמכם ואחרים בנגינה חופשית. יחד עם זאת, בהחלט יש עקרונות לנגינת ליווי אותם ניתן ללמוד – בעזרת מורה, בעזרת ספרים או בעזרת סרטונים באינטרנט.

מהו טווח המחירים לשיעורי פסנתר?

שיעור פסנתר יכול לארוך 45 דקות או שעה שלמה, והמחיר משתנה בהתאם לכך. בנוסף, המחיר משתנה לפי הוותק והניסיון של המורה. מחיר ממוצע לשיעור הוא 100-150 ש"ח. אם בוחרים בשיעור אונליין (כן, כיום ניתן ללמוד פסנתר עם מורה פרטי דרך האינטרנט!), המחירים לרוב יהיו נמוכים יותר, סביב 70-100 ש"ח.

האם ניתן ללמוד בכל גיל?

התשובה הקצרה לכך היא: כן! פסנתר בהחלט ניתן ללמוד בכל גיל. כל עוד יש לכם מוטיבציה ויכולת התמדה, תוך שנים ספורות תוכלו להגיע לרמה טובה מאד. יחד עם זאת, יש לזכור שככל שמתחילים ללמוד בגיל צעיר יותר, ניתן להטמיע קונספטים בקלות ובטבעיות (בדומה לאופן בו למידת שפה בגיל צעיר היא קלה וטבעית יותר), וכמובן יש שנים רבות יותר לתרגול – כך שמי שהתחיל לנגן בגיל 6 והתמיד מאז, עשוי להיות כבר בגיל 12 פסנתרן מקצועי שיכול לנגן יצירות מורכבות.

טיפ לסיום

הדרך הטובה ביותר לדעת אם שיעורי פסנתר מתאימים לכם היא לקחת שיעור ניסיון; המשקיעים אף יכולים לקחת מספר שיעורי ניסיון עם מספר מורים. במהלך השיעור ודאי תרגישו אם זה הכלי עבורכם ואם אתם מתחברים לשיטת הלימוד. שיהיה לכם בהצלחה - ונתראה בקונצרט!