איך ללמוד לפסיכומטרי

מזל טוב, הרגע הגדול הגיע שבו התקבלה ההחלטה להיכנס לעולם האקדמי וכעת נדרש לעבור את בחינת הפסיכומטרי. כידוע, תפקידה העיקרי של בחינת הפסיכומטרי היא להיות שומרת הסף הקשוחה של המוסדות האקדמיים, הבוררת את המועמדים האקדמיים לפני קבלתם.

מידת ההצלחה שלכם בפסיכומטרי היא זו אשר תקבע האם תצליחו להגיע לפקולטה שחלמתם עליה או לחלופין תמצאו את עצמכם מתפשרים על עתידכם. לכן, קל מאוד להבין את הלחץ שמרגישים המועמדים בתקופת הלמידה לפסיכומטרי ולמרות שכיף לשמוע מילים מרגיעות, כדאי להתכונן בצורה יעילה בכדי לצאת מהבחינה בראש מורם.

מעוניינים לקחת שיעור פרטי בפסיכומטרי עם מורה מנוסה?

באתר לימוד נעים מוצגת רשימה מסודרת של מורים מיומנים לפסיכומטרי עם פרופיל מפורט הכולל ניסיון, תגובות והשוואת מחירים. לצפייה ברשימת המורים לפסיכומטרי, לחצו כאן.

איך ללמוד לפסיכומטרי לבד וביעילות?אם אתם תוהים איך ללמוד לפסיכומטרי, הדבר הראשון שאתם צריכים לדעת הוא שתהליך הלמידה לרוב נמשך מספר חודשים  לכן בכדי להפיק מהתקופה הזאת את המקסימום, חשוב מאוד לתכנן בקפידה את תקופת הלמידה.

בשלב הראשון בהליך התכנון, עלינו לקבל החלטה האם אנחנו לומדים לבד למבחן, או מצטרפים לאחת מאותם קורסי הכנה לפסיכומטרי. לכל שההחלטה תתקבל, נצטרך להכיר יתרונות וחסרונות של כל אחת מן שיטות הלימוד.

היתרונות של קורס הכנה לפסיכומטרי הם כמובן: מסגרת הלימוד המחייבת. העובדה שהקורסים מועברים על ידי מורים מקצועיים שיכולים להכין אותנו בצורה טובה למבחן יכולה להעלות את המוטיבציה ולהכווין לציון הנדרש.

אך כאמור, לצד היתרונות שי גם חסרונות, שהגדול ביניהם הוא כאמור, עלות הקורס – לא לכולם יש את התקציב לשלם עבור קורס שכזה.

החדשות הטובות הן, שאם יש לכם משמעת ורצון אמתי להצליח במבחן הפסיכומטרי, באפשרותכם גם להתכונן לבד לבחינה. 

איך ללמוד לפסיכומטרי לבד ולא במסגרת קורס

ללמוד לבד לפסיכומטרי זו בחירה אמיצה שדורשת לא מעט משמעת עצמית. בהיעדר מסגרת כלשהי התלמיד יכול להמשיך לעשות את אותה הטעות וכך למעשה לפגוע בסיכוייו להצליח. כדי למנוע טעויות שחוזרות על עצמן ולקבל איזושהי מסגרת (גם אם היא מינימלית) מומלץ לקחת שיעור אצל מורה פרטי המיומן בפתירת מבחני פסיכומטרי.

המורה לפסיכומטרי לא בא להחליף את הלמידה העצמית אלא רק לתת יעוץ, מסגרת, כלים והכוונה במסלול בו בחרתם ללכת לבד. תוך כדי תהליך הלמידה מומלץ לרשום בצד את הקשיים והשאלות העולות מן הלמידה ולהתייעץ עם המורה הפרטי. כמו כן, ישנו מגוון רחב של ספרים וקורסים ברשת היכולים לעזור לכם בדרככם לתואר.

טיפים שיסייעו לכם ללמוד לבד:

הכנת לוחות זמנים כולל פינוי זמן ללימודים – אם בחרתם לוותר על מסגרת לימוד לפסיכומטרי, חשוב שתצרו את המסגרת הזאת בעבורכם ותתכננו מראש את הזמנים אותם אתם מתכוננים

להשקיע בלימודים – מומלץ לשים דגש הן על ימי הלימוד והן על השעות בכל יום ואף לתכנן את הימים לפי נושאי הלימוד השונים.

ערכות ללימוד עצמי – ניתן למצוא מגוון רחב של ערכות לימוד עצמי לפסיכומטרי. הערכות נועדו במיוחד עבור מי שמבקש ללמוד לפסיכומטרי לבד. חשוב להקפיד ולבחור ערכות לימוד איכותיות ועדכניות בהתאם לנושאי הפרקים שצפויים להופיע בבחינה.

מורה פרטי – באפשרותכם להיעזר במורה פרטי ללימוד פסיכומטרי, ועל ידי כך לשלוט הן בכמות השיעורים שתקבלו, הן בסכום הכסף אשר תשקיעו במטרה, הן בנושאי הלימוד בשיעורים – לדוגמא, אם אתם חשים קושי רק בנושא מסוים כמו חשיבה מילולית, תוכלו למקד את המורה רק לנושא הזה. 

רשת האינטרנט – באינטרנט תוכלו למצוא בחינות פסיכומטרי קודמות, ופרטים לגבי מבנה המבחן והנושאים בהם חשוב להתמקד.

שותף ללימודים – אם יש לכם חבר או מכר אשר גם הוא מעוניין להתכונן באופן עצמאי לבחינה הפסיכומטרית, תוכלו להציע לו להתכונן יחד – מעבר לעובדה שמדובר בחוויית לימוד מהנה יותר, מדובר בשיטת לימוד שהינה יעילה יותר – בעיקר אם אתם מתקשים בנושאים מסוימים והוא יכול לסייע לכם בכך ולהפך.

כיצד להתכונן לתקופת הלמידה בצורה יעילה?

מועמדים אקדמיים רבים השואלים איך ללמוד באופן יעיל לפסיכומטרי, מוצאים את עצמם בתוך לחץ של למידה מסביב לשעון בזמן שמסביבם הכל מתפורר, לכן השאלה שצריכה להישאל כאן היא: איך להתכונן לתקופת הפסיכומטרי?

אף על פי שכל אחד הוא בעל כישורי למידה שונים, קיימים מספר טיפים בסיסיים שיכולים לתרום לא מעט ליכולת הלמידה והארגון בזמן תקופת הפסיכומטרי:

לבחור ללמוד - אולי זה ישמע מופשט אבל זה רחוק מלהיות מובן מאליו. למידה זאת בחירה הנובעת מחופש והיא לא מטלה. לכן, הדבר הראשון שאנו צריכים לעשות הוא באמת לעשות את הסוויץ' בראש ולהחליט שהתקופה מוקדשת בעיקר ללמידה. השיטה היא לקבל את התקופה הזאת כברכה והזדמנות לצמיחה אישית. ברגע שנבחר להסתכל על הבחינה כפרוייקט אתגר אישי היא תהפוך ליותר נגישה ופחות מאיימת.

ראייה מרחבית - אין שום סיבה לנדוד בערפל. לפני שניגשים לחומרי הלימוד עצמם מומלץ לחקור על מבנה הבחינה, משך הבחינה, מאלו ראשי פרקים היא מורכבת וכמה ניקוד מקבלים על כל חלק. בנוסף, קיימת שיטה ידועה העוזרת לסלק את תחושת הערפל והיא לקרוא מבחנים פתורים מהעבר מבלי לנסות להתעמק בתוכן עצמו, אלא רק בשביל להתרגל לצורה והמבנה של הבחינה והסגנון התחבירי שבה היא כתובה.

לקרוא ספרים - 2/3 מהמבחן מבוסס על ידיעת השפה העברית והאנגלית, לכן נדרש לארגן את כל חוברות הלימוד ולשנן כשעה מידי יום מילים גבוהות וקשות יחסית. אבל, ישנו טיפ שיכול מאוד לעזור; זה די ברור שישנו קשר בסיסי בין היכולת שלנו להתמודד עם שפה הכתובה באופן שונה לבין יכולות הבנת הנקרא שלנו וזה תקף עבור שתי השפות.

לכן, מומלץ בחום לפני תחילת תקופת הלימודים לבחור 2 ספרי קריאה (אנגלית ועברית) הנוגעים בתחומי העניין שלכם. קריאה מתוך הנאה יכולה להיות מרתקת הרבה מעבר לציפיות והיא מפתחת אופי ויכולת לימוד עמידים. בעולם שרווי בגירויים חיצוניים, קריאה לשם קריאה יכולה לתת את השקט והריכוז כהכנה לתקופת הפסיכומטרי הבאה עלינו לטובה.

לא לוותר על חברים ומשפחה - תקופת הפסיכומטרי היא תקופה עמוסה מאוד ולכן מומלץ להכין את המשפחה והחברים מבעוד מועד לעובדה שאתם תהיו זמינים פחות מהרגיל. אך בשום אופן זה לא אומר שצריך להתנתק מהקרובים שלכם, ההפך - סטודנט עם מעגל קשרים קרוב הוא סטודנט שיש לו יותר כוחות ללמוד ולקלוט חומר חדש.

עבודה - ישנן כמה גישות המתייחסות לשאלה האם עבודה יום יומית פוגעת ביכולת של הסטודנט ללמוד כראוי. ההמלצה היא כמובן להכין את הקרקע ללימודים מראש, לפנות זמן פנוי ולגשת ללימודים בראש כמה שיותר צלול. חשוב לציין שאצל חלק מן הסטודנטים שעדיין נמצאים בעבודות זמניות עובדים מתוך הכרח ופחות מונעים מרצון, לכן ההמלצה הפרקטית היא להכין את הקרקע מראש ולדאוג לעבודה שתתאים במידת האפשר לתקופת לימודים אינטנסיבית: משמרות נוחות, אפשרות ללמוד בזמן העבודה, עבודה לא מעייפת מדי וכדומה.

לבחור מסגרת לימודים - לימודי הפסיכומטרי הם לא לימודים סטנדרטים ואי אפשר להתייחס אליהם בקלות דעת. לכן, חשוב לקבוע כמה שיותר מוקדם את המסגרת המתאימה ביותר. קיימות 2 אופציות עקריות: למידה קבוצתית מאורגנת או למידה עצמאית בבית. לכל אחת מן האפשרויות יש את החוזקות והחולשות שלה ועל התלמיד מוטלת האחריות להכיר את עצמו מספיק טוב כדי להגיע להחלטה הנכונה ביותר עבורו.

למידה בקבוצה - יכולה להיות חוויה מרתקת אבל כנגד ישנם כמה חסרונות כגון: קצב הלימוד בכיתה, התמקדות בנושאים פחות רלוונטיים, לוגיסטיקה והגעה וכמובן ההווי החברתי שעלול לפגוע ביכולות הריכוז של הסטודנט.

איך להצליח בפסיכומטרי?

בשורה התחתונה, המטרה של כל מי שניגש לבחינה הפסיכומטרית תהיה להצליח בבחינה – כאשר מדדי ההצלחה אולי משתנים מאחד לשני, אבל המשותף הוא הרצון להוציא את הציון הגבוה ביותר האפשרי. כמובן, שרמת מוכנות גבוהה לבחינה, תהווה אולי כפרמטר החשוב והמשמעותי ביותר בדרך להצלחה בבחינה.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שהבחינה הפסיכומטרית מורכבת מ-3 חלקים: מילולי, כמותי ואנגלית, וחשוב להסתכל על כל חלק שכזה כיחידה נפרדת.

מילולי – הצלחה בחלק המילולי תושפע באופן ישיר מהתרגול. בהליך ההתכוננות לפסיכומטרי, מומלץ לענות על כמה שיותר שאלות בתחום המילולי.  

כמותי – בחלק זה חשוב מאוד לשלוט בכללים ובהגדרות השונות, ולשים לב בזמן הבחינה לכל הפרטים.

אנגלית – הצלחה בפרק של האנגלית היא תוצר ישיר של שליטה בשפה. הדרך הטובה להגיע לתוצאות היא באמצעות תרגול של הבנת הנקרא והרחבת אוצר המילים.

מעבר להתכוננות לבחינה, פתירת מבחנים קודמים ותרגולים, מומלץ להשתדל ולהגיע כמה שיותר רגועים לבחינה. זה אומנם נכון שלתוצאות הפסיכומטרי יש השפעה רבה על השאלה אם תתקבלו למוסד אקדמי מסוים ו/או לפקולטה מסוימת, אבל חשוב שתזכרו, שתמיד ניתן לגשת לבחינה נוספת.

מכיוון שברוב המקרים הלחץ לא יקדם אתכם בדרך להצלחה ועלול אף יגרום למצב ההפוך, מומלץ לעשות הכול בכדי להירגע. חשוב להקפיד לישון טוב בלילה שלפני המבחן, לשתות קפה ולאכול משהו, ולהגיע לבחינה כשאתם רגועים ונינוחים ככל שניתן. הקפיד לקרוא טוב את ההוראות, שימו לב לכל פרט בשאלות השונות.