איך ללמוד זמנים באנגלית

השפה האנגלית היא השפה השולטת בעולם בו אנו חיים. כישראלים אשר לא דוברים את האנגלית, כשפת אם אנו עלולים למצוא את עצמנו עושים טעויות דקדוק משמעותיות כאשר אנו מנסים להשתמש בשפה האנגלית. אחד מנושאי הדקדוק אשר מבלבל אותנו יותר מכול, הוא נושא הזמנים. השפה האנגלית כוללת מספר זמנים רב, כאשר לכול אחד מין הזמנים ישנו חוקים שונים. אך אין צורך לדאוג, למרות ריבוי הזמנים, ניתן ללמוד אותם בצורה פשוטה ויעילה. יותר מכך, כאשר נתחיל להבין את החוקים של זמן אחד, דבר זה יעזור לנו ללמוד את החוקים של זמן אחר וכן הלאה.

תהליך למידה נכון של זמנים באנגלית

ההתקדמות בלמידת הזמנים באנגלית הינה דינמית, ככל שתתקדמו בתהליך, כך תמצאו את עצמכם מתמצאים יותר בנושא. כול זמן מורכב מכמה מרכיבים בסיסיים, ביטוי שלילה וחיוב, שימוש במילות שאלה ובנוסף יש לזכור מתי להשתמש בכול זמן. טוב לדעת כי מתוך מגוון הזמנים הקיים בשפה האנגלית, בתי הספר מלמדים אותנו אך ורק שמונה זמנים. זאת מכיוון שכאשר תלמדו את שמונת הזמנים בצורה טובה, נוכל להכריז על עצמנו כיודעי אנגלית בצורה איכותית. ישנן נקודות דמיון ושוני, בין הזמנים. גם כשנלמד את הזמנים כמו שצריך, עדיין נוכל למצוא את עצמנו מתבלבלים. אם לא נזכור את נקודות אלו, נמצא את עצמנו משתמשים בזמנים בצורה שגויה.

מדוע ישנם זמנים כה רבים בשפה האנגלית?

הסיבה לריבוי הזמנים באנגלית נעוצה בצורך לבטא מספר פעולות במקביל, אשר מסוגלות להתקיים ברגע אחד נתון. כך כאשר נרצה לספר על מעשה שעשינו אתמול, נשתמש בעבר פשוט, אך אם נבקש לספר על חבר שפגשנו ועל מקרה שקרה לו, נצטרך להשתמש בזמן עבר מורכב. כמו כול שפה, גם  השפה האנגלית מבוססת על שלושה זמנים בסיסיים: עבר, הווה ועתיד. אנגלית היא שפה שקיימת לאורך מאות שנים, למעשה היא התפתחה מהשפות הלטיניות והגרמניות.כך, כדי להסתגל לשינויים החברתיים שעוברים על בני האדם, כאשר סדר היום שלהם הופך לעמוס יותר ובעל מספר גדול של אירועים בו זמנית, נאלצה השפה אנגלית להשתנות גם כן וכך התפצלו להם שלושת הזמנים הבסיסיים לתתי זמנים. כעת,  תוכלו להבין את ההיגיון העומד מאחורי קיומם של מספר זמנים רב בשפה האנגלית. עכשיו ניגש למלאכה ולהסבר בסיסי ופשוט על כול אחד משמונת הזמנים. בכדי להקל על תהליך ההבנה, נסביר בקצרה את המשמעות של כול זמן וזמן ונשווה אותו לעברית. קדימה, אנחנו מתחילים !

זמן הווה

הווה פשוט - Present Simple

זהו הזמן הבסיסי והפשוט ביותר, ניתן להשתמש בזמן זה, כאשר אנו מסבירים על דברים שאנו עושים בכול יום ויום, כלומר זמן זה מתאים לתיאור השגרה שעוברת עלינו באופן קבוע. זמן ההווה הפשוט מהווה בסיס לשאר זמני ההווה המורכבים יותר שקיימים בשפה אנגלית. ניתן לחשוב על זמן זה ככלי שעוזר לענות על שאלות בסיסיות להכרת בני האדם ולהכרת ההרגלים שלהם.
דוגמאות 

 • I never eat banana
 • She does not eat banana every day

הווה מתמשך - Present Progressive

נשתמש בזמן זה כדי לתאר פעולות שאנו עושים כעת, באותו רגע. מטרה נוספת לזמן זה היא הדגשה, כאשר נדבר עם אדם אחר נבקש להבהיר לו באמצעות הווה מתמשך בכדי להסביר לו שאנו עסוקים ולא יכולים להתפנות למעשים נוספים. זמן זה נוצר בכדי שהאדם איתו אני מדבר, יבין כי אני מבצע פעולה כרגע, באותה עת בה אני מדבר עם האדם.

כאשר אנו משתמשים בזמן זה אנו מוספים לפעלים את האותיות ing. לאחר שנלמד, כיצד לכתוב את המילים השונות בתוספת סיומת הing, נוכל להמשיך וללמוד זמנים מורכבים נוספים.

דוגמאות

 • I am not talking with you, right now
 • I am swimming

הווה מושלם פשוט - Present Perfect Simple

זמן הווה המשולם הפשוט נועד לשילוב העבר והווה יחדיו. אנו משתמשים בו בכדי לתאר פעולה שמתקיימת גם בעבר וגם בהווה. ישנו קושי בהבנה, כיצד להשתמש בזמן זה, מכיוון שהוא טומן בחובו, שני זמנים שונים, עבר והווה. לכן כאשר אנו משתמשים בזמן זה, יש לבחור בפעולה שהתחילה בעבר, אך כזאת שאינה נגמרה והיא רלוונטית גם להווה.

נשתמש בזמן זה במקרים הבאים:

 • כאשר נבקש לענות כי עשינו דבר מה וסיימנו אותו. לדוגמה:
  I have already read this book.
 • כאשר נשתמש בפעולה שהתחילה בעבר ונגמרת בהווה. לדוגמה:
  I have not managed to see you, until now
 • כאשר נדבר על פעולה שהתחילה בעבר ועדיין לא נגמרה. לדוגמה:
  I have not managed to see you, until now .

 הווה מושלם מתמשך - Present Perfect Progressive 

נשתמש בזמן זה כאשר נתאר מקרה שהתחיל בעבר ונגמר,  או פעולות שהתחילו בעבר ונגמרו בדיוק ברגע בו דיברנו על הפעולה. זמן זה נועד לתאר פעולות שנמשכו לאורך תקופה. זמן זה הוא גם שילוב של עבר והווה.

דוגמה:

 • He has been working for eight hours.

זמן עבר

עבר פשוט - Past Simple

כשמו כן הוא, נשתמש בזמן זה כאשר נבקש לתאר פעול אשר עשינו בעבר. זמן זה מוקדש לפעולות שהסתיימו בעבר. זמן זה נועד בכדי שנוכל לספר לאנשים נוספים על חוויות שעברנו בעבר ,כאשר חוויות אלה כבר נגמרו ואין אנו עוסקים בהן יותר. יש לדעת להבדיל בין זמן זה לבין זמני עבר מורכבים אשר נוצרו לתיאור חוויות שהתחילו בעבר אך עדיין לא נגמרו.
דוגמה:

 • I was in the supermarket last night

עבר מתמשך - Past Progressive

זמן זה הוא בעצם עבר מורכב כאשר הצורך שלנו הוא להראות לצד המקשיב, כי ישנם פרטים נוספים שאנו רוצים לספר על הפעולות שביצענו בעבר, כגון זמן הפעולה, אנשים נוספים שהיו מעורבים גם כן בעשיית הפעולה ולבסוף פירוט על כמה פעולות שנעשו במקביל בזמן העבר.

בזמן זה נשתמש במספר מקרים:

 • כדי לתאר פעולה שנעשתה בעבר  בצורה מדויקת יותר, כאשר נבקש להוסיף את השעה או את התאריך.
 • כאשר נבקש לתאר שתי פעולות או יותר שקרו בעבר באותו זמן.
 • כשנתאר מצב בו עשינו פעולה אחת והיא הופסקה לאחר אירוע מסוים.

דוגמאות

 • I was not talking
 • while you were sleeping

עבר מושלם פשוט - Past Perfect Simple

נשתמש בזמן זה בכדי לתאר שני פעולות שהתרחשו בעבר, אחת לפני השנייה. זמן זה נועד לתאר רגע אחד בעבר , אשר כולל בתוכו כמה פעולות וכמה אנשים. עבר פשוט מושלם מתאים בכדי לדבר עם אדם נוסף שהיה נוכח ברגע הפעולה.
דוגמה:

 • When I went to the supermarket, you had already left.

זמן עתיד

עתיד פשוט - Future simple

זמן זה יתאר פעולות שאנו מתכננים לעשות בעתיד. נוכל להשתמש בזמן זה כאשר נבקש לספר על התוכניות שלנו לעתיד. העתיד הפשוט נותן לנו את הכלים ליצור משפטים פשוטים אשר עוסקים בצרכים וברצונות העתידים שלנו.

דוגמאות

 •  I will not swim
 • you will not come with us

תרגול זמנים באנגלית

כתבו מספר פעולות שעשיתם בעבר בזמנים שונים. נסו לכתוב משפטים אשר קשורים לפעולות שהיו רבי משמעות בחייכם ונמשכו לאורך זמן רב, פעולות שמדברות על תוכניות שלכם לעתיד הרחוק, פעולות שבשגרה ועוד.

לאחר מכן, לפי ההסבר הקצר שסופק במאמר זה, נסו להתאים את המשפטים לזמני האנגלית השונים.


מאמרים דומים