איך ללמוד למבחן במתמטיקה


מקצוע המתמטיקה נתפס בעיניהם של תלמידים רבים כמאיים, מאתגר וקשה מאד. ללא קשר לגיל התלמיד או לכיתה - קיים חשש גדול לקראת בחינה במתמטיקה בעיקר בשל העיסוק הרב סביב המקצוע המצטייר לרבים כאינטנסיבי.

אמנם כל תלמיד יחוש שונה לפני המבחן, בעת הלימוד לקראתו או במהלכו. במידה וקיימת חרדה או כל תפיסה מוטעית שעלולה לעכב את ההצלחה,  חשוב תחילה להפנים זאת, על מנת שאפשר יהיה לטפל בזה בצורה נכונה ויעילה.

רוצים ללמוד מתמטיקה אונליין עם מורה מנוסה?

באתר, מוצגת רשימה מסודרת של מורי אונליין למתמטיקה עם פרופיל מפורט הכולל ניסיון, תגובות והשוואת מחירים - כנסו לכאן!

הגעה למבחן עם תחושות של חרדה, פחד מכישלון או ביטחון עצמי נמוך, הן תפיסות מוטעות, שיסללו את הדרך לכישלון אמתי. הן תפיסות שליליות שעלולות להביא את התלמיד לתחושת החמצה ובמקרים קיצוניים להרים ידיים ולוותר למידה לקראת הבחינה הבאה.

מסיבות אלה ישנה חשיבות גדולה לשים על דגש על נושאים שלא בהכרח עולים לשיח הרגיל כמו שיטות להרגעת החרדה והלחץ לקראת המבחן באמצעות שינוי תפיסתי.

איך להתכונן למבחן במתמטיקה - טיפים

אם הינכם מתכוננים לקראת בגרות במתמטיקה או למבחן שגרתי, להלן כמה טיפים שאפילו יישום של אחד מהם (או אפילו של כולם!) עשוי לתרום רבות להגעה רגועה ונעימה יותר למבחן:

שינוי תפיסתי - כל תרגיל אפשר לפתור! כשמדובר בתרגילי מתמטיקה - אין דבר כזה שאי אפשר לפתור את התרגיל. מטרת המשפט היא לסייע לתלמיד להבין האם דרך הפתרון שבה בחר נכונה והגיונית או שמא עליו להפסיק ולחפש דרך פתרון אחרת.

התלמיד צריך לדעת שאת המבחן חיברו מורים מנוסים והשאלות נפתרו כמה וכמה פעמים על ידי לא מעט אנשי מקצוע, כך שלא קיימת אפשרות כזאת שהתרגילים לא ניתנים לפתרון.

אולי יעניין אותך?

לימוד מתמטיקה באוניברסיטה - כישורי למידה מסוג אחר

שינה טובה בלילה לפני המבחן - שינה טובה ואיכותית מידי לילה בעלת חשיבות מכרעת חשיבות במיוחד אם מדובר על לילה לפני הבחינה. מומלץ להיכנס למיטה אחרי שסיימנו את כל המטלות בתחושות של רוגע, ראש נקי ממחשבות ולהרפות את הגוף כדי להירדם בצורה נינוחה ורגועה.

אכילה - לא מומלץ להגיע למבחן על בטן ריקה (המלצה שנכונה לגבי כל מבחן). כדאי לקום בבוקר בשעה שתאפשר התארגנות רגועה ולא צפופה מבחינת לוח הזמנים, פשוט לשתות משהו ולאכול משהו קל. גם כמה ביסים ישאירו תחושת שובע בסיסית שתספיק על מנת לעבור את המבחן ללא תחושת רעב שעלולה להשפיע לרעה על הביצועים.

הגעה בזמן - כדאי לתכנן את לוח הזמנים ולהגיע למקום שבו נערך המבחן לפחות 10-15 דקות לפני תחילת המבחן. במידה ומדובר במקום או כיתה לא מוכרים - כדאי להקדיש כמה דקות ולבדוק היכן ממוקים חדרי השירותים, היכן מניחים או תולים את התיקים ואיפה יהיה הכי כדאי לכם לשבת.

קריאת ההוראות לפני כל שאלה - תלמידים רבים תופסים את ההנחיה בכנאלית וברורה מאליה ולא מפנימים את החשיבות של הקדשת דקה או שתיים לקריאה מעמיקה של ההנחיות ולוודא שהשאלות וההוראות מובנות כהלכה. קריאת השאלה כוללת את קריאת כל הסעיפים ואפילו סריקה חזותית של התרגיל עצמו.

סדר נכון של פתירת תרגילים - ההמלצה הגורפת בנושא זה היא להתחיל מהנושאים הקלים יותר עבור הנבחן. הסיבה לכך פשוטה - חסכון זמן אדיר על ידי פתרון תרגילים שכבר מובן מאליו שלא צריך להשקיע עליהם זמן התמודדות רב. רק לאחר שמסיימים לפתור את תרגילים הקושרים לנושאים המובנים והקלים יותר - יהיה אפשר להקדיש את הזמן שנותר להבנה ופתירה של תרגילים המהווים יותר אתגר עבור התלמיד.

לוודא את הפתרונות - סיימתם לפתור את התרגילים ועדיין הסתיים זמן הבחינה? זהו מצב מצוין! לא מומלץ למהר להגיש את המבחן. מומלץ לנצל את הזמן שנותר עד סיום הבחינה לקריאה חוזרת של כל הפתרונות, לוודא שקיים פתרון לכל סעיף, שכתב היד מספיק קריא וברור, להסיר כיתובים לא רלוונטים ולוודא שפתרון הבחינה התבסס על ההנחיות הנכונות.


למידה נכונה ויעילה לקראת המבחן במתמטיקה תבטיח לכם ניצול מיטבי של הזמן והגעה עם בטחון למבחן

הכנה מקדימה תבטיח הצלחה בבחינה!

כאשר מתכוננים למבחן במתמטיקה כמו שצריך, אין ספק שההצלחה מובטחת. אפשר וכדאי לחלק את חומר הלימוד באופן כזה שלא יהיה עומס גדול מדי. באתר תוכלו לקחת שיעורים פרטיים אונליין במתמטיקה שדרכם ניתן להתייעץ על נושאים, הקשורים לקשיים ואתגרים שעלולים להתעורר במהלך הלמידה למבחן עם מורים מנוסים.

זה גם המקום לציין את החשיבות של לימוד מסודר ומאורגן במהלך שנת הלימודים כולה - מה שיבטיח הגעה ליום המבחן מוכנים, עם ביטחון עצמי ועם ידע של מספר דרכי פתרון, המותאמיםלכל נושאי התרגילים שעשויים להופיע במבחן.