דלג על הניווט

איך ללמוד למבחן ביום אחד?

סטודנטים ותלמידי תיכון נדרשים להתמודד עם תקופות מבחנים עמוסות ולחוצות. לעתים עליהם ללמוד למבחן תוך זמן קצר, לכן כדאי להכיר טכניקות יעילות ומוכחות המאפשרות ללמוד גם ביום אחד למבחן חשוב.

הכלל החשוב ביותר הוא ללמוד לאורך כל שנת הלימודים, כלומר להשתתף בשיעורים, לתרגל בבית, ולא להמתין לרגע האחרון כדי ללמוד בלחץ למבחן החשוב.

אז איך ללמוד למבחן ביום אחד? הכנו עבורכם כמה טיפים חשובים שיסייעו לכם להצליח במשימה!

רוצים ללמוד למבחן עם מורה פרטי מנוסה?

הקליקו את התחום המבוקש בשדה החיפוש בעמוד הבית של אתר לימוד נעים, וצפו ברשימה מסודרת של מורים פרטיים מכל התחומים!

מתי אנחנו צריכים ללמוד למבחן ביום אחד?

אם אתם תלמידי תיכון או סטודנטים באוניברסיטה או במכללה, לרוב אתם יודעים את מועדי המבחנים מראש. עם זאת, לעתים המרצה או המורה מודיע לכם בהפתעה כי מחר יש מבחן ועליכם להתכונן כדי להצליח. ברוב המקרים עליכם ללמוד למבחן ביום אחד בתקופת המבחנים העמוסה בסוף הסמסטר.

לעתים עליכם לדחות מבחן אחד בגלל עומס רב ואז אתם מגלים כי מועד ב' נופל ביום לפני או אחרי מבחן חשוב אחר. ובכן, אין צורך להיכנס לפניקה ולהסתגר בחדר כל הלילה. למעשה, אם למדתם היטב כל השנה, השתתפתם בכל השיעורים והתרגולים, עשיתם שיעורי בית וחזרתם על החומר הנלמד בכיתה, או אז מצבכם יחסית טוב.

איך לזכור טקסט בעל פה לקראת המבחן מחר?

כדי להצליח במשימה עליכם להתמקד בלימודים לקראת המבחן, גם אם יש לכם רק יום אחד. נסו לצמצם ולמזער השפעות חיצוניות העלולות לגרום לכם להסעת דעת, למשל התראות בפייסבוק, הודעות אינסופיות בקבוצות בווטסאפ, טלוויזיה ברקע, ביקורי חברים וכדומה.

ניהול זמן נכון ויעיל הוא מפתח להצלחה, גם אם יש לכם זמן קצר ללמוד מבחן. חשוב לדעת כי מרתון של עשר שעות לימוד רצופות לא בהכרח יסייע לכם, עדיף ללמוד רצוף 45-60 דקות, לאחר מכן לנוח מעט, לפחות רבע שעה, ורק אז להמשיך.

נצלו את ההפוגות בזמן הלמידה לצעידה קלה ברחבי הבית או בחצר, לאכול משהו קל וממריץ, הקפידו לשתות מים, כדאי גם ללגום מיץ תפוזים סחוט טרי המכיל ויטמין C, ויטמין המסייע לשיפור הזיכרון.

בנוסף, כדאי להקפיד על שינה טובה, לפחות שבע שעות, כדי להגיע רעננים למבחן. אם לא תישנו טוב תגיעו עייפים ועצבניים למבחן, כושר הריכוז שלכם יפגע משמעותית, ואתם עלולים לקבל ציון נמוך יותר.

אם אתם מעוניינים לדעת איך לזכור טקסט בעל פה למרות הזמן הקצר העומד לרשותכם, ובכן כדאי לכם להצטייד במרקרים צבעוניים ולדאוג לסיכומים שכתבתם במהלך השיעורים וכאשר התחלתם ללמוד. לבטח גם בתיכון המליצו לכם המורים לסמן טקסט חשוב שצריך לזכות בעל פה באמצעות מרקר זוהר וצבעוני.

סימון הטקסט לשינון במרקר מסייע לכם לזכור אותו, עם זאת חשוב להדגיש במרקרים רק את הטקסט החשוב ביותר שעליכם לזכור, לדוגמה תאריכים, מושגים חשובים, משפטי מפתח בגוף התוכן וכיוצא בזה. בכל פעם שתקראו את הטקסט התכנים המסומנים במרקר יבלטו, המידע החשוב יקפוץ מול עיניכם, וזו טכניקה ידועה ומוכחת כדי לזכור את הטקסט החשוב ולשנן אותו בעל פה.

איך ללמוד למבחן עם הרבה חומר?

השאלות הנפוצות ביותר בקרב סטודנטים היא איך להצליח בלימודים אקדמיים או איך ללמוד למבחן עם הרבה חומר. לכן, כדאי לדעת כי ישנן טכניקות לימוד יעילות המאפשרות ללמוד חומר רב בפרק זמן קצר.

יש סטודנטים שחייבים לסכם את החומר בכתב ידם, הכתיבה מסייעת לזכור את החומר, וגם לקראת המבחן אפשר לשנן ולקרוא רק את הנושאים החשובים ביותר.

לפניכם 3 שיטות יעילות שיעשו לכם סדר בתהליך הלמידה:

לעבור על כל נושאי הלימוד - אין להזניח נושאים שונים ולקחת סיכון כי נושא זה או אחר לא יופיע במבחן מחר ולא להסתכן בשאלה קשה על נושא מסוים שלא הספקתם ללמוד ולוותר על שאלה פשוטה בנושא אחר. במצבים שבהם לוח זמני הלמידה צפוף יותר ,עדיף לשלוט באופן מוחלט בנושאים בהם ההבנה גבוהה ורק בסוף לעבור על הנושאים האחרים שכבר אתם יודעים בודאות שיהיו עבורכם קשים יותר.

אין קיצורי דרך - כדי ללמוד למבחן עם הרבה חומר עליכם ללמוד כל השנה ולקחת חלק פעיל בשיעורים. כדאי להצטייד מראש במבחנים משנים קודמות ולענות על השאלות השונות כדי לתרגל את החומר, כך תוכלו גם לבדוק במה אתם מתקשים ולהתמקד בעיקר.

לתכנן כרואי את לוח"ח הזמנים - בנוסף, עליכם לתכנן נכון את זמני הלמידה, לא לשכוח לאכול, במידת הצורך אפשר לתרגל עם חברים בקבוצה קטנה. חשוב לישון טוב בלילה לפני המבחן וכדאי להחליט על תגמול משתלם במידה ותעמדו ביעדים ותצליחו במבחן הקשה, למשל בילוי בסוף השבוע, מתנה קטנה וכדומה.